• 80'i devirmiş büyük bir fizikçi, 5 yıl içerisinde bu parçacık bulunamazsa tekrar fizik çalışmaya başlayabiliriz diyor..
  • higgs boson teorisini ortaya atan büyük fizikçi.
  • tek bir cumlesi icin 1964 yilindan beri bekledigi sonucu getirecek, belki de gelmis gecmis en buyuk ve onemli bir sonuca insanligi kavusturacak devasa makinenin yaratilmasina neden olan tontis. dile kolay, yari asirdir bekliyor sabirla god particle icin. umuyorum ve diliyorum ki, omru vefa eder, constantin tsiolkovski gibi ruyalarinin gercek oldugunu goremeden gitmez. bunca emegine beklemesine karsilik hediye paketinin icindeki mukafatinin zevkini kendi gozleriyle gorerek, dokunarak duyarak cikarir .....
  • şöyle de tasvir etmek yanlış olmaz sanırım. okyanusta yaşayan bir balık olarak su molekülünü hayal etmiş (hesaplamış) bilim adamı.
  • nobel komitesi, kendisine bir türlü ulaşamıyormuş. asistanı da nerde olduğunu bilmediğini ama muhtemelen iskoçya sınırları içinde bir yerlerde olduğunu tahmin ettiğini söylemiş. cep telefonu da kullanmıyormuş. kısacası nobel ödülünü kazandığını muhtemelen halen haber almamış fizikçi.
  • 2013 fizik nobel odulunun, f. englert ile sahibidir kendisi. sonuna kadar odulu haketmistir. anasinin ak sutu gibi helal olsundur.
  • israil'in filistin'e karsi olan tutumundan dolayi, wolf prize (nobel'den sonra fizik alaninda ikinci en iyi odulmus)'i almak icin ısrail'e gitmeyi reddeden biliminsani:
    http://www.independent.co.uk/…the-matter-54071.html
  • 2012 en geç 2013 yılında nobel ödülünü alacaktır.
    ancak bu olacakların yanında gazoz kapağı gibi kalabilir.

şahsi teorilerimi erken erken yazayım.

öncelikle şunu belirtmek lazım higgs yaşayan efsane ve tarihin gördüğü en önemli bilimcilerden birisidir.
    görmenin mümkün olmadığı dünyada hayal ederek dolanmak ve keşif yapabilmek sadece çok özel ve akışkan bir zeka ile mümkündür.
    kendisini tebrik ediyor, saygı ile selamlıyorum.

şu andan itibaren dünya değişmiştir. hem de tamamen.
    bu keşfin teknik ve teknolojik pek çok faydası olacak,

ancak insanlar ve kavramlar üzerine büyük değişikliklere yol açacak.
    ''din''lerin sonu gelecek, insanlık tamamen yeni kavramların peşinden gidecek
    şehirler, şehirleşme ve yerleşim sistemleri tamamen değişecek

devamı editler halinde, pek yakında.

yıllar sonra gelen edit. 2017.

vay be.. bir yazar hatırlattı da bu tahminimi hatırladım. aslında teknolojik gelişmeleri edit etmeyi planlamıştım ama imkan olmadı. fakat bu başlangıç olsun, hem teknolojik ilerlemeler hem de memleketin durumu hakkında bir kaç kelam edelim.

entryi hatırlatan kampus hayati na teşekkür ederim.

tam tahmin ettiğim gibi ben yazdıktan 3 sene sonra, yaşayan efsane prof. peter higgs nobel fizik ödülünü aldı.
    hanımlar, beyler... hazırlanın. dünya değişiyor.
  • 94 yaşında bugün hayatını kaybeden nobel ödüllü bilim insanı..
  • http://www.bbc.co.uk/…/science-environment-17161692

saçlarına ve kaşlarına bakmalara doyamadığım bilim(n)ç.

teorisini ortaya atalı 48 yıl olmuş.

(bkz: higgs bozonu)
hesabın var mı? giriş yap