şükela:  tümü | bugün
 • hayati degerli kilan tek $ey..
 • birçok şey paylaştıkça azalır ve yeryüzünde birşeyler azalsa da mutluluk veren ender bir duygudur...

  örneğin : "sevgi, paylaştıkça çoğalır..."
 • yüzlece kilometre ötedeki bir insani yaninizda yakininizda hatta kollarinizda hissettirebilecek güzel bir duygu...
 • =yasamak
  (bkz: olmazsa olmaz)
 • çok anlam yüklenebilecek bir mastar. "şu an yaptığım şey" de diyebilirdim *.
  görülen bir güzelliğin, mesela hoş bir gökkuşağının, yada olmadık yerde yetişmiş bir çiçeğin, yada sevimli hareketler yapan bir minik hayvanın, bir görüntünün, bir sesin, kısasından olumlu bir uyaranın varlığını başkalarıyla paylaşmak isteriz doğal olarak.
  bunu derinden irdelenebilecek bir olgu olarak bile görmüyorum, sebebi çok açık geliyor bana, dile getirmekte sorun yaşasam da. ancak bir istisnasından bahsedelim hemen, sevdiğimiz şarkıyı herkes sevsin isteriz, sevdiğimiz yazarı herkes sevsin isteriz ancak salağızdır, herkesin sevdiklerinden kaçarız. oysa sevdiğimiz şeyi herkes kötülediğinde ondan korkar, alıcı gözle tekrar bakarız da. bu bahsettiklerimizin bir kısmını bir kısmımız yapar bir kısmımız yapmaz. misket oynayan çocukları seyrederek bu kısımlara kimlerin dahil olacağını tahmin etmek mümkündür oysa ki. empati eğitimi içinde ilk öğrenilecek şeylerden biri olmalıdır, paylaşmak.

  hayat bunun üzerine temellenmiştir ve fakat. bilgi, tecrübe, emek, birikim paylaşmaktan ibarettir tüm iktisat. paylaşanla paylaşılır, paylaşmayanla paylaşılmaz ilkel toplumlarda, daha gelişkin toplumlar bu paylaşma düzeyini nicel olarak ölçülebilir hale getirmek için bir takım kıstaslar da geliştirmişlerdir, para gibi. (bkz: eğlenceli hezeyanlar)
 • üleşmek
 • (bkz: share)
 • sokakta yürüyorsunuz, tek başınıza. gözlerinizdeki üzüntüyü saklamak için yere bakıyorsunuz devamlı. birden, başınızı kaldırıyorsunuz ve karşıdan gelen onlarca tanımadığınız insan arasından biriyle göz göze geliyorsunuz. onun gözlerinde de hüzün var, bunu görüyorsunuz ve ikiniz de birbirinize bakmaya devam ediyorsunuz sanki ortak bir nokta bulmuşcasına. gözlerinizi açıp kapıyorsunuz aynı anda ama göz kırpar gibi değil, "seni anlıyorum, bence de.." der gibi.. o tanımadığınız, büyük ihtimalle bir daha görmeyeceğiniz insanın yanından geçip giderken anlıyorsunuz; oturup saatlerce derdinizi anlattığınız insanlarla yaptığınız konuşmalarda çoğu zaman paylaşmıyorsunuz bir çok duyguyu, paylaşsanız bile anlamıyor çoğu insan çoğu zaman hislerinizi..
 • insanin bir issiz adada tek basina kaldiginda en cok ozleyecegi eylem. konusmak, dinlemek, gülmek, kahkalara bogulmak, kizmak, kavga etmek, sevmek, sevilmek... paylasmaktir yasam.