aynı isimde "pi (film)" başlığı da var
  • başlıkta sayı hakkında verilen bazı yanlışları düzeltmek istiyorum. öncelikle pi sayısı 22/7 değildir. pi bu değerden küçüktür. peki 22/7 bir uydurma mı? değil ancak eksik. arşimet'in tespitlerine dayanıyor. arşimet pi'ye 22/7 dememiştir;m.ö 3. yy'da pi'nin değerini 3+10/71 ile 3+1/7(=22/7) arasında bir değer olduğunu hesaplamıştır. yani
    3+(10/71)< pi < 3+(1/7). bu arada başlıktaki bazı entrylerde arşimetin keşfi olduğu ifade edilmiş, bu da yanlıs. pi'yi arşimet bulmamıştır. kendisi hesaplamalarda bulunmuştur. yoksa pi'nin kullanımı çok daha eski zamanlara dayanır. arşimetin yöntemi şudur:
    önce bir çokgen çizer, sonra çizdiği çokgeni içine alan bir çember çizer, sonra bu çemberi de içine alan bir çokgen daha çizer. bu durumda içteki çokgenin çevresi<çemberin çevresi<dıştaki çokgenin çevresi olur.
    çokgenin kenar sayısını arttırdıkça hassasiyetin arttığını fark eden arşimet 3,14'ü kesin olarak hesaplamayı başarmıştır. arşimet'in bu dahiyane yöntemiyle 5. yy'da çok önemli bir çalışma yapılıyor. çinli gökbilimci zu chongzhi oğluyla beraber 24526 kenarlı bir çokgen çizerek yaptığı hesaplamayla 355/113 oranını buluyor. ardındaki yaklaşık 1000 sene boyunca pi sayısına yönelik hiçbir çalışma bu denli yaklaşık olmamıştır. ilk 7 hanesi doğrudur.
    bu süre zarfında tarihteki pekçok matematikçi tarafından kök10, 864/275 gibi değerler kullanılsa da sonsuz serilerin bulunmasıyla beraber 16. yy'dan itibaren pi hesaplamasıyla ilgili çeşitli formüller geliştirildi ve 20. yy'da bilgisayar teknolojisine geçilene kadar pi 600. basamağa kadar hesaplandı.
    günümüzde ise 170 terabaytlık veri kullanarak 31 trilyonuncu basamağa kadar hesaplanmıştır. pi formülleri şöyledir;

pi= 3+(4/2.3.4)-(4/4.5.6)+(4/6.7.8)-(4/8.9.10)+(4/10.11.12)-(4/12.13.14)+ ...

pi= 4/1 - 4/3 + 4/5 - 4/7 + 4/9 - 4/11 +...

pi/4= (3/4).(5/4).(7/8).(11/12).(13/12).(17/16).(19/20).(23/24).(29/28)...[bu eşitlikte pay kısmında "tek asal sayı", payda kısmında ise bu sayıya en yakın 4'e bölünebilen sayı bulunur. isviçreli leonhard euler tarafından bulunmuştur]
  • arkadaşımın ricası üzerine indirdiğim uygulama.günde bir defa giriyorsunuz ve 24 saat boyunca pi birikiyor.biriktirdiğimiz pilerin maddi bir değeri yok, ilerde olacağı söyleniyor.açıklanmış ciddi bir yol haritası da yok açıkçası.uygulamaya girdikçe reklam da çıkıyor artık, bu biraz midemi bulandırmaya başladı.uygulamayı binlerce kişiye yüklet, reklam al, para kazan tarzı bir vur kaç olabilir.
  • nasa'nın gezegenler arası seyahat hesaplamaları için noktadan sonra 15 rakamın, evrenin çapının çok yüksek hassasiyetle hesaplanmasında ise noktadan sonra 39-40 rakamın yeterli olduğu muazzam sayı.

kaynak: https://www.jpl.nasa.gov/…-of-pi-do-we-really-need/
  • yeni şarkısıyla yeni nesil türkçe rap yapan kadınların arasında ışıl ışıl parlıyor. ülkede bu konuda bir boşluk var, türkçe rap yapan kadınlardan henüz tam bir patlama yapan olmadı. o kişi her kim olacaksa uzun süreli bir şöhret onu bekliyor. bu açığı gör kızım, üst üste vur gelsin, ben seni destekliyorum.
  • şekil parçası ve klibi baya eğlenceli olmuş kadın rapper,beğendim.
  • herhangi bir çemberin çevresinin, çapına oranı pi sayısını verir. bunu hangi çemberde denerseniz deneyin aynı sayıyı elde edersiniz.
    pi=3,141592...
  • azra kohen 'in 3lü seri olan kitabının sonuncusudur...
  • uber alles deutschland!

https://link.tospotify.com/b8ciuwpgsab
  • ilk 1 milyon basamağında;
    99.968 tane 1
    100.028 tane 2
    100.230 tane 3 (virgülden önceki 3 dahil)
    100.230 tane 4 (3 ile aynı sayıda olması çok ilginç aslında ama söz konusu pi sayısı olunca pek şaşırmadım)
    100.359 tane 5
    99.548 tane 6
    99.800 tane 7
    99.985 tane 8
    100.106 tane 9
    99.961 tane 0 olan sayıdır. inşallah sayılarda yanlışlık yapmamışmdır, copy-paste değil alın teri ancak neden olduğunu sormayın...

tüm sayılar birbirine yakın sayılır, söz konusu pi sayısını 1 milyonuncu basamaktan değil de 2 milyonuncu basamaktan alsaydık daha farklı sonuçlar olacaktı. sonsuza kadar gittiğini düşünürsek tüm rakamlardan eşit sayıda olduğunu düşünüyorum... bu arada ne tc kimlik numaramı ne de telefon numaramı ilk 1 milyon basamakta bulamadım, genelde 6 basamaklı sayılara kadar bulunuyor ancak 7. basamakta işler bozuluyor. neyse, çok canım sıkılıyor işte.
  • en uzun pi hesaplama rekoru fabrice bellard tarafından hesaplanmıştı ve 2 trilyon 700 milyar rakamdan oluşuyordu. pi sayısı 1.24 trilyonuncu basamağına kadar hesaplandı ki bu hesaplanan rakamı bile bilgisayara yazmak için 310 milyon sayfa, 2.4 tb harddisk yeri gerekti. yani 1 milyon mp3 kadar.
hesabın var mı? giriş yap