• cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkese karşı cinsel haz duyan veya herkesle cinsel eylemde bulanabilen kişi.
    tümsevici veya insansevici (omniseksüel)
    *
    18nci asırda, bir opera dansçısına yazılmış şu şiir güzel bir örnektir:

salle çok şaşırtıyor eleştirmeni:
    çok insanı mutlu kıldı diyor kimi:
    yok, o kendi cinsini sever diyenler de var,
    her ikisini de denediğini söyleyenler de.
    haksızlık herkesin suçlaması onu.
    bense eminim kadının erdeminden;
    resnel (aşığı olduğu sanılan erkek) tribad olduğunu söylüyor,
    gronet (turnede ona eşlik eden kadın dansçı) ise fahişe olmadığını.

bknz:lillian faderman, erkek aşkının ötesinde, dipnot 40
  • yaygın kanının aksine her önüne gelenle yatan kişi anlamına gelmez.

ilgi alanı dahilindeki insanlardan her önüne gelenle yatma durumu herhangi bir cinsel yönelimde olabilir.

insanları cinsiyetlerine ve cinsel yönelimlerine göre ayırmadan cinsel anlamda çekici buluyorsanız panseksüelsiniz.
    ayrıca gidip de her biriyle seks yapıyor olmanız gerekmez. nasıl karşıcinsel ya da eşcinsel bir birey ilgi duyduğu insan grubuyla seks yapmış olsa da olmasa da heteroseksüel/karşıcinsel ya da homoseksüel/eşcinsel olarak adlandırılıyorsa, panseksüel de öyledir.

ingilizcesi pansexualdır.

panseksüeller en sevilmeyen queer alt gruplarından biridir. neden mi? dışardan kendini tanımayan, ne istediğini bilmeyen ya da aç gözlü gibi bir izlenim verir. oysaki panseksüeller diğer cinsel yönelimlerde olduğu gibi "aman bi panseksüel olayım" diye atlamazlar. başınıza gelen bişidir, seçtiğiniz bişi değil. ayrıca (bkz: biseksüellik/@aphrael)

daha önemlisi, seçtiğiniz bir şey olsa bile, ayrımcılık görmeniz için bir sebep değildir.

bir yetişkinin hangi yetişkinleri hangi sırayla siktiği kendisinden başkasını ilgilendirmez.
  • pansevici.
  • biseksüelliğin alt gruplarından olup, çok ince çizgilerle ayrılmıştır.

biseksüel kişi hem erkek hem bayanla ilişkiye girebilmekte ama cinsel olarak arzuladığı kadın veya erkek isteği dönemseldir. kısacası bisekseül olan kişi aynı oranda hem kadınla hemde erkekle beraber olamaz, bir taraf her zaman daha baskındır.beraberlikten kastım aynı anda hem kadın ve erkek arzulanmaz. (bkz: biseksüellik/@jetmanyagi)
    panseksüel'i bu noktada ayıran özellik arzuladığı kimliğin kadın veya erkek olarak bakmamaktadır. hoşlandığı veya arzuladığı insan ile kadın veya erkek olarak bakmadan ilişkisi olabilen kişilerdir. burda önemli olan insanın kadın veya erkek olarak ayrılmaması, sadece onla cinsel beraber yaşama istegidir.

ülkemizde heteroseksüelliğin bile tam olarak bilinmemesi, homoseksüellik ve biseksüelliğin daha anlaşılmaması dolayısıyla panseksüellik kolay kolay bilinebilecek özellik değildir. insan hakları gibi kitap üzerinde yazılı kalmaya bir süre mahkumdur.
  • biseksüelin alt gruplarından falan değildir. biseksüel panseksüelin alt grubu olabilir, konserlere çıkabilir, o ayrı. gerçi birazdan göreceğimiz üzere konsere bile çıkamıyor.

ben bu terimi ilk ne zaman duydum? kadınların kadınlar için hazırladığı bir kitap vardı, çıktı mı bilemiyorum, çıkmış olması lazım. orada benim düzeltmelerini yaptığım bölüm farklı yönelimler üzerineydi.

üşenmeyip bulacağım şimdi, hatta buldum, kaos gl çalışması imiş aynı zamanda:

panseksüel: çeşitli toplumsal cinsiyet kimliklerinden olan insanları çekici bulan kimse.
    sıklıkla, kendini transgender ya da genderqueer olarak tanımlayan kimseler tarafından ya da
    transgender veya genderqueer olan kişileri çekici bulan kimseler için kullanılır.

ne diyelim o zaman? queerest of the queer... (dikkat, goy goy olsun diye çevirilmiş ksıım, dikkat)* ibneler ibnesi... tövbeler tövbesi...
    (bkz: garbage)
    (bkz: queer)

(bkz: yalnux/@deliberte)*
  • biz bunlara halk arasında sikişken diyoruz.
hesabın var mı? giriş yap