• karadeniz'e sahil yolu adı altında yapılan eziyetten sonra, hidroelektrik santrali yapılması ve turizm makyajı ile yamyamların ağız sularını akıttıkları karadeniz dağlarının pek çok endemik türü barından güzelim vadilerinden birisidir. yol açıyoruz diyerek türkiye'nin yağmur ormanları olarak kabul edilen bu vadi talana ortam hazırlamak için iş makinesi operatörlerinin insiyatifine terk edilmektedir. ezdiği bitkilerin dünyanın başka hiçbir köşesinde yetişmediğini bilmeyen ekskavatör operatörünün, polovit derelerinde balık peşinde koşan boz ayılar kadar doğa ile uyumlu olması beklenemez ise de, bu yaylaları iş makinelerinin insiyatifine bırakan boz ayının duyarlılığına sahip olmayan türler konusunda ne yapmalı bilmiyorum. (bkz: karadeniz sahil yolu)
  • burdan yukarı kavrun’a giden yolu sis ve erimiş kar altında, 1.0 ford puma ile gittim. akıllı işi değil evet ama trovit’e kadar günlük güneşlikken yükseldikçe sis çökmeye ve etrafta kar görmeye başladım. sonra 3-4 metre öteyi göremeyecek kadar sis indi. geldiğim yol baya zordu, gideceğim yol daha zor olamaz diye düşünüyordum. ama ilerledikçe gördüm ki gittiğim en korkutucu yol buydu. sis, çamur, kenarlarda kar ve altımda normal bir araç.
    benim önerim ekimden sonraya kalmayın. çünkü kar bastırınca ki ne zaman yağacağı belli olmaz, yollar kapanıyor. bir de sağlam bir araçla gidiniz. yüksek ve imkan varsa 4x4. sonuçta burası off-roadcuların yeri.
  • oldukça büyük ve çatallanmadan kuzeybatıya doğru kıvırlarak inen uzun bir vadidir.

yukarısında apivanak yaylası yer alır ki buradan doğuya doğru aşıtı aşıp yukarı kavrun a geçip kaçkar zirve yapılabilir. palovit boyunca aşağıya doğru indikçe palovit ve amlakit yaylalarını görürsünüz. yine bu vadinin doğu ve kuzey sırtlarında samistal, hazindak, pokut ve sal yaylaları konumlanmıştır. en aşağısına doğru palovit şelalesi yer alır.

büyüklüğünü söyle anlatayım: pokut yaylasından manzaraya doğru baktığınızda, sol kolda zirvelerden asağıya doğru inen ve yine karşınızdaki dağlar ile aranızda kalan ve aşağıdan batıya doğru uzanarak ilerleyen vadi palovit in ta kendisidir.

devasadır ve başlı başına bir dünyadır gerçekten.
hesabın var mı? giriş yap