abani

  • 1895
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

ekşi sözlük

ekşi sözlük nedir?

bu sorunun hiçbir zaman gerçek cevabını bulmak ya da bilmek mümkün değildir.

başlangıçta iki gencin hadi şöyle bir şey yapalım, sen ve ben hatta yakın arkadaşlarımız şu ve bu sana, bana ve onlara ne ifade ediyor bunu yazsın niyetinde birbirlerinin o konu hakkında neler düşündüklerine yönelik belki de psikolojik bir test ya da eğlenceydi. sonra yakın arkadaşlar başka yakın arkadaşlara onlar başka yakın arkadaşlara söyleyerek kalabalıklaştı.

temel içerik ben bu kelime, bu nesne, bu konu, bu olay hakkında bunları biliyorum ya da böyle düşünüyorum ifadelerini yazılı olarak aktarmaktı.

günlerden bir gün sevgili teo, madem sözlük düşüncelerimizi açıkça ifade ettiğimiz bir platform o halde ben de aşkımı ilan edebilirim diye yanlış bir düşünceye kapılıp o güne kadar var olan her entrynin altına bu ilan-ı aşkın bir parçası olan cümlecikler yazınca, sözlük farklı bir kimliğe büründü. aslında sözlük farklı bir kimliğe bürünmedi de her kullanıcının sabit bir kimliği oldu. mantıken iyi de oldu. böylece her kullanıcı ve okuyucu ayşe'nin gerçekten ayşe'nin fikirlerini yazdığını ve veli'nin görüşlerinin veli tarafından aktarıldığından emin bir halde daha güvenle aktardı bildiklerini.

zamanla yeni kullanıcılar eklendi, sözlük içeriği git gide kalabalıklaştı. bu sayede türkiye'nin hatta dünya'nın x bir yerindeki kişi y yerindeki bir kişi ile aynı görüşe sahip olduğu, aynı müziği dinlediği, aynı yazarları sevdiği, aynı yemekleri yemekten hoşlandıkları -ve bu daha uzatılabilir - gibi gerçekleri ortaya çıkarttı. arkadaşlıklar, dostluklar hatta aşklar ve hatta nefretler doğdu. ekşi sözlük olmasaydı asla gerçekleşmeyecek şeyler.

bunca paragraf sonunda şu ana kadar yazılmışlara göz attığımızda görüyoruz ki, hala ekşi sözlük nedir sorusunun cevabı yok. sadece var olanın ve bilinenin tekerrürü söz konusu. ekşi sözlüğün tam olarak ne olduğu bilinmese bile çok büyük bir tarihsel, antropolojik, sosyolojik ve hatta psikolojik kanıt eser olduğu kesindir.

ekşi sözlükte aklınıza takılan bir şeyin birebir kelime anlamından tutun, asla aklınıza gelemeyecek bir tanımına kadar her halini bulmanız mümkün...

tarihsel kanıt eser dedim az önce. evet, türkiye'de ve dünya'da meydana gelmiş her türlü olayın yeri ve zamanı hakkında doğru bilgilere ve görüşlere ulaşmak mümkün. mesela türkiye'de en son seçim hangi tarihte yapıldı. hangi parti birinci çıktı. kim hangi tarihte başbakan oldu. ne zaman nerede deprem oldu. o yılın en yağışlı günü hangisiydi. hangi tarihte nerede kar yağdı. ya da galatasaray ve fenerbahçe en son ne zaman karşılaştı. müsabaka sonucunda kim galip geldi. daha önce hangi takım en çok golü attı. ya da sevdiğiniz bir film ne zaman vizyona girmişti, sevdiğiniz müzik grubunun en son albümü ne zaman çıkmıştı. kim ne zaman nerede konser verdi.

hatta ve hatta sevdiğiniz bir şarkının sözlerini mi arıyorsunuz. yazın şarkının adını, aratın. eğer dünyanın x bir yerindeki yerel bir kabilenin yerel bir şarkısı değilse yüzde doksan dokuz aradınız şarkının sözünü bulacaksınızdır. yahut sevdiğiniz - sevmediğiniz bir yazar, şair, oyuncu, sporcu, işadamı, siyasetçi ve hatta gazeteci hakkında bilgi mi istiyorsunuz. buna da ulaşacaksınız.

antropolojik, sosyolojik hatta psikolojik kanıt eser dedim. evet, ekşi sözlük üniversitelerde belge niteliğinde okutulması ve incelenmesi gerek olan müthiş bir araştırma belgesidir. başka hiçbir yerde bu kadar çok insanın ideolojik görüşünü bir arada inceleme fırsatı bulamazsınız, kim neye inanır, bu kadar çok insanın neleri yemeği sevdiğini öğrenemezsiniz, bir müzik grubu hakkında kim ne demiş diye farklı fikirleri bir arada yakalayamazsınız. hangi olay kimi nasıl etkilemiş, en sevilen yazar kimdir, en saçma şiirleri kim yazar, hangi gitarda en güzel tonu yakalarsınız, fiyatı nedir ve hatta arabalar, en çok hangi model araba sevilir, neden sevilir...

tüm bu soruların ve hatta daha aklıma gelip de yazamadıklarımın yanıtı için, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar insanın katıldığı, bu kadar geniş bir platforma rastlayamazsınız. o halde ekşi sözlük, antropolojinin, sosyolojinin ta kendisi değildir de nedir?

kadın erkek ilişkilerini sağlıklı kılan unsurlar nelerdir, erkek - kız arkadaşa nasıl davranmalı, davranmamalı, bir ilişkiye nasıl başlanmalı, bir ilişki nasıl bitirilmeli, aşk nedir, dostluk nedir, uykusuzluk nedir, ebeveyn ne kadar çocuğun hayatındadır, çocuk ebeveynin hayatını nasıl etkiler, insanlar neden intihar eder, kadın - erkek sevdiği insanı neden aldatır ve daha yine aklıma gelmeyen bir çok soru ve yanıt. bir araştırmacı dünyanın hiçbir yerinde bu konular hakkındaki bu kadar farklı görüşü yine bir arada bulamaz. o halde ekşi sözlük, psikolojinin ta kendisi değildir de nedir?

kısacası ekşi sözlük için, bir çok şeyin ta kendisidir demek mümkündür ama yine de ekşi sözlük nedir yanıtının cevabı bunların hiçbirisi değildir.

ve bu yüzden de en mantıklısı kutsal bilgi kaynağıdır cümleciğini yanıt olarak kabul edip buna sığınmaktır.

devamını okuyayım »
07.10.2003 16:01