• adını duyalı çok olmuştu da ilk defa bugün izleyebildim bir maçlarını.

zira hilal'in hemen yanındaki bir evdeydim ve mikrofondan anonsları, marşlar müzikler falan olunca dayanamadım aşağı indim.

şimdi...

organizatör arkadaşlar çalışıyorlar gerçekten de gördüğüm kadarıyla. her türlü güzelliği yapmaya çalışıyorlar. lakin tek bir maçından bile ligin çivisinin çıkmış olduğunu anlayabiliyorsunuz. her ne kadar maç sonu kucaklaşmalar, tebrikler falan olsa da buradaki maçların sertliği normal düzey değil. resmen tekme tokat birbirine dalar hale gelmiş millet. dolayısıyla maç içinde sınırsız sayıda itiş kakış, laf mevzuu falan oldu.

esbplci bir insan olarak her daim hakem işinden uzak durduk. bunun ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha gördüm. hakemin olduğu maçlarda oyuncular daha art niyetli hale geliyorlar. itirazlar, laf dalaşları, aldatmaya yönelik hareketler gırla.

sağlık görevlileri var ve buna tabii ki ihtiyaçları var, çünkü "telde manyak gibi girilmez" teamülü bile tabii ki pazar liginde geçerli değil.

saha dışından seyirciler devamlı olarak saha içine müdahale ediyorlar. bunda bir hakemin de sahada bulunuyor oluşunun büyük etkisi var.

tüm bunlara rağmen sahada manyak kaliteli bir futbol yok. saha geniş, herkes birbirine manyak gibi basabiliyor, ancak bu kadar serbestiye rağmen esbpl'nin şampiyonluğa oynayacak takımlarında forma giyebilecek oyuncu sayısı 3'tü. kaldı ki esbpl'de millet birbirine bu kadar sert basmıyor, hepsi istese basabilecek adamlar, basarlarsa daha da kalite farkı ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. (bir an kaosrise ve lappalainen'den kurulu bir reset fc savunması geldi de gözümün önüne)

bu sebepten her ne kadar organizatörlerin çabasını takdir etsem de, 10 yıldır tıkır tıkır yürüyen esbplde olduğum için gurur duydum. çünkü esbpl'de iyi futbolcu olmak 1.şart değildir. bir aileye giriyorsunuz dolayısıyla buna göre davranmak zorundasınız. hakeme ihtiyaç duymadan, bu kadar üst düzey futbol oynanabilen ve 6 ay süren bir sezon boyunca tartışma sayısının 2-3'ü geçmediği bir organizasyon yürütmek kolay değil. kaldı ki esbpl de rahatlıkla şu andaki takım sayısının 2 katını çıkartabilirdi ortaya, bu görüşleri ve kuralları gözetmeseydi.

pazar ligi'ndeki maçlara gene zamanım oldukça bakarım sanırım, ama ortamdaki atmosferden dolayı hayalkırıklığına uğramadım desem yalan olur.
  • 1920-21 ve 1921-22 yillarina 2 defa duzenlenen ve besiktas ve ittihatspor tarfindan birer kere kazanilan istanbul futbol ligi.
  • türkiye'de düzenlenmiş ilk futbol ligi olarak bilinir.
  • insanların birbirini futbol oynarken dövdüğü, sertliğin dozu kaçmış futbol ligi. bir maçlarını izlemiştim seneler önce de sayelerinde iyi ki varsın esbpl demiştim.
  • tff lisansına sahip oyuncuların oynamasının yasak olduğu (tamamen amatör oyuncuları bünyesinde barındıran),şampiyona verilen hediye çeki dışında herhangi bir maddi ödülün bulunmadığı turnuvadır.istanbul'daki en büyük süreli hif turnuvası olan pazar ligi'nde toplam 50 takım ve hif lisanslı 600+ oyuncu yer almaktadır.
  • 2. lig 5. sezonu gruplarında ilk 3 sırada bitiren takımlar:

a grubu:

1 commodore 64 18
    2 joker ft 16
    3 zenteric 16

b grubu:
    1 white devils 19
    2 yırtıcı kanarya 16
    3 boss galacticos 13

play-off 1. turunun 1. maçlarında b grubunun bariz üstünlüğü göze çarpmakta. 8 maçın 5'ini b grubu takımları kazanırken 2 maç berabere bitti, b grubunun tek kaybeden takımı ise boss galacticos oldu. iki basamaklı olan 1. tur maçları sonrasında çeyrek final'den itibaren tek maçlı sisteme geçiliyor. 1. tur rövanş maçları 10 ocak'ta yapılacak.

joker ft - crew 1337 : 4-5
    fc dharma - bizim uşaklar: 2-8
    blues - yırtıcı kanarya: 7-7
    magandus - boss galacticos: 7-5
    commodore 64 - weeds united: 0-6
    zenteric - mavikent: 8-8
    werder weremem - seven spartans: 3-6
    team armada - white devils: 2-28
  • hayko cepkin'in seyirciler arasında yer aldığı 6. sezon all star günü, bağış erten'in kaptanlığında ender özkahraman, gökhan tümkaya, can öz, cansel elçin, harun tekin, doğu yücel, serkan öz, alpay erdem, emre cingöz ve baran yağmurlu'nun ayazma isimli futbol takımının pazar ligi'nin iyi oyuncularından seçilen süperstar takımıyla yaptığı maça sahne oldu. süperstar takımı ünlüler takımını rahat bir oyunla farklı mağlup etti. gün boyunca ayrıca şut, penaltı ve skill challenge yarışmaları yapıldı.
  • takım sayısının artmasıyla eski eğlenceli halini yitirip daha çok şampiyonluk için tekme tokat futbol oynanan takımların yer aldığı bir lig halini almış organizasyon.
    eskiden organizasyonu düzenleyen insanlar, ellerine düdüğü alıp sahaya girip öyle ya da böyle maçları yönetirdi, daha sonra federasyondan hakemler gelmeye başladı. şimdi de saha kenarında sağlık ekibi bekliyor.
    nerden nereye geldi pazar ligi siz düşünün.yine de keyifli tabi.

üniversite, mahalle arkadaşlarının oynadığı ligde şimdi şirketler, logistik firmalarının şöförleri, güvenlik görevlileri fln oynuyor gördüğüm kadarıyla.
    gelecek sezon kapısında ambulans da beklemeye başlar bu gidişle
  • bu kış sezonu(7.sezon) itibariyle tarihin gördüğü en kötü halı saha hakemlerine ev sahipliği yapmakta olan halı saha ligi organizasyonudur.
  • futbolla uzaktan yakından alakası olmayan hakemlerin maç yönettikleri lig.
hesabın var mı? giriş yap