şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1924’te cenova’da başta osram, philips ve general electric olmak üzere, dünyanın en büyük ampul üreticilerinin bir araya gelerek, tüm dünyadaki ampul üretimi ve satışını düzenlemek adına kurdukları kartel.
  bu kartel 1939 yılına kadar katılan tüm büyük şirketlerin üretim standartlarını ve pazar paylarını düzenleyerek küresel ekonominin ilk büyük yapılarından biri oldu. en bilinen icraatlarıysa 1880’de bizzat general electric’in patronu thomas edison tarafından tanıtılan ve 1500 saate kadar işlev görebilen ampullerin üretim ve satışını yasaklayıp, tüm ampullerin 1000 saat işlev görebilecek şekilde tasarlanmasına karar vermekti.
  light bulb conspiracy (ampul komplosu), 2010 yılında alman yönetmen cosima dannoritzer tarafından çekilmiş bir belgesel de adı geçmektedir.
 • tam adıyla; phoebus s.a. compagnie ındustrielle pour le développement de l’éclairage

  cartel, sadece ampüllerin kullanım süresini 1000 saate indirmekle kalmadı, rekabeti ortadan kaldırmak için pazarı ülkelere bölerek her üreticiye kendi ülkesinde özel imkanlar tanıdı. kesin olmamakla birlikte inovasyona yapılacak yatırımları da kısıtladıkları söyleniyor.

  (bkz: planned obsolescence)
  (bkz: planlı eskitme)