şükela:  tümü | bugün
  • genelde çiftleşmeyi kolaylaştıran (eğer pair farklı cinsiyetlerdeyse), iki hayvan arası bağlanma olayı. aşkın biyolojik adı gibi, ama tam da değil; zira pair-bonding nerdeyse tüm hayvanlarda var ve yeri geldiğinde ebeveyn-çocuk bağlılığına da pair-bond deniyor. (bi de bunun bir türkçesi olması lazım sanki, ama standart türkçe adı nedir bilmiyorum.)

    edit/ek: hayvan türlerinin çok az bir kısmı çiftleşmeye yönelen pair-bond oluşturuyormuş aslında. memeli türlerinin sadece yüzde üçünün bu tarzda pair-bond oluşturduğu gözlemlenmiş. mesela tilkilerde olmasına rağmen şempanzelerde olmuyor. şempanzelerde olmamasının nedeni de dişi şempanzelerin çiftleşip doğurduktan sonra yavrularını büyütmek için ikinci bir şempanzeye ihtiyaç duymamasıymış (ağaçlarda yaşadıkları için avcılardan korunmaları gerekmiyor, yavru şempanze annenin sırtında taşınabildiği için annenin elleri serbest falan).
  • darwin bunu üremeye uygun 2 birey olmak diye açıklıyor. benzerlik derecelerinize göre birbirinize yakınlaşmanıza ve bağlanmanıza imkan veriyor. boyu boyunuza, beyazlığı teninize, psikopatlığı sizinkine benzeyen insanlarla yaşadığınız toz pembe aşkların da kaynağı bu olgu.