şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rakiplerini sandığa gömmüş, yıllar sonra yerlere düşmüş naboo bayraklarını kaldırmış, özü sözü bir dertli mi dertli bir yiğittir palpatine. namazından da abdestinden de şüphe olmaz. kendini naboo'nun halkına adamış, house of palpatine diye de bilinen gecirogile doğmuş olan büyük usta, hayatını mücadeleye adadı. rabbi hariç kimsenin önünde diz çökmedi. üstelik seçimle geldi adam. sağlam karakterle. sandıkla. demokrasiyle. evrensel iradeyle. dik dur eğilme, tüm galaksi seninle. nice darbe planlarını, askeri vesayeti harcadı. bir grup baldırı çıplak marjinal cedaya mı bırakacak koca galaksiyi. gerekçe de ne? yok efendim ceday tapınağı'nda katliam olmuş, vay efendim büyük usta imparator olmaya çalışıyormuş. çok afedersin bunlar wookiee gütmekten aciz adamlar -chewbacca hariç-. üstelik, o sözde katliam için insanları galeyana getirip sokaklara döken, rebel alliance'ler kurup evrensel iradeyi, demokrasiyi hiçe sayan, tapınağa ayakkabıyla girenler de hep kendileri.

  fazla konuşmaya gerek yok, son sözü zaten senato binası önünde halk söyledi;

  kısa adam, dostluğun ve kardeşliğin başkenti coruscant'a hoşgeldin.

  ve uzaktan -suuupriym çanselor palpatin, supriymçanselorpalptin- sesleri geliyordu.

  ekleme: ben de diyorum ki ne orijinal adamım, kimsenin aklına gelmemiş bi şey yazdım. internette bi arama yaptım ki, pii, oğlum herkes farketmiş lan. istemeden intihal yapmış olduk. yazdıklarından istemeden de olsa alıntı yapmış olduğum yazarlar, bılagırler vesair öncelikli olmak üzere, uluslararası kamuoyundan ve emekli birleşmiş milletler genel sekreteri kofi annan'dan özür diliyorum. kofi annan demişken; lisedeyken "an(n)ana saldırdım, (karşı tarafın kızmasın için es ver) kofi an(n)an'a" diyordum ben. bi de kahkaha atıyordum üstüne. hey gidi. yanisi böyle yapıp ondan sonra ben niye böyleyim, ben neden kaç yaşıma geldim de bir sike derman olamadım dememek lazım. sonuç normal.

  ekleme-2: alaman cikolatası diyor ki cedaylar tatooine'de kuran yakmışlar. paylaşalım.
 • bilinen star wars tarihinden 1000 yil once buyuk ve son sith lordu, sithlerin hepsi, kendi haric hepsi, yok oldugu zaman, darth bane dedi ki; bundan sonra sadece iki sith lordu olacak bir master ve bir de apprentice, tek amacimiz jedi'lari uygun zaman geldiginde cokertmek ve ocumuzu almak. ve her master ve onun layik gordugu ogrencisi darth ismini title olarak almaya basladi.

  bilinen star wars tarihine gelindiginde (episode 1 - yavin 4 savasi 36-40 oncesi) bizim bildigimiz darth sidius bu firsata iyice yaklasti ve once naboo systeminden senator oldu, bir yandan da sidius kimligi ile maul'u yetistirmis ve hatta onun iki tarafli isin kilici kullanmasi konusunda ozel olarak egitip bir blade master yapmisti ki bu da star wars tarihinde exar kun'dan yillar sonra ilk defa oluyordu. bir yandan republic'de diplomacy bazinda yukselirken diger yandan trade federation'i kontrol ediyordu sidius kimligi ile. daha sonra maul'un olumu ile aslen derinden sarsilan palpatine (episode 1'in sondan bir onceki sahnesinde (qui gon's funeral) palpatine'e zoom yapilir ve ordaki uzuntu qui gon icin degil maul icindir). yeni bir ciragi sifirdan yetistirmek icin zaman olmadigini bildiginden (cunku cumhuriyet hizla curumektedir ve vurmak icin kaybedecek zaman yoktur) jedi duzenini gereksiz ve sıkıcı buldugundan ayrilmis olan guc hevesli jedi master count dooku'yu kendine ceker ve ona dark side'in goz alici guc uzerindeki kontrol sanatini (kisaca dark side*) ogretir. yeniden iki kisidirler. ve senatoda o kadar guclenmistirki supreme chancelor olarak senatorlerin guveni sonsuzdur. jedi'larin clone wars dan sonra sayilarinin cok azalmasi ve imparatorlugunu ilan ettiginde cok cok az senatorun karsi cikacagindan emin oldugu anda (ki cikanlari avlamak kolay olacaktir arkasindaki askeri ve politik gucle) imparatorlugunu ilan eder. ve bu sirada darth tyrannus olmus ve the chosen one olan anakin skywalker'i da cesitli yalan ve duzmecelerle kendine baglamayi basarmistir. yeni servant'i* ve kendisi evreni yonetmeye baslar. original trilogy zamaninda eski cumhuriyetcilerle ugrasan emperor palpatine birinci death star'i pek de tasvip ettirmeden yaptirir ve "evreni daha buyuk quadrantlara bolelim daha kolay yonetiriz" diyen grand moff tarkin'in komutasina verir, ve yanlis isler yapilmasin diye de darth vader'i gozetmen olarak yollar (burdan da anliyoruzki pek sevgili imparatorun goz bebegi, ilk adami vader'in neden tarkine "as you wish" seklinde kibar hitap ettigini- onun altinda oldugundan degil yetkisi olmadigindan death star'da). ve ilk death star'in patlatilmasi uzerine (tipki titanic gibi basit bir ihmalkarlik yuzunden, lucasin bundan esinlendigini dusunuyorum* ne de olsa delicesine ikinci dunya savasi ve hitler dunyasi uzerine kurguludur star wars) olaya bizzat el atip kendi dizayn'i ile daha guclu daha buyuk ve daha tedbirli bir death star yaptirir bewel lewinsk'e ki bu kisi esasen bas muhendis gibi bir seydir. ikinci death star bildigimiz uzere kendileri bizzat tesrif edene kadar grand moff jerjerod karakterindeydi.

  buraya kadar olan kisimda bir de dunyaca unlu gorulmemis karakter mara jade'i egitir. tabiki ne dark side ne light side olarak. cunku kural basittir. a master and an apprentice. no more no less. mara jade imparator icin bir el gibidir ve bir deneydir aslen neutral olarak olunca nasil oluyor diye.

  ikinci death star ile birlikte yok edildiginde. her sith lordu gibi gucle bir olur (esasen bu yapilmasi en zor guclerden biridir). ve oldukten sonra mara jade e belli imgeler yollayarak ona vader ile luke un omuz omuza kendisini oldurdugunu soyler ve intikam icin gazlar. ----ve burasi ve burdan sonrasi esasen executor rick mccaullum un official site da dogruladigi uzere lucasin yazdigi ilk karalamalardan bir iki sayfa bilgiden ibarettir.---- mara jade ve o zamanki grand admiral thrawn imparatorlugu bir sure daha ayakta tutar. sonra mara jade light olup luke ile evlenir ama artik ona ihtiyac yoktur. cunku palpatine oldukca zeki davranip kendinin ruhsuz clonelarini evrenin cesitli bilinmeyen yerlerinde saklatmistir. olunce gidip biri ile force yardimi ile bir olur ve geri gelir. luke bir kez daha oldurur ve bir kez daha bu islemi yapar luke en sonunda anlarki bu is darkside a gecip onu kendi silahi ile vurmadikca bitmeyecektir. ve bunu da yapar ancak, dark side a gectiginde kendini tamamen kaybeder. sonra leia'nin yardimi ile imparatoru dark side power'lariyla oldurur (leia da expanded universe de jedi oluyor ne de olsa genetik). ve boylece palpatine efsanesi biter.

  bu death star iki ile birlikte ilk defa olunceye kadar bir clone olayi yoktur. palpatine, sidius, emperor, hepsi ayni karakter, ayni soul, ayni body'dir. daha sonra da sadece body degistirir ki o da kendi clone'udur ruhu olmayan.. ki bu da film olmamis ve olmayacak bir iki sayfa yazidan ibaret seylerdir aklimizi karistirmasin aman diyeyim.

  as an american says; star wars is good. http://www.starwars.com/
 • "şerefsiz palpatine" olarak da bilinir.

  ya da imparator palpatine. sith ustası, star wars'da karanlık tarafın temsilcisidir. hep cüppeli dolanır, darth vader'a bile emreder, çok hersli bi karakterdir.
 • --- spoiler ---
  dooku dan kurtulurken, arada obi wan dan da kurtulmak istemiş ancak anakin in ustasına olan bağlılığından dolayı bir taşla iki kuş vuramamıştır. master windu ile kapıştığı sahnede, dövüşün bir bölümünde windu ya karşı hamle üstünlüğü olmasına rağmen bunu kullanmayıp, anakin e kendisinin daha avantajsız bir sahnede yakalanmak istemesi kendisinin ne derece hin bir sith olduğuna işarettir. planlı programlı bir şekilde adam ayartmanın nasıl bir şey olduğunun bir numaralı örneğidir bu amcam. hikaye boyunca "unlimited power" diyip master winduya impulse attığı sahne haricinde kontrolünü kaybetmişliği yoktur, burada da tüm maskesi yerdedir zaten. kontrolsüz güç güç değildir. zekidir, çeviktir,, çalışandır, kendi bakış açısından* ahlaklıdır. tüm serilerde 4 master jedi ın arasına dalıp kesen başka bir proton, elektron topluluğu yoktur.

  bu adam öyle bir adamdır ki gözümde, yarın "starwars 7 çıkmış abi, sidious aslında ölmemiş hepsi mind trickmiş, jedi leri ayakta yemiş yine" deseler yılda bir kere gittiğim sinema salonuna kıçımda roketle gider, koltuğuma kurulurum. ironic deyişine hasta olduğum.

  ayrıca seriyi çekim değil de seri sırasıyla izlemek isteyenler için, sözlükte çok yoğun spoiler içeren bir adamdır. bir tane de benden, pek de değinilmemiş.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  ustasına ettiğini çırağından buluyor.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
 • sith'liğe uygun olarak saman altından su yürüterek galaktik cumhuriyet'i yıkıp yerine bir sith imparatorluğu inşa eden, vakt-i zamanında ise aynı cumhuriyette senatörlük ve ardından başbakanlık yapmış adam. (tanıdık gelmediyse (bkz: son 20 yılda türkiye) )
 • muhteşem komplocu, ince ayar adamı, ikili oynamanın vücut bulmuş hali. anakin'i dark side'a geçirmek için sarfettiği efor dillere destandır.

  öncelikle jango fett'i senatör amidala'yı öldürmesi için tutmuştur. bu hamleyi yapmasının sebebi senatör ile anakin'i bir araya getirmektir. zaten jedi konsülünde bunu bizzat kendisi önermiştir, mace windu ve yoda ise "aaa ne güzel fikir neden benim aklıma gelmedikine" gibi onaylamışlardır.

  jango'yu tekrar tekrar dürtmüş ("my client is getting impatient") ve bir suikast denemesi daha yaptırmıştır ve böylelikle amidala'nın anakin ile naboo'ya gönderilmesini sağlamıştır. anakin ile amidala bir araya gelince de anakin'in zaten zayıf olan dirayet ve konsantrasyonu, nefret, ihtiras, kıskançlık ve kendini üstün görme şeklinde tezahur etmiştir.

  bir yandan çok önemli bir hamle daha yaparak anakin'in annesini çölde yaşayan o ucubelere kaçırtmıştır, dolayısıyla anakin'in dark side'a giriş biletini kesmiştir.

  özetle, anakin'i iki kadını kullanarak vurmuştur efendim, bu "kadınlar insanı vezir de eder rezil de eder" atasözünün dark side tanımını yerleştirmiştir.
 • en büyük hatası, en büyük planlarını skywalker ailesi üzerine yapmasıdır. halbuki o soyubozuk, sapısiliklerle o kadar uğraşacağına, r2 d2'yu kandırsa, hala imparatordu.
 • (bkz: darth plagueis/#6557850) ve (bkz: qui gon jinn/#6789084) entrylerinde bahsedilen sith'lerin 'fiziki beden'deki yaslanma uzerindeki kontrolleri goz onune alinirsa ve bunun karsisina da yoda'nin ölmeden önce luke skywalker'a "strong i am with the force, but not that strong" diyerek bu yetenege yaptigi gonderme konursa, hakikaten force konusunda palpatine'in ve genelde karanlik tarafin ne kadar guclu oldugu ortaya cikar.

  lakin sonunda ne olmustur, palpatine ciyaklayarak havalandirma bosluguna dusmus, yoda da endor'da partiden partiye akmistir. demek ki force'da guclu olmak degil, niyetin temizligi onemli olmaktadir.
 • suratındaki kalın bağırsağa benzeyen kıvrımların sebebini, sadece ve sadece ep3'ü izledikten sonra anlayacağımız, her anlamıyla gerçek bir politikacı olan, hırslı ve kurnaz sith lordu. yüzüne bakınca adam sanırsınız ilk iki bölümde, ama satanik kılıklı bişeydir aslen.
  ep2'de "cumhuriyeti seviyoruuum, demokrasiyi seviyoruuuum" diye nutuk atması unutulacak gibi diildir, bizim politikacılarımızdan tek farkı elektrik atmayı bilmesidir. bi de şahane kılıç kullanıo, bakmayın öyle süklüm püklüm durduğuna.
  endordaki kutlamalarda dikkatli bakılırsa, ani-obi-yoda üçlüsünün arkasında kendisini sinirinden tepinip el kol hareketi yaparken görmek de mümkün.
 • üçlemenin son filminde tüm galaksiye kapak veren adam. helal olsun sana o koltuk. kılıcını çekip üç jedi'ın arasına dalan ikisini birer hamlede harcayan, yoda'ya "then failed i have" dedirten biridir. bir başına kalmış bir sith lord'ken çok çalışıp çok sabredip imparator olmuştur ki yolun sonunda tarator olmakta vardır. anakin'i ince ince karanlık tarafa çekerken yanıbaşındaki jedi'lar varlığından bile haberdar değildir. seneye seçimlerde de buna oy verecem ben.