şükela:  tümü | bugün
115 entry daha
  • istanbul kartal meydanda bir çocuk parkı var mavi, bilen bilir. 3 aylık kızım pusette ben bakıyorum, hanım 2.5 yaşındaki kızımı kaydırıyor kaydıraktan.

tipin biri pitbulla içinden geçti parkın. ses etmedim, bir tartışma çıkar, köpek celallenir diye. ancak bireysel silahlanma karşıtı olan ben, o an sırf bu pitbull mevzu yüzünden keşke yanımda silahım olaydı dedim.

o hayvanımsı yaratık bir canlıya saldırdığında ayıramıyorsun. tek çare kapmadan kafasına sıkmak.
  • pitbull besleyen net olarak ruh hastasıdır, psikopattır, hayvan düşmanıdır.
  • hayvanların da insanlar kadar bu dünyada yaşam hakkının olduğunu bilmeyen davarları göstermiştir bize. bu nasıl bir evren’i sahipleyiştir? bunlar tehlikeli üremesinler, hmm bunlar şeker tez çiftleştirin. allah, yarattıkları arasında sadece insanlarla iletişime geçti inancı var diyemi bu kadar ‘tarlanın sahibi biziz kardeş!’ havaları merak ediyorum.
  • pitbull zor bir köpek cinsidir. bazı cinslere hakim olmak, eğitimini vermek zordur ve herkesin becerebileceği iş değildir. deneyim ve uygun bir karakter ister.

örneğin jack russell küçük, sevimli ve akıllı olmasına rağmen, aynı zamanda inatçı ve cesurdur. dediğini bir süre yapıyor görünse bile sahibini sürekli test eder. ipin ucunu kaçırırsan bir daha zor toparlarsın.
    ya da beslenmesi pitbull kadar yadırganmayan rottweiler veya german shepherd (kurt köpeği ). en az pitbull kadar sert ırklardır. kedileri affetmedikleri gibi, kendilerine kontrolsüz yaklaşan çocukları da affetmez bir çoğu.

kısaca köpek edinmek isteyenlerde, aynı silah edinmek isteyenlerde olduğu gibi, bir takım yeterlilikler aranmalı bence. yani bir pitbull ya da bir rotweiler ya da bir american bully sahibi olmak bu denli kolay ve sıradan bir iş olmamalı.

doğru ellerde pitbull da diğer köpek ırkları gibidir. bir arkadaşım da pitbull edinmişti mesela (uzun hikaye ama bir noktada mecbur kaldı diyelim). bu herif yavruyken sitedeki kedileri beslemeye gittiğimizde yanımızda götürürdük. eşşek kadar olduğu halde bazen hala yanımızda götürüyoruz. kedilere saldırmadığı gibi arada sopa yediği de oluyor. istese hepsinin icabına bakar.

sözün özü doğru köpek, doğru sahiplendirme.
  • daha sonra unuttuğu 'kıymetli' poşeti bir türlü bırakamayan müdahale edemeyen sahip diye başında duran orospu çocuğu yüzünden ölüyor kedi.

tecrübesiz, çocuk vs ok. o zaman ona o köpeği emanet edenin ağzına sıçayım. giderken nasıl da küfür ediyor ama ağzına sıçıcam senin diye. demek ki o velet, o hayvanın sorumlusu.

orada o köpeğin saldırdığı kedi değil çocuk olsa yine malak gibi poşeti bırakmayacak mal. inşallah bu gerizekalıyı da böyle ısıra ısıra öldürür. böyle aptallar böyle cinslerin sahibi olmasın aq

ben orda olsam o çocuğun gerçekten ağzına sıçardım bırakamadığı poşetteki şeyi (ekmek sanırım) yere yatırır zorla ağzına sokardım. beyinsiz varlık
  • embesil bir ergenin elinde heba olmuş bir kedi, bir köpek ve bir poşet ekmek içeren videodur. dikkat ettiniz mi bilmiyorum ancak videodaki pitbull 6-7 aylık var ya da yok. belki de köpek yetişkin ancak gerizekalı ergenimiz anne sütünden kesilmeden sahiplenmiş veya yemek artıkları ve kalitesiz mama ile beslemiş olacak ki hayvan küçük kalmış bilemiyorum. normalde bu köpeğin yetişkin ve güçlü bir örneği avını yakaladığında tasmasından çekip dört ayağını da yerden kaldıramazsınız, kendini adeta yere çiviler. çocuğun elindeki köpeğin neler yapabileceğini bildiğini hiç zannetmiyorum. bu videodaki malın o köpeği zaman zaman bir hedefe saldırması için kışkırttığına da adım gibi eminim. yoksa bu normalde o yaşlardaki bir hayvandan görülebilecek bir saldırganlık örneği değil. kangallar bile yaklaşık iki yaşlarına geldiklerinde kendilerinden beklenen koruma görevlerini yerine getirmeye başlar. bu pezevenk köpeği aldığı andan itibaren saldırgan olması için yetistirmediyse ben de birşey bilmiyorum. kaldı ki bu zayiflikta ve bu yaşlarda bir köpeği tasmayla, sağa sola saldırmadan şehirde yürütebilmek biraz dikkatli ve hayvanına otoritesini kabul ettirmiş herkes tarafından kolayca yapılabilir. bir anlık dikkatsizlik ve çokça cahillik bir kedinin canına malolmuştur.

şimdi hayvan düşmanları yine toplanır bu başlık altına. bu satırları yaklaşık iki yıl önce bir "husky" saldırısına uğramış ve bu sebeple defalarca kez kuduz iğnesi yemek zorunda kalan biri olarak yazıyorum. hayatım boyunca çok farklı cinsten köpegim oldu. şu anda german shepherd ve kangal ile hayatı paylaşıyorum. ileride de köpekler ile yaşamaya devam edeceğim. bugüne kadar baktığım hiçbir köpek misafirim olan birilerine havlamadı bile. ancak misafir gittiğim yerde husky ayak bileğimi ısırdı. dişleri sırasıyla pantolonumdan, botumdan ve çorabımdan geçip, etimi delip, kemiğe kadar geldi. köpek yetişkindi ancak yeni sahiplenildigi ve eveliyatı tam olarak bilinmediği için kuduz iğnesi yemek zorunda kaldım. hayvanın davranış bozukluğu sahibinin de cehaletine eklenince benim için epey sıkıntılı bir süreç geçirdim. yine yakın zamanda mahallemdeki bir golden tarafından aynı muameleye maruz kalacaktım ki, biraz tecrübe biraz da şans sayesinde o durumdan yırttık.

demem o ki, her canlı gibi pitbull da sakatlık çıkarabilir. işe yeni başlayan ve gece vardiyasında çalışan güvenlik görevlisini beş adet german shepherd'in parçalayarak yediği haberini ayrıca hatırlatmak isterim. davranış problemi olan ve yanlış ellerde yetişmiş bir muhabbet kuşu bile yeri gelir parmağınızdan bir parça koparabilir. pitbull mimli bir cins olduğu için sahiplenirken de sahiplendikten sonra da ekstra dikkat edilmesi gerekir. gezdirirken mümkün mertebe ağızlık kullanın. boyun tasmanız ve uzatma tasmanız sağlam olsun. düzenli aralıklarla tasmalarınızın ek yerlerini ve dikişlerini deformasyona karşı kontrol edin. yıpranmış tasmaları kullanmayın. belki size bir miktar paraya malolur ama bir canın kurtulmasına değer. mümkünse boyun tasması ile birlikte bel-göğüs tasması da kullanın. böylece emniyet açısından elinizde iki uzatma olur. birini kaçırırsanız diğeri ile köpeği zaptedersiniz. ve üzrinde hakimiyet kuramayacağınız bir cinsi asla sahiplenmeyin. evlatlarınıza cocuk yaşta doğa ve hayvan sevgisini aşılayın. bunu yaparken köpek beslemek için ilk etapta mutlaka bakımı kolay, yumuşak mizaçlı cinsleri seçin. ben kangalla basit bir tasma ile şehirde gezebiliyorum. hatta alışverişe bile gittiğimiz oluyor. kapıda beni usluca bekliyor. gelen geçene kendini sevdiriyor. bunları yapabiliyorum çünkü kendimi ve hayvanımı tanıyorum. evdeki kedimin en çok sevdiği canlı kangalım. birbirlerini görür görmez sırnaşırlar.

son sözüm de hayvan düşmanı sığırlara. siz önce kendi soyunuza yavru hayvanın dört patisinin kesilmemesi gerektiğini, köpeğin boynuna tel ile araba lastiği bağlanarak ateşe verilmemesi gerektiğini, yavru kediye tecavüz edip tüm iç organlarının patlamasına sebep olunmaması gerektiğini, açlık, susuzluk ve yorgunluktan bitap düşmüş atın düşüp kaldığı yerde kırbaçlanmaması gerektiğini, hepsini geçtim küçük kız çocuklarını öldürerek elektrik direğinin altına gömülmemesi ya da aç bırakılıp öldürülerek dere yatağına atılmaması gerektiğini ögretin, hayvanlar zaten ne yapıp yapmaması gerektiğini o zaman öğrenecektir. ulan amına koyduklarım haydi bu hayvanlar laboratuarda üretildi diyelim, peki sizi kim çoğaltıp da salıyor aramıza?
  • sanırsın bir köpek ilk defa bir kediyi öldürüyor. bu tarz köpekler yanlış insanların elinde olduğu için bu kadar sorun oluyor bence. tamam köpek saldirgan bir yapiya sahip ne kadar evcil yetiştirsen de ama çözümü çok basit ağızlık tak öyle dolaştır.
  • normaldir.

kedi olalı bir fare tutumuş yaşı küçük pitbull içeren videodur. sahibi velet, köpekten bu hareketi beklemediği için bu vahim olaya engel olamamıştır. belediyelere çok iş düşüyor

olanlar; pitbull, ölmekte olan kedi, poşetli ergen çocuk, sopalı abi, pis burun vuran abi, kediyi son nefesinde seven abi

olmayanlar; ağızlık, eğitim
  • yalnız o değil de kargalar hemen olaya el atmış her zamanki gibi.
  • pitbull beslemek acilen yasaklanmalı özellikle böyle embesil kişiler için. aq malı elindeki poşeti bırakmadan ayırmaya çalışıyor bi de eve gidince göstercem sana diyo pitbull değil çocuk terbiye ediyo sanki sikik.
9 entry daha