• (bkz: sonra okurum)
  • desktop timer'imla bugun uygulamaya basladigim teknik.
  • android için clockwork tomato uygulaması ile deneyebilirsiniz.
  • biyolojik saatimle sittin senedir uyguladığım teknik, hiperaktifim zaten istesem de 25 dkdan uzun süre mola vermeden bir şeye odaklanamam *. yalnız 25+15 gidiyor benim biyolojik saat neyin, eh kısmet bunlar hep.
  • android kullanıyorsanız şu uygulama ile bu tekniği uygulayabilirsiniz.
  • android kullanıyorsanız şu uygulama ile de bu tekniği uygulayabilirsiniz.

pomodoro zamanında wireless/3g/uyarıları kapatması pek şukela.
  • verimliliğimi 10 kat arttıran teknik.
    5 dakika çalışma 30 dakika mola şeklinde uyguluyorum. yaptığım işlere inanamıyorum amk.
  • çalışmanız gerekli ama hava çok mu güzel?
    izlediğiniz diziden bir bölüm daha attırıvermek daha mı cazip geliyor?
    ya da çalışayım derken kendinizi internetin renkli koridorlarında kaybolmuş halde mi buluyorsunuz?
    aslında doktora teziniz bitti ama derleyip toparlama, yeniden gözden geçirme işleri ölüm gibi mi geliyor?

işte bu pomodoro tekniğini kullanan alarmlı uygulamalar tam da bunun için yapılmış!
    25 dakika mutlak odaklanma, 5 dakikalık aralar, 4 pomodoro süresini tamamladıktan sonra da bir büyük ara daha.
    bir nevi sanal mürebbiye, etüd ablası/abisi…

odaklanma sorunu yaşayan cümle aleme öneririm. (işbu entry yakında öğrencilikten ayrılacak, çok profesyonel bir öğrenci tarafından pomodoro arasında yazılmıştır)
  • iş ya da akademik çalışma dışında temizlikte de yarayan yöntem.. uzun zamandır odamı toplamayı düşünüyordum ve buna başlamak bir hayli zordu. çünkü üşeniyordum.` :swh` ardından okuduğum tekniği buraya uygulayarak bir pomodoro süresinde kitaplık vs. dahil odadaki her şeyi düzene sokarak uygun çalışma ortamını sağladım. ardından ikinci bir süre zarfından diğer eşyaları düzenledim. üçüncü sürede ise okumam gereken bir metni bitirdim. ardından bugün de yapmam gereken bir araştırmaya uyguladım. hepsinde sonuç pozitif. tek sorun bazen araları birazcık uzatarak - 2,3 saat :)- çalışmayı bölmem. işi biraz daha ciddiyete dökmek gerek..
  • insanların bir 'hedef' olduğu zaman daha verimli çalışması üzerine kurulmuş gayet basit ve faydalı bir teknik..buradaki hedef '5 dakika ara'dır..çalışmak, yazmak, okumak her ne kadar gerekli olsa bile eğer bir 'zorunluluk' ise kimi zaman mola kadar önemli bir hedef olamıyor..bitsin hemen istiyor insan ve onun bitmesi için ne kadar zaman gerektiğini kestiremediği için de strese giriyor..ama 25 dakika bakıp sonra kesin ara vereceğini ve böylece tek seferde olmasa bile belli bir zaman sonunda biteceğini bilmek insanı rahatlatıyor..

bir işi yaparken 'ne kadar sürer acaba?' yerine 'nasıl olsa 25 dakika sonra ara vereceğim' düşüncesi insanda ciddi anlamda motivasyon yaratıyor..

şurada şekiller ile bezenmiş basit bir örneği mevcut..

birkaç bedava program: tomighty, flowkeeper, pomodairo
hesabın var mı? giriş yap