• 5.0 yazılım güncellemesi beta’dan çıkmış ve kullanılabilir durumda.
  • ilk kez psn store'dan oyun almayıp, cd şeklinde aldığımda bana sorun çıkartan konsol. cd yi takıp oyuna girdiğimde 5-10 dakika içinde cd yi dışarı çıkartıyor. iki farklı oyunda da aynısını yapması sorunun cd de olmadığını kanıtlıyor.

daha önce benzeri bir durumla karşılaşan yazarlardan yardım almak isterim.

edit: ps4 icindeki vidalari sikmakla beraber duzelen sorun. yardimci olan yazarlara cok tesekkur ederim.
  • evliligi kurtaran bi icat.. cok ciddiyim *.*
  • (uzun bir tanıtım yazısı yazmaya niyetliyim ama söz de vermiyorum biz de çalışıyoruz)

öncelikle tanım: uzun araştırmalarım ve kararsızlıklarım sonucu gözümü karartıp 17.09.2017 tarihinde aldığım oyun konsolu.

öncesi: ailemin teknolojiye merakı sayesinde yaklaşık 23 yıldır bilgisayar kullanıcısıyım. haliyle 'golden exe' ve 'wolf' diye bildiğim disket oyunlarıyla başlayan bilgisayar oyunlarıyla maceram bir dönem bağımlılık daha sonra piyasayı takip etme şeklinde devam etti. kendimi iyi bir gamer olarak takdim etsem de bilgisayarda başyapıt olarak tanıtabileceğim bir çok oyunu oynadım hastası oldum insanlara tavsiye ettim. yeri gelmişken buradan bioshock serisine de bir selam yollayalım.
    ancak zamanla sırasıyla lise ve üniversitenin bitmesi aktif şekilde iş hayatına katılım sonucu ve gelişen teknoloji ile artan döviz kurlarına engel olamamam sebebiyle bilgisayar oyunlarını takip etmekte zorlanmaya başladım. zaten işten güçten ve arkadaşlarla görüşmekten arta kalan zamanım kısaldıkça bilgisayar oyunları bir külfet olarak karşıma çıkmaya başladı. ve playstation kafamda oldukça mantıklı gelmeye başladı. öncelikle buraya bir entry girdim kararsızlığım konulu sağolsun yazar arkadaşlar ısrarla tavsiye ettiler yardımcı oldular. beklentilerim kabaca şu şekildeydi:
    -işten gelince hemen açıp 1 saatliğine de olsa oyun oynamak
    -sürekli donanım takviyesi yapmamak
    -netflix, spotify gibi uygulamalarla veya web browser ile dizi ve film izlemek

playstation 4 vs playstation 4 pro: almaya karar verdikten sonra en çok kararsızlığımı burada yaşadım. yine isimleri saymakla bitmez bir çok yazar arkadaş bu kararsızlığımı gidermekte yardımcı oldu. yine pek kabaca benim izlenimim:
    eğer ultra hd veya esasen 4k bir televizyona sahip değilseniz playstation 4 pro pek de elzem değil.tabi aralarında donanım ve hız olarak ufak bir fark varmış ancak hissedilir değil dediler. alım gücüne sahip ve günceli takip edicem ben diyen varsa pro tavsiye edilir tabi ki. ben 4k televizyona sahip değildim dolayısıyla pro modelini tercih etmedim

aldığım cihaz: playstation 4 1 tb ve ayrıca last of us ile uncharted serisi (1-2-3) hediye olarak veriliyordu. internet alışverişine pek sıcak bakmadığım için elden almaya yöneldim. araştırdığım tüm mağazalarda bu paket 1699 lira idi. dolayısıyla bunu tercih ettim.

izlenimlerim:
    -yazının başında belirttiğim gibi yaklaşık 3 haftadır cihaza sahibim. tek kelimeyle muhteşem. bilgisayar oyunculuğundan sonra açıkçası zorlanırım diyordum ancak nişan alma hariç ( ki hiç beceremiyorum ) inanılmaz bir deneyim sunuyor. alet zorlanmıyor ses yapmıyor ve ısınmıyor. dolayısıyla ortalama bir televizyona sahip olan bende bile oldukça etkili bir oyun deneyimi sunuyor.
    -kesinlikle bilgisayardaki gibi donanım takviyesine ihtiyaç yok. oyunlar zaten ps için üretildiğinden çalışır çalışmaz gibi bir dert yok
    -netflix ve spotify uygulamalarına sahip son derece memnunum eksisini görmedim. hatta 'çabukizle hemenizle' tarzı sitelerden bile oldukça iyi verim aldım*
    oyunlar:
    bu konuya ayrı bir parantez açmak istedim. şu an:
    - witcher 3
    - dragon age*
    -fifa 17
    - last of us
    - uncharted serisi (1-2-3)
    - infamous second son
    - child of light
    - no man's sky

oyunlarına sahibim. bunlardan witcher, fifa ve dragon age'i satın aldım geri kalanı paket ve ps+ ile ücretsiz geldi. öncelikle eğri oturalım doğru konuşalım oyunların market fiyatları çok pahalı. hele cd elimde olsun diyorsanız geçmiş olsun eve haciz gelir. ancak bu 3 haftada bir çok indirime denk geldim ve tam hatırlamamakla birlikte 30-40 lira civarında fiyatlara bu oyunları aldım. gerçekten anlatılamayacak bir deneyim muhakkak yaşanması lazım.

eksileri:
    bence tek eksisi oyun fiyatları. bu konuda ciddiyim. benim gözüme çarpan başka bir eksiklik olmadı. onu da teknoloji marketlerinden alma ısrarınız yok ise ps+ veya store da ki herhangi bir indirim ile ucuza alıyorsunuz. torrent hadisesi yok yasal takılıcaz.
    şahsi eksikliğim dolayısıyla nişan alamıyorum dolayısıyla aim hadisesi benim için işkence. resmen oyun bakarken buna dikkat ediyorum. umarım düzeltebilirim.

artıları:
    -fiyatı bu seviyede bilgisayar oyunculuğu için oldukça uygun. her sene donanım yenileyeyim yok.
    - son derece efektif kullanım imkanına sahip olması. örneğin eve geldim 1.5 dakikada oyundayım. yayılarak tv karşısında oynamak da cabası.
    - yok crack yok bug yok hata verdi sorunu hiç yok veya çok çok nadir. bana hiç denk gelmedi.
    - sadece oyun dışında da kullanılması. yazılım yazmayacaksanız ofis araçlarını kullanmayacaksanız veya çizim yapmayacaksanız geri kalan her işi rahatlıkla yapabilirsiniz.

istiklal marşı kapanış:

sonuç olarak ben son derece memnun kaldım cihazdan. herkese de tavsiye ediyorum gerçekten oldukça boş vaktiniz ve paranız yok ise kesinlikle bilgisayara tercih edilmesi gereken bir alet. (şahsi kanaatim tabi pc fanboyları beni yemesin*)

ekleme: oyun konusunda psn kardeşliği ve playstation 4 oyun takas platformu olayları var ben hiç denemedim ama tavsiye ediliyor özellikle psn kardeşliği. bilgim de yok diye yazmadım ama oyunlar oldukça uygun fiyata geliyormuş. deneyenler daha iyi bilgiye sahiptir.

ekleme2: playstation plus sizin oyunları çevrimiçi olarak oynamanız için var. yıllık 179 lira gibi bir fiyat diye hatırlıyorum. her ay bedava oyun veriyor ve en az 2 tanesi gerçekten iyi yapımlar.ayrıca store da satılan oyunlara indirim de yapıyor. eskiler daha deneyimlidir tabi ancak fiyatını 2-3 ayda rahatlıkla çıkaracağını söyleyebilirim. muhakkak alınmalı. ayrıntılı bilgiyi başlığından edinin tabi.

uzun bir entry oldu. eksikler veya eklemek isteyen olursa bir yeşil kadar uzağım.

iyi forumlar.
  • türkiye mağazasında pek de tatlı indirimlerin olmadığı konsol. zira mart ayında god of war ııı remastered'ı 6 dolara us mağazasından satın almıştım. hatta ben pahalı bile almışım. haziran ayını bekleseymişim 4 dolara satın alabilirmişim. (bizim para hesabıyla 14 lira oluyor ve buna maalesef ucuz diye seviniyorum, halbuki elin amerikanı için 4 lira o. evet 4 liraya gow alıp oynayabildiğiniz bir dünya hayal edin. ayrıca oyunun indirimsiz fiyatı bile onlar için 20 lira değerinde. yani türk vatandaşına sunulan fiyatın 5'te biri.)

https://psprices.com/…593/god-of-war-iii-remastered
  • gün itibariyle hâla kırılamamamış ve (korsan oyuna karşıyım ama) oyunları 300tl olan konsol. psn'de steam indirimleri görsek de alsak dedirten teknoloji harikası.
  • daha yeni firmware 4.0 çıktı diye hatırlıyorum, ne ara 5.0'ı çıkardın
  • playstation 5 çıkıp, piyasaya yerleşmeden kırılmayacaktır da. ps5 çıktıktan sonra son radde de satışlarının artması için belki kırılır, o seviyeden sonra da zaten yeni oyun çıkmaz. (bkz: playstation 3)
  • xboxdaki kinect gibi dans,spor ve hareketli oyunlar oynayabilmek için ek bir aparat almaya gerek olup olmadığını, bu tarz oyunların ps4 için çıkıp çıkmadığını merak ettiğim, oyun konsolu. ekşi ahalinden bilen yeşillendirebilir mi?
  • xboxda kinect in etkinliği azalarak bitmiyor muydu? yeni oyun filan çıkarmıyorlardı sanırım
hesabın var mı? giriş yap