• dustin hoffman inanılmaz bir oyuncu olmasına rağmen diğer üçü kadar ünlü ve popüler olamamıştır.

jack nicholson ne aktörlüğü ne de başka birşeyi sikine takmadığı için umrunda olmamıştır bu yarışlar.

al pacino fularlı bir tiyatrocudur, en sevdiğimdir ama o da sinamayı çok ciddiye almamıştır. sinamaya ara vermek ve kendi filmini çekmek gibi şeyler yaparak listede geriye düşmüştür.

de niro aralarında en hırslı ve disiplinli olandır. 1.liği alır ama hangisi en iyi derseniz bunun cevabını vermek çok zor. yetenek olarak kafa kafaya giderler.
  • wag the dog filminde dustin hoffman ile robert de niro'yu defalarca aynı karede kıyaslamaktan kendini alamamış biri olarak şunu diyebilirim ki, dustin hoffman'ın sadece bu ortalama filmdeki muazzam performası bile bir fikir verebilir. de niro, onun yanında tutuk kalmıştır.

al pacino ve jack nicholson elbette mükemmel oyunculardır. özellikle al pacino'nun oyunculuğu karşısında gözlerimin dolduğunu bilirim.

buna rağmen hepsi bir yana dustin hoffman bir yana derim.

ayrıca şimdiye kadar gördüğüm en iyi oscar konuşması da kendisine aittir.

https://www.youtube.com/watch?v=ehdmnrqgklm
  • şimdi gözlerimi kapatıp;
    (bkz: one flew over the cuckoo’s nest) hayal edersem- nicholson
    (bkz: midnight cowboy) hayal edersem- hoffman
    (bkz: scarface) hayal edersem- pacino
    (bkz: taxi driver) hayal edersem - de niro alır.

bu yüzden hepsini saygıyla selamladıktan sonra e şıkkını işaretliyorum ve (bkz: daniel day-lewis) diyorum.
  • hoffman>=nicholson>pacino>de niro
  • hepsi iyi oyuncular olmakla birlikte bu kadar sayıma döküme gerek var mıydı, emin değilim. çünkü yapanın ellerine sağlık, ama bu tam olarak kaç adaylık aldıkları ile ilgili bir durum değil gibi.

ille bu dördünü karşılaştıracaksak kişisel favorim her zaman ve her yerde dustin hoffman’dır. sonra robert de niro, sonra al pacino, en sonda da bence o kadar da iyi olmayan jack nicholson. neden dustin hoffman, bir kere robert de niro ile birlikte diğerlerinden çok daha sempatik bir oyuncu. ayrıca gene robert de niro gibi komedi, dram vs her rolü oynayabilen ender oyunculardan biri. ben kendisini hep severek izledim. ne yazık ki uzun zamandır kendisini çok gösterebileceği rollerde oynamıyor. bir tootsie, bir rain man, bir kramer rolü yazmıyorlar adama, daha çok çocuk filmlerinden teklif geliyor sanırım, o da kasmıyor artık. robert de niro bu açıdan daha şanslı. dün joker’de, bugün irishman’de derken hep gündemde. al pacino çok profesyonel olmasına rağmen karakterin içine sizi diğerleri kadar çekmiyor. görevini yapıyor, ama asla al pacino’nun oynadığı karakterle özdeşleşemiyorsunuz, filmin iyi adamı bu, demek çok zor oluyor. benim için diğer ikisine göre geride kalıyor. jack nicholson ise balon diyemesem de bence ilk üçü ile aynı kulvarda değil. hemen her zaman psikopat bir yönü olan, şeytani gülümsemesi ve kafasında yaşadığı uç duygularda gidip gelen karakterleri oynadı hep. shining de öyleydi, one flew... da, kurt adamlı filmi de joker’i de, as good as it gets de. hepsinde aynı uç psikolojideki adamdı. ve bu yüzden de bana hep abartılı bir oyunculuğu varmış gibi geldi. hiç bir zaman da 3 oscarlık biri gibi göremedim.
  • robert de niro'yu diğer 3 aktörün başarılıyla oynadığı her rolde düşünebilirsiniz. şöyle oynardı, böyle oynardı vb.

ama diğer 3 aktörü robert de niro'nun büyük filmlerinde zihninizde dahi canlandıramazsınız. çünkü de niro oyunculuğu eşsizdir, benzemezdir.

kısaca de niro ilk sıraya açık ara yerleşir. bu demek değildir ki diğer 3 aktör iyi değildir. onların şanssızlıkları de niro ile aynı zamana denk gelmek. messi döneminde ronaldo, zlatan gibiler.
  • antonio banderas’ın eksik olduğu mukayese.
  • dördü de olağanüstü oyunculardır ama ben en çok dustin hoffman'ı severim içlerinde... belki hep masum rollerde oynadığı içindir. yağmur adam dışında marathon man de çok etkileyici bir rolüdür.
hesabın var mı? giriş yap