• parkta, bahçede ve ormanda dolaşırken rastladığınız, size tanıdık gelen ama ismini bir türlü çıkaramadığınız bitkileri bir fotoğrafla size tanıtan uygulama.

uygulamada meyve, yaprak, çiçek ve ağaç kabuğu bölümleri var. bitkinin fotoğrafını yukarıdaki başlıklar özelinde çekip sorgulatıyorsunuz ve karşınıza fotoğrafı ile beraber latince ismi çıkıyor. ben sonra bu ismi arama motorunda aratarak bitkinin anadolu’ya özgü ismini buluyorum.

köy geçmişi olmayan kişilerde özel bir ilgi yoksa bitki tanıma sistemlerinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. uygulama, kentli insana çevresindeki yavaş hareketli yeşil dostları tanıtması bakımından da güzel. bitkiyi böceği tanıdıkça yaşanılan ortam da çokseslileşiyor sanki.
  • yeni hastalığım, gerçekten çok kullanışlı ve güzel bir uygulama, doğa sever insanlar için büyük nimet, bazen yurdum ismiyle, bazen latince ismini google 'dan aratarak bir çok bitkiyi ağacı çiçeği tanımaya başladım sayesinde. pandeminin en büyük faydası oldu bana.
  • çektiğim fotolarla olabildiğince katkıda bulunmaya çalıştığım mükemmel uygulama.

bitki ismini öğrendikten sonra fotoyu paylaşmayı ihmal etmeyin ki veri tabanı olabildiğince zenginleşsin ve kesin sonuca ulaşmak kolaylaşsın.
  • parkta, bahçede, yahut ormanda gezinirken güzel bir çiçek, çalı,ağaç görüp de ne güzelmiş acaba adı ne diye merak ettiğinizde ve ya hergün önünden geçerken adını bile bilmediğiniz bir ağaca selam verdiğiniz vakitlerde uygulamaya girip bir fotoğraf çekerek her bir bitki, ağaç, çiçek böcekle tanış olmanızı sağlayan uygulama. aynısının kuşlar ile ilgili olanı var mıdır acaba? iyi bir şair olmak için çiçekten, böcekten, kuştan çok iyi anlamak gerekir. genç şair adayları için muhteşem bir uyguluma olabilir. ebegümeci hiç de ebemize benzemiyormuş mesela gayet böyle şirin bir çiçekmiş
  • telefonumdaki en faydalı uygulama. botaniğe özel bir merakım yok ama insan gördüğü ağacın, bitkinin veya çiçeğin adını öğrenmek istiyor iki dakika sonra unutacak olsa bile. işte tam o anda bu uygulama imdada yetişiyor. geçen parkta yürürken bir ağaç gördüm. çaktım fotoyu, attım uygulamaya. gülibrişimmiş. çok mutlu oldum öğrenince.
  • plantsnap'e göre daha çok hoşuma giden uygulama arayüzü vesair olsun. uygulama, bitki fotoğrafını çektiğiniz zaman tanıyan veya paylaşıp katkıda bulanabileceğiniz bir platform lakin her uygulama gibi bazen ikidebir kayıt yapın giriş yapın çıkıyor bazı özelliklere ulaşmak isterseniz. ama sadece foto çekip bu ne bitkisi bakıyım derseniz iyi uygulama.
  • çiçek seviyor ve isminiz bilmiyorsanız tam size göre olan uygulama.
    doğa yürüyüşü yaparken bir çiçek görüyor ve merak ediyorsunuz. ismi size çok anlam ifade etmese de bilmenin zararı yoktur. uygulama kamerasıyla görüntüsünü aldığınız çiçek, bitki, her ne olursa hemen nerede yetiştiğini ismini size veriyor. yalnız tek handikap uygulama dili ingilizce, ekseri bitki isimleri de latince.
    doğayı seviyorsanız elinizin altında olması gereken bir uygulama. ülke floramızın ne kadar da bereketli olduğuna hayret ediyorsunuz. 10 metrelik çayırdan 10 adet çiçek ve bitki keşfediyorsunuz.
  • saksı diplerinde yetişen şeylerin ot mu çiçek mi yoksa meyve fidesi mi olduğunu anlamamda bana çok büyük yardımı dokunan, muhteşem bir uygulama.

alışkanlık yapıyor ve sonrasında kendinizi yeşillik bir alanda elinizde bu uygulama açıkken otun bokun fotoğrafını çekip ne olduğunu anlamaya çalışıyor halde buluyorsunuz.

yalnız saksımda yetişen yabani otun yenebilir bir şey olduğunu öğrendim. sirken otu denen bir şeymiş. şu anlık bu kadar risk almıyor ve bu otu yemeğime katmıyorum :)

ayrıca bu uygulamaya sahip olduğunuzu öğrenen bir büyüğünüz varsa ve hele ki bahçecilik ile uğraşıyorsa, "hele şuraya bir geliver" diyerek bahçedeki her şeyin ne olduğunu size sordurtur.
  • bitkinin cinsini bulan, tahmin eden uygulamadır.
  • bahçemdeki yeni çiçek açmış ağaç için bakmayı düşündüğüm program.
    bakalım bulacak mı?
hesabın var mı? giriş yap