şükela:  tümü | bugün
 • aleph kitabevi'nde akustik konserleri ile çıkış yapmış, sadece karadeniz müziği değil, birçok etnik kökenli dilde performansları olan mütevazi bir müzik grubudur. ekip olarak beş kişi olsalar da, yaklaşık on farklı entrümanı kullanmaktalar. genellikle karadeniz kökenli müzikleriyle önplana çıktıkları için isimleri, köken olarak lazca zannedilse de aslında sigmund freud'un padavana anı'ndan alınmıştır.

  kendilerinde folk bağlamında bir lumsk ışığı gördüm. hatta tulum çalan emre, tam bir viking imajına sahip bir arkadaştı. konserlerini gerçekten keyif alarak dinledim, bu istek ve kararlılıkla müzik icra ettikleri sürece, özgünlüklerini de koruyacaklarını düşünüyorum.

  her cuma 20:00'da aleph kitabevi'nde sahne aldıklarını da eklemek gerek. kesinlikle dinleyin, pişman olmayacaksınız. örnek videoları; https://www.youtube.com/watch?v=5-fk6-bvhlu https://www.youtube.com/watch?v=qkywba6evlc https://www.youtube.com/watch?v=nancx7ycyse
 • kazım koyuncu'nun ölüm yıldönümünde aleph kitabevi'nde düzenlenen gecede verdikleri konserle tanıdığım ve her cuma dinlemeye gittiğim, üyelerinin her biri birbirinden yetenekli grup.

  oldum olası yan flüt sesine hayranlık duyan bir dinleyici olarak kübra'nın vokal aralarında çaldığı partisyonları çok beğeniyorum. sesi de oldukça güzel.
  ederlezi performansı burada: https://youtu.be/mk_-kulrmuw
  sesinde farklı bir şey var: https://youtu.be/qmhk1_vj1h0

  grupta vokalini duyduğumuz diğer isim mert. sesinde ve sohbetinde karadeniz kokusunu alıyorsunuz hemen.
  çernobil için yaptığı beste: https://youtu.be/fjtgzfpdwja

  uğur kemençeyi bırakıyor gitarı alıyor, gitarı bırakıyor curayı alıyor eline. hepsine hakim ve çaldığı ezgilerin içindeki yoğun duyguları dinleyiciye hissettiriyor. geçen gün sema moritz'in hasreti için curayla yaptığı düzenlemeyi çaldı.
  böyle bir sound belki ilk kez yakalanıyor: https://youtu.be/vckj2_awgxs

  emre tulumlu parçalarının sırasının gelmesini beklerken bir şarkı arasında, sıran gelince bu tulumu nasıl şişireceksin diye sordum. 7 yıldır nasıl şişiriyorsam öyle dedi. lazca şarkılarda alıp götürüyor: https://youtu.be/eqyl5wefakq

  eren sessiz sakin duruyor ama akordeonu çalmadığı anlarda eksikliği anlaşılıyor. molalarda yann tiersen istemeyi denerseniz sizi kırmaz çalar.
  bir çerkes ezgisi olan sılaşara'ya eşlik ederken: https://youtu.be/g88ir5f7iyu