• tarifini de yazayım tam olsun.
    patatesler haşlanır içine süt ve krema ilave edilir, hamur kıvamına getirilir sonra bir poşetin içine doldurulup poşetin ucu yuvarlak kesilir sıkılarak kalıplar cıkarılır mbir müddet buzdolabında bekletildikden sonra yumurta akı ile karıştırılmış galeta ununa bulanarak kızgın yağa atılır kızartılır. aynı işlem kabakta da uygulanabilir.
    afiyet olsun .
    bugün doğan çocuklar için isimler
    kız : özlem erkek : barış
  • yapması biraz uğraştırıcı olsa da, hazırı hem pek yavan, hem de gereksiz pahalı olduğu için, evde üretilip tüketilmelidir. böylece tavadan çıkarır çıkarmaz mideye indirip yemek borunuz boyunca türlü yaralar açabilirsiniz.
    genel tarife birkaç açıklama getirmek istiyorum, patatesleri ince rendelerseniz daha homojen bir kroketiniz olur. kroketlerin banıldığı yumurta akının sarısını çiğ olarak hamura katın, hem lezzet hem de kıvam verir, israf da olmamış olur. hint cevizi patates püresini orgazmik bir yiyeceğe* dönüştürdüğü gibi, patates krokete de pek bir yakışır, deneyin. pul biber ve karabiberi sakın unutmayın. kaşar rendesi de yerken uzayarak renk ve lezzet katıyor. yeşillikle arası iyi olanlar fesleğen ve nane koymayı da deneyebilir.
  • pek bir güzel besin maddesi. ketçap ve bira ile mfö ya da komedi dans üçlüsü tadını yakalayan yiyecek. (bkz: orgazmik yiyecek)
  • buna kofte sekli degil de armut sekli verirseniz kizartmadan once, hele bir de sap kismina bir adet karanfili yerlestirirseniz, cok sik olurlar. ustelik o karanfil dalga dalga lezeetini de verir patatese...
  • dandik açık büfe kahvaltıların olmazsa olmazı.

kahvaltılıkları geziyorsunuzdur ve peynir ve salamdan başka bir şey bulamamışsınızdır. patates kroket görünce dünyalar sizin olur. tabağı doldurursunuz. ama görüntüsünden başka bir cazibesi yoktur.
  • patates köftesiyle aynı olmasa da oldukça benzeyen ezilmiş patatesin kızartılması şeklinde yapılan bir yiyecek. hazır, donmuşları satılmakta. aramın kötü olduğu besin maddesi.
  • kroket ismi insani yaniltir... soyle citir citir bir sey beklerken -ulayfn bfu olfsa olfsa fallofos olurf- diyorsunuz her yediginizde... (bkz: patetes fallofos)
  • (bkz: saman)
  • evde yapmaya asla değmez. ben becerememiş olabilirim ki becerdiğimi düşünüyorum, patatesler kızartırken dağıldı ve bi türlü şekil veremedim. yani bi şey değil sosla falan da yiyemedik, attık çöpe. 500 gram paketler halinde satılıyo, 4-5 lira bi şey. illa evde yapıcam diye zorlayıp malzemeyi heba etmenin alemi yok. zaten oturup kalkıp kroket yemiyoruz, o kadar olur.
  • güzel bir tarifim var.

size standart bir adet ve miktar belirtmeyeceğim. kişi sayınıza göre yapabilirsiniz. ben dört orta boy patates kullandım.

1. patatesleri soyduktan sonra iri iri küp şeklinde doğrayıp suya atıp haşlayın.
    2. haşlandıktan sonra patatesleri bir kaba alıp içerisine bir küçük su bardağının tamamına yakın nişasta (yoksa pirinç unu, o da yoksa mısır unu), biraz karabiber, biraz toz biber (acı/tatlı size kalmış), biraz tuz, rendelenmiş kaşar ve yarım çay bardağı sıvı yağ katarak (veya z. yağı, hatta tereyağ eritip içerisine katarsanız daha orgazmik bir hale gelebilir fikrimce) yoğura yoğura malzemeyi hamur hale getirin. un yok, kullanmıyoruz. hatta ben katmadım ama karışımın içerisine bir tane yumurta kırılsa o da yakışır.
    3. hamuru bir poşetin içerisine alıp merdane ile biraz kalın kalacak şekilde poşet içerisindeyken açın.
    4. derin dondurucuya atın 35-40 dakika kalsın.
    5. malzemeyi çıkarıp poşetini dikkatlice yırtarak hamuru şerit şerit doğrayın veya elinizle uzun uzun şekil de verebilirsiniz ama uğraştırır.
    6. hamur şeritlerini airfryer'a sürün ve 20 dk 200 derecede (pişerken sıklıkla kontrol edin tabi. bendeki alette tam derece süre bu şekilde) çevire çevire pişirin.
    7. hazır! yanına istediğiniz sosu yapabilirsiniz. herhangi bir sos uygun. ben calve acılı peri peri sos (bigmac sosu) ve calve cheddar sosu ile yedim. adeta çıldırttı. siz dilerseniz bunun yanına dereotlu süzme yoğurtlu bir sos da yapabilirsiniz. hatta bence o daha güzel olur.

afiyet olsun.

bu da görüntüsü: görsel dışı çıtır içi fosur.
hesabın var mı? giriş yap