• saçıma bu şeyden yaptıralı sanırım yaklaşık 3 ay kadar oldu. fikir beyan etmenin tam sırasıdır.

şimdiii, yapılış aşaması anlatılmış, evet, saçınıza kötü kokan bişey sürüp sarıyolar, sonra birkaç kere yıkayıp birkaç kere daha o kötü kokan şeyi sürüyorlar filan. evet. perma yaptıran herkesin başından aşağı yukarı böylesi geçmiş. perma konusunda önemli olan şu: iyi ve güvenilir bir yere yaptırmak, kafanıza sürdükleri o kötü kokulu şeyin kaliteli olduğundan ve doğru miktarda kullanıldığından emin olmak. ha bir de saçınızda hangi sıklıkta kıvrımlar istediğiniz önemli, son derece iri dalgalar isteyenlere şimdiden söylemek isterim ki, perma yerine maşa tercih ediniz zira olmuyor.

çoğu yerde yazılanın aksine, ben perma yaptırdıktan hemen sonra saçlarımı yıkadım.kuaför de dedi ki bu da o sürülen ilacın kalitesiyle alakalı imiş. iyi kalite bir ilaç kullanıldıysa (ilaç diyorum çünkü kuaför ilaç diyordu) hemen yıkanmasında bir beis yok imiş. sadece 1 gün süreyle toplamamamı ya da toka filan takmamamı istedi ki, ilacın etkisi halen sürdüğü için saçın heryeri özgürce yeni formuna girebilsin.

yine çoğu yerde yazılanın aksine, saçlarım dökülmedi. yani dökülüyor ama zaten dökülüyordu, ekstra bir dökülme olmadı. hatta saçta sürekli, krem jöle bilmem ne olduğu için bunlar saçınızı bir arada tutuyor. benim gibi evdeki iki kedinin döktüğü kıldan daha çok saç döken birisi iseniz, bu etrafta çok daha az saç görme durumu bile ömür boyu permalı saçlarla yaşamaya karar vermenize yetebilir. dökülme haricinde saçlarımda ekstra bir yıpranma filan da olmadı.

senelerce düz, sürekli kırılan, sürekli döküldüğünden onların yerine çıkan bir sürü küçük saç yüzünden saçlarını topladığında binlerce anteni varmış gibi durduğu için her sabah ve her sabah fön çekmek zorunda kalan, başka türlü saçını zaptedemeyen biri için, özetle muhteşem bir hadise. ek olarak saçlarınız azsa bu yöntemle bir sürü saçınız varmış gibi oluyor bu da cabası. ilk birkaç gün alışmak zor geldi ama şu an sabah kalkıp, ıslatıp, kremleyip çıkmam 5 dakikamı alıyor. üstelik sürekli kuaförden çıkmışsınız gibi duruyor. senelerce bir kalemle saçını toplayabilenlere artık özenmek de yok.

ha bir de su dalgası olayı var. ben aslında kuaföre su dalgası yaptıracağımı sanarak gitmiştim. saçlarım kısa olduğu için o olamadı,ama zaten ikisinde de aslında aynı işlem yapılıyor, sadece saçı sarmakta kullanılan aparat farklı.

özetle, yine ve yine yaptıracağımdır, önereceğimdir. ama mutlaka, mut-la-ka iyi bir kuaförde yaptırın.

imza:suni ve mutlu merinos
  • 90'lı yıllarda feci derecede popüler olan saç modeli. çocukluk fotoğraflarıma bakıyorum da, annem dahil bütün konu komşu her an "olmasa mektubuuuun, yazdıkların olmasaaa" diye esere girecek gibi duruyorlar. hepsi birer derya köroğlu adeta.
    saçlarımın pırasa gibi olmasından dolayı yaptırmayı çok istesem de sıkılırım, saçlarım yanar, dökülür vs diyerek kendimi frenliyorum.
  • doğal sülfür köprülerinin (-s-s-) kimyasal olarak redükte edilerek kopartılması ve yeni bir şekil verilerek yeniden oksidasyonla yeni şekle uygun sülfür köprülerinin (-s-s-) oluşturulması sayesinde gerçekleşen olay.bu kimyasal işlem sırasında kullanılan reaktifler saçın tüm yapısına ve doğal olarak saç diplerinede etkimektedir.
    'kimya okuyan abla kişisinin ders notları' *
  • seksenlerin sonu,doksanlı yılların ortalarına dogru takip ettigim bir olaydı bu perma.her kim dogurmuşsa * hastaneden çıktıgı gibi bebegini beşigine koyar dogru kuaföre perma yaptırmaya giderdi.bebek görmeye gidildiginde ilk önce bebege hanimiş yapılır daha sonra uzun uzun permadan konuşulurdu.
    aklımda kaldıgı kadarıyla,birsen kuaför diger kuaförlere nazaran daha iyi yapıyordu bu permayı,kuruyken permalı saçı taramak olmazdı.şekil vermek için illaki saçın ıslak ya da nemli olması ve bol jöle sürülmesi gerekiyordu.iri dalgalı olsun isteniyordu saç ama papaz kafası gibi oluyordu.neyse canımdı kökü ondaydı,yine uzardı.
  • tam 1 ay önce yaptırdım, 1 yıldır kararsızdım. şimdi 1 ömürlük mutluyum. perma yaptırın.
  • biz kadınlar mesaj vermeye meraklıyız.

diş macunundan, açtığımız ek sekmeden, yediğimiz akşam yemeğinden, hatta saç kurutma makinasından çevremizdeki insanlara sosyal mesajlar vermek ikinci x kromozomumun üzerinde taşınan bi gen.

mesela iki hafta önce perma yaptırdım.
    aslında su dalgası yaptırdım ama birşeyin kaç milimetrelik çap farkı için isim değiştirilmesine, anatomi derslerinde her cmde isim değiştiren arterlerden beri kıl oluyorum.
    her neyse,
    koltukta oturup kuaförün saçlarımı nasıl sardığını sırıtarak izledimi aynadan fark ettiğimde anladım.
    'ben yirmiüç yıldır düz olan saçımı kıvırcık yapabilmişim. kendini vazgeçilmez sanan insanların hayatımın ortasındaki yerini mi değiştiremiycem.' tribiydi bu.
  • geçtiğimiz cuma günü yaptırdığım saç işlemi... efendim dümdüz ama öyle böyle değil hatta düpdüz saçları olan bendeniz aynı zamanda ince telli saçtan da muzdariptim. kırık föndür, bir maşadır yaptırdığımda insanlar günlerce kullanırken ben ne yazık ki birkaç saat sonra saçlarımın sönüşünü hüzünlü gözlerle izliyordum. saçlarımın boyadan kurtulması ve kendidoğal rengime dönüş yapmam sebebiyle yıllardır düşündüğüm permayı hayata geçirme kararı aldım.

gittim oturdum avrupa malı bir permaymış kafama sürülen evet kokusu iğrenç ancak kuaförüm yerli olanların bundan da iğrenç koktuğu konusunda bana güvence verdi. birkaç saatlik işlemden sonra saçlarım şahane kıvırcık oldu... yakıştı da laf aramızda her gören beğendi. şimdi ulan benim bu saçlar bir itlik yapar da yıkanınca yine düzleşir mi korkusundan kafamı yıkayamıyorum. şimdi yaptırdığım kuaföre gidip yıkamasını isteyeceğim ki bakalım düzleşiyor mu düzleşmiyor mu görelim? hem de kuaförün kendisinin yıkamasının "abla sen yanlış yapmışın" diyip hatasının üstüne yatmasını engellemek amacıyla olduğunu da söylemekten çekinmiyorum efendim. ama yaptırın ben günlerdir kıvırcık kuzu olarak geziyorum ve bu halimden çok memnunum. bir kere saçlarım artık yağlanmıyor çünkü normalde 1 gün yıkamazsam yağlanan bir saç yapısına sahiptim. saçları taramama gerek kalmıyor biraz nemlendirip köpük yapınca saçlar kendine geliyor... kısacası eğer saçınızda boya yoksa, dümdüz pırasa saçlardan, insanların saçlarınız çok olmasına rağmen kuaförler dahil az gibi duruyor demesinden, yağlanmadan ve şeklinin hemen bozulmasından muzdaripseniz yaptırın kurtulun. ben artık düz saça tövbe büyük lafıma dönmem... çünkü kuaförüm istediğim zaman düz fön bile çektirebileceğimi söyledi bu da olayın bonusu...

kuaför sonrası edit: düzleşmiyormuş efendim denedim tecrübe ile sabitlendi .... gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz işin ehli birine...
  • yarın yaptıracağım için heyecandan yerimde duramadığım, saçları 2-3 ay kadar kalıcı olarak kıvırcıklaştıran işlem. yaptırınca editleyeceğim

aylar sonra edit:
    yaptırdım. kendimi aynada görünce gözlerime inanamadım. hayatımda kendimi bu kadar beğenmemiştim. buraya kadar her şey güzel...
    arkadaş kokusu çıkmıyor! üstünden 2 ay geçince anca çıktı. insanların yanına oturamadım resmen. derinden gelen ilaç kokusu gerçekten berbattı.
    ve ne oldu... saçım tutmadı. bu kadar kalın telli yapılı saça nasıl tutmadı anlamadım.
    kuaförün başını yedim tekrar yapıcam dedi. ehh 750 tl verdik yap tabi tekrar bedavadan...

yeni bir edit: yine yaptırdım. yahu yaptırmayın. uyanınca saçım horoz gibi oluyor...
  • uygulanması sırasında kötü bir koku yayan kimyasal reaksiyona yol açan saç değişikliği metodu. düşündüm valla nerden çıkmış, nasıl bulunmuş. saçın sülfürle kıvırcık olduğunu biyoloji dersinde öğrendik tamam da hangi akla hizmet çıkmış bu hadise, sen gel saçın kimyasını değiş! yumurtanın keki kabarttığının nasıl anlaşıldığını merak ettiğim gibi bunu da merak ediyorum kardeşim!
    araştırdım şöyle bi şey buldum, pek açıklayıcı olmamakla birlikte ilgilenenlere sunulur:
    http://www.pg.com/science/haircare/hair_twh_80.htm
  • saçları çok düz ve kalın telli olanların denememesi gereken bir şeymiş bu. yaklaşık iki saat o iğrenç kokulu perma ilacı kafanda boynun tutularak bekleyip, gece kokudan miden bulandığı için uykusuz kalmandan sonra, saçlarını yıkadığında neredeyse dümdüz saçlarla karşılaşabiliyormuşsun. verdiğin para çektiğin sıkıntı sadece birgün kendini kıvırcık görebilmek için olabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap