• 90 günde mükemmel bir vücut taahüt eden fitness programı. internette ufak bir araştırma yapınca gerçekten bir çok insanın mükemmel bir vücuda bu fitness programı sayesinde ulaştığı görülebiliyor ki burada bahsedilen mükemmel vücut bildiğiniz göbek baklavalarınıda kapsamakta. tabi bu tür ve benzeri bir çok ürün aynı iddialara sahip ancak bu programın farkı youtube v.b sitelerde binlerce insanın yüklemiş oldukları resimlerde 90günlük inanılmaz değişiklikleri görüyor olmak, ve bu değişim videolarını paylaşan kişilerin sayısal çokluğu.

program genel olarak, yoga, kondisyon ve belli kas gruplarını çalıştırmaya yönelik vücut geliştirme hareketlerini içeriyor, ayrıca 90 günlük kapsamlı bir beslenme programıda içermekte. bir diğer övündükleri konuda, tüm bu çalışmalar için bir çift dumble ve yay dışında hiç bir şeye ihtiyacınızın olmadığı imiş, yani bir nevi evde günde bir saatinizi ayırın, 90 günde göbecikleriniz baklavalarla dolsun deyip ironi yapıyor efendiler.
  • duzgun spor yapan bir insanin bile yarim saat sonra kesilmesi icten bile degil. cok ama cok yogun bir pogram. fakat adam gibi bir yeme sistemi ile bir hafta icinde kilo kaybi rahat gozleniyor. bir ay icinde kaslar belirginlesiyor.

dotu yemeyenler ya p90x'in lean versiyonunu ya da p90'i yapsinlar.
  • insanity ile kiyaslamak gerekirse, bir tur p90x tamamlami$ bir insan olarak zorlayicilik bakimindan insanity'yi geride birakacagini du$unuyorum-ho$ daha insanity'yi deneme firsatim olmadi. p90x adi ustunde 90 gunluk bir program, insanity ise 60 gun. rezistans bandi ya da agirlik kullanimi p90x'teki bircok workoutda mevcut oldugu icin hem yag yakip hem de kas kutlesini arttirmak isteyenleri icin p90x daha uygun gibi-yine de cogunlukla kendi vucut agirligini kullaniyorsun egzersizlerde. diger yandan insanity daha cardio agirlikli; kadinlar icin daha uygun olabilir yani. ben zaten p90x'in ust govdeyle alakali workout'larini degi$tiriyordum kendime gore bulky gorunmekten cekindigim icin.

bir de $oyle bir $ey var, p90x gibi insanity de beachbody'nin urunu. hem insanity hem de p90x yapmak isteyenler icin ayri hibrid programlar gordum sagda solda. bunun haricinde, bir tur p90x yapip bir tur insanity yapanlar da var.

daha ayrintili bir kiyaslama icin: http://ezinearticles.com/…one-is-better?&id=2768607
  • kas kütlesini arttırarak kilo almak isteyen zayıf kişilerin değil, kilolu olup yağları vererek kas kütlesini arttırmak isteyen insanların tercih etmesi gereken programdır.
  • scooby abi bu konudaki görüşlerini şu videoda açıklamış.

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=un3w-dhibca)
  • tony horton bir kenara ama bayanlar için özellikle dreya weber ında yer aldığı videolarda hırs yapmamak mümkün değil. bu inanılmaz kadının p90xde yer alan dreya roll adında da bir hareketi bulunmakta.

ayrıca karın antrenmanı yaparken öyle düz mekik mantığı ile değil çok daha keyifli* ve farklı hareketlerle yaklaşık 1 saatin sonunda 300 küsur mekik çektiğini farkedince insan daha bir mutlu oluyor. bu arada antrenmandan sonra eğer biraz da spor geçmişiniz varsa anında belirginleşen six pack sizi sakın şaşırtmasın.*

yine farkettiğim bir şey de, tony abimizin çoğu hareketleri birleştirmesi ama bunu bedeninizi aşırı zorlayacak şekilde yapmaması. mesela omuz ve kol antrenmanında biseps ve tricepsi aynı anda çalıştırabiliyor. tabi stretching çok önemli. yoksa 24 saat sonrasında artık hareket ettiremediğiniz 2 adet gereksiz uzva sahip olabilirsiniz.

90 günlük özel programın dışında 10 dakikalık kısa egzersizler de mevcut.* spor için çok fazla vakit bulamayanlar için ideal olmuş. kesinlikle işe yaradığı ve vücudunuzun yeniden şekillendiği ise gerçek.*
  • düzenli olarak yapıldığı takdirde gerçekten faydasını göreceğiniz bir programdır. orta seviye üzerine gidildiğinde çok çabuk ta sonuç verir. gel gör ki vücut hamsa eğer bir kaç gün heryerinizi ağrıtır. sonra geçer ve sanki yıllardır spor yapıyormuşsunuz gibi devam edersiniz.
  • (bkz: tony horton)
  • youtube de insanların yüklediği videoları görüp acayip gaza gelmemi sağlayan program. o insanlar umarım sadece bu programla o güzel kiloları vermiştir, ilaç filan kullandılarsa beni hüsrana uğratır. bugün itibari ila sağlıklı beslenmeye dönmüş ve bu programa başlamış bulunuyorum vatana millete özellikle bana hayırlı olsun efendim.

not: önce p90 yap sonra p90x e geç diyenler var ne yapsam bilemedim sözlük?

edit: p90 ile başlamaya karar verdim tabii bu isteğim tükenmemiş olursa peşine 90x ile devam edeceğim.
  • iphone uygulaması var, hatta bölüm bölüm in-app olarak satın alınıyor. eh bende de in-app cracker var, ancak merak ettiğim şey acaba aynısı mı?
    edit: niyeyse tırstım yapmadım.
hesabın var mı? giriş yap