şükela:  tümü | bugün
 • 620beygir, gt 2 'den 90 kg daha hafif, 0-100 3.2sn,

  yeni 911

  gelen mesajlar üzerine zorunlu edit: bu da sana kapak olsun aga*
 • orjinal gt2'den 33 bin pound daha pahalı olan bu araç 164 bin pounda alıcı buluyormuş. demek ki gt2 de 131 bin poundmuş. matematiğim de iyidir...
 • uzunca bir araba modeli.

  şunu herhangi bir mecrada kullanıcı şifrem yapsam herhalde sondaki rs bölümüne gelmeden: "oldukça güvenli, uzatma artık amk" uyarısı verir.
 • 997 kasası için;
  en sevdiğim, en özel, en hardcore, en pist odaklı, en porsche ruhlu porsche.

  3.6 l twin turbo flat-6
  1370 kg
  rwd
  620 hp
  700 nm
  6 ileri manuel
  0-100: 3.3s
  336 kms top speed
  1/4 mile: 11.0 s
 • 991 modelini porsche resmi olarak bu videoda tanıtmıştır. 500 hp'lik, rs modeli kadar agresif olmayan, yol-pist karışımı bir odağa sahip 991.2 911 gt3'ün nordschleife'yi 7:12.70 ile tamamlandığını düşünürsek bu 700 beygirlik "road-legal yarış arabası" huracan performante'nin video editörlerini hazırladıkları rekor süre videosunu biraz daha fazla hızlandırmaya zorlayacaktır.

  araç tamamen pist odaklı tasarlandığından ağırlığı oldukça düşük tutmaya çalışmışlar. bunu sağlamak için de karbon, titanyum, magnezyum ve hafif poliüretan maddeler kullanılmış aracın çeşitli bölgelerinde.

  bunun yanında motor yatağının hızlanma anında titreşimlerini azaltan bir sistem geliştirmişler ve son modellerinde kullandıkları arka tekerlerin de yön değiştirme sırasında dönmesini sağlayan sistemi aktarmışlar. bu sistem arka tekerleri düşük hızlarda ön tekerlerin tersi yönünde döndürerek dönüş yarıçapını azaltıp çevikliği artırırken yüksek hızlı virajlarda ön tekerlerle aynı yönde döndürerek viraj içi dengeyi artırıyor.

  aerodinami alanında da geliştirmeler söz konusu. günümüzdeki otomobiller artık eskisi gibi çoğunlukla yere basma kuvvetiyle (downforce) ilgilenmiyor, bunu minimum sürtünmeyle yapmaya çalışıyorlar düzlük hızını olumsuz etkilememek için. bundan dolayı günümüzdeki araçlarda birçok devasa kanat görmüyoruz, bunun yerine yeterince büyük bir arka kanat ve aerodinamik olarak temiz bir dizayn felsefesi izleniyor. downforce'un büyük kısmı da aracın altındaki havayı hızlandırmakla elde ediliyor. alttan geçen hava hızlanınca alttaki basınç azalıyor ve aracın üstüyle altındaki basınç farkı artıyor. bu da zaten aracın yere basma kuvvetini artırıyor otomatik olarak. bunu sağlamak amacıyla difüzörün verimliliği aracın altındaki dört adet kanatçıkla artırılmış. aracın ön tamponundaki hava girişi turbo üniteyi soğutmak amacıyla daha büyük tutulurken karbon ön kaputtaki iki adet hava çıkışı da ön radyatörlerden giren havanın üstten çıkarak tavan üstünden arka tarafta bulunan motorun üstündeki iki adet hava girişine yönlendirilmesini sağlıyor. tekerlerin dönmesiyle bozulan hava akımını iyileştirmek için de ön tekerlerin üstünde gt3 rs'te de gördüğümüz köpekbalığı solungaçlarına benzeyen karbon kanallar yer almış. bunun haricinde fren soğutmasında, öndeki yatay hava girişinde ve yan marşpiyellerde de düzenlemeye gidilmiş.

  gelelim motora. çift turbolu, 3.8 litrelik 6 silindirli boxer motor tam 700 hp güç üretiyor 7000 devirde. maksimum torku olan 750 nm'yi ise 2500 devirden itibaren vermeye başlıyor ve devir saatinin sonuna kadar çok düşmeden kalabiliyor. pdk şanzıman ise porsche'nin websitesinde denilene göre "7. vitesinin dahi performans odaklı olacak şekilde tasarlanmasıyla" yeni bir seviyeye çıkarılmış. bu motorun piste yansıması ise 0-100 2.8, 0-200 8.3, 0-300 ise 22.1 saniyelik bir performansla sağlanmış. porsche'nin her zamanki gibi temkinli rakamlar verdiğini bildiğimizden bu değerleri sırasıyla 2.5, 8 ve 21.8 olarak kabul edebiliriz.
 • pilotların osuruğunu kesen otomobil.
 • https://www.youtube.com/watch?v=njrvhjiidma

  porsche bu arabayı çıkaracağını duyurduğunda bu aracın en az 650 beygir olacağı söylenmişti. sadece bunu duymak huracan'ın fake tur zamanını geçeceğini bilmeme yetiyordu. çünkü bu marka o kadar manyak bir marka ki; turbo çılgınlığının ferrari, aston martin gibi devlere dahi bulaştığı bir dönemde pist araçlarını hala atmosferik çıkaracak ve 4 litreden 500 beygir üreterek 600 beygirlik rakiplerini geçecek kadar aşmış bir şasiye sahip.

  bundan birkaç ay önce 991.2 (facelift) gt3 çıkıp 7:12 attığında en az 6:50'nin altına ineceği belliydi bu arabanın. porsche bu arabayı 50 seneden fazla süredir aynı dizayn felsefesiyle yapıyor ve bugün bile inanılmaz bir şekilde başarılı olabiliyor. aerodinamik olarak modern rakiplerine göre dezavantajlı olmasına neden olan yuvarlak arkası (sürtünme katsayısını artırmak ve arkadan üretilen downforce'u azaltmak gibi yan etkileri var), arka aksın arkasında olan motoru (mid-engine rakiplerine göre büyük bir handikap) ve bu motor konumu nedeniyle fazla agresifleşemediği difüzör dizaynına rağmen 700 beygiri sadece arka tekerlere ileterek bu süreyi yapabiliyor.

  "huracan'ın aktif aerodinamik saçmalıkları ve üstün video editing yetenekleri mi? yok, almayalım teşekkürler. basık bir beetle'ın kıçına 4 litrelik bir motor koyacağız ve arkaya da hayvan gibi sabit bir kanat ekleyeceğiz. şimdilik yeterli bu."

  rekor turun onboard görüntüsü: https://www.youtube.com/watch?v=fh8_2zqz3xm
 • fıa gt2 regulasyonlarina ve trafikte kullanima uygun aractir.

  (bkz: https://en.wikipedia.org/wiki/lm_gte)

hesabın var mı? giriş yap