• ferdi tayfur'un albume adini veren sarkisi. muzikal acidan ferdi tayfur'un en deneysel parcasidir; arabesk degildir. onu siktir et de, anlatim hayvanidir. bu kadar mi guzel yazilir be ferdi abi... bir yarali aska bu kadar mi sahane bir acidan bakilir, nereden gelir aklina prangalar, bu kadar mi iyi anlatilir... hele "benim eskiden kalan bir aliskanligim var" bolumu yok mu; yarabbim sen beni sabir imtihanina mi tabi tutuyorsun? helal olsun serefsizim. allah belasini versin abi o yalanci kaltagin da, bosver sen siktir et oldurme kendini guzel adamsin daha neler cikar karsina.

prangalar vurun ayaklarima,
    kelepceler takin kollarima,
    ucurumlar kazin yollarima,
    birakmayin beni,
    birakmayin beni,
    duymak istemem sesini,
    tutmak istemem ellerini,
    yeniden baslamaktansa oldururum kendimi.

surguleri surun kapilarima,
    umut birakmayin yarinlarima,
    sakin aldanmayin agladigima,
    birakmayin beni,
    birakmayin beni,
    duymak istemem sesini,
    tutmak istemem ellerini,

benim eskiden kalan bir aliskanligim var,
    benim eskiden kalan bir gonul yaram var,
    hayatimi zindan etti soyledigi yalanlar,
    birakmayin beni,
    birakmayin beni,
    duymak istemem sesini,
    tutmak istemem ellerini,

yuh!
  • ferdi * abimizin 1992 yılında çıkardığı albümü. içinde on şarkı var ve hepsi birbirnden güzel.
    1- emmoğlu
    2- geçen yıl bu zamanlar
    3- dedikodu
    4- prangalar
    5- bir bilsen
    6- kanayan gül (yine sensiz)
    7- sabahçı kahvesi
    8- sen nerdesin ben nerdeyim
    9- gittin o gidiş
    10- yüreğimde çarpıyorsun

üniversite sınavlarına hazırlandığım yazın albümüdür bu. şimdi şöyle bir bakıyourm da albümden hatırlamadığım son iki şarkı.
  • 80'lerin ba$larinda dogmu$ elemanlarin buyumeye cali$irken denk geldikleri, cogunlukla bati ya da klasik turk muzigi enstrumanlariyla dolu, muzikalite acisindan 70'lerin uc gunde kaydedilen ticari arabeks albumlerinden uzak, son ama son derece acaip bir albumdur. bati kulturunu fup fup emip kendi sokak kulturunden kopmayan kafalara ula$abilir.
  • ferdi tayfur'un başyapıtı olan albüm. böyle bir albüm yaptığı için
    ömür boyu kendisinden vergi alınmamalı,
    otobüslerdeki en ön koltuk ona ayrılmalı ve beleş olmalı ya da
    mecliste kendisine bir koltuk tahsisi edilip tabii senatör ilan edilmeliydi.

ama suç biraz da bizim adanalı'da. o da bu albümü yaptıktan sonra ya intihar etmeli ya da elvis presley gibi ölü taklidi yapıp orta anadolu'da bir benzicide çalışmalıydı. ne yazık ki hiçbiri olmadı.

hele bir sabahçı kahvesi var ki... bu albümü dinlemeyen adamı karşıma alıp da sanattan konuşmam.
  • türk müzik tarihinin başyapıt albümlerinden biridir. ferdi tayfur 'un zirvesidir. bu albüm ezca dolabında saklanmalıdır ve dönem dönem oradan alınıp dinlenmelidir.
  • bütün parçaların güzel olduğu albümler'dendir. bu kaset çıktığında çocuktum. ırmağa, baraja pikniğe giderdik, sarı reno 12 arabada çalardı. hey gidi...
  • kemal burkay'in 1967'de hapiste iken yazdigi siir. dusunuyorum da bu siiri bi kez okuyup da siddete meyledecek bi insan evladi olmaz, olamaz:

ben ki yalnızca sevmek isterdim
    sizi, kırları, yaz akşamlarını
    bir kadın eli gibi geçsin
    isterdim saçlarımdan rüzgâr
    bir hasan var orda dağ köylerinde
    daha hiç okşanmamış
    bir elif var saçları taranmamış
    trahomsuz büyüsünler isterdim
    öyleyse nedir bu prangalar

ben kimin ağlamasını istedim ki
    yok ki benim kurşunlarım
    dikenli tellerim, taş duvarlarım yok ki
    bir türkü söylerim güneş vardır içinde
    alınteri, toprak ve hayat
    beni elleriniz ilgilendirirdi
    gözleriniz, o hilesiz ve dost

çocukları kılıçlara büyütmeyelim
    çocukları ağlamaya büyütmeyelim
    ağaçları küstürmeyelim kendimizden
    bombaları çoğaltmasak sevinçler çoğalırdı
    kinleri bilemesek ne güzel gülümserdik

istesek bölüşürdük doğan günü
    birleşirdi ellerimiz ve türkülerimiz
    istesek bölüşürdük bir dilim ekmeği
    ama ne çoğalırdı yaprakların sevinci
    ne mutlu büyürdü çocuklar

ben sizden bir maviyi gizledim mi
    hangi denizleri kaçırdım sizden
    hangi yağmuru, çiğ tanelerini
    size şiirler getirirdim, nisan aylarını
    yalnızlığımı getirirdim ısınmanız için

ben kimin ağlamasını istedim ki
    yok ki benim kurşunlarım
    dikenli tellerim, taş duvarlarım yok ki
  • yanılmıyorsam, albümün müzikal altyapısında büyük emeği bulunan bir diğer isim özkan turgay'dır. kendisi ferdifon'un, 90'ların ilk yarısındaki ferdi tayfur albümlerini büyük ölçüde etkilemiştir.
  • müslüm gürses'in küskünüm'ü neyse ferdi tayfur'un prangalar'ı da odur.

bir nesil bu kasetlerle büyüdü.
    hey yavrum...

güzel günlerdi!
  • ergen bir aşıkken hiç unutmam dağlara pikniğe giderken yanımızda kocaman teypler götürürdük. bir kişi sadece pillerle teybi taşırdı. sırtındaki çanta ise kaset dolu olurdu. bir gün sırf, bu kaseti almayı unuttuk diye yolun yarısından geri döndürmüştük tayfanın en küçüğünü. öylesine güzel bir albümdü. her ne kadar artık arabesk müzikle bağım kalmadıysa da bu albümün yeri başkadır. hala açar açar dinlerim arabeske bağladığım zaman. leziz bir albümdür. bir aralık arabeske sarmış tüm bünyelerin istisnasız kabul edeceği en baba kasettir. kaldı ki satış rekorları da kırmıştır. ah ulan! ne güzel günlerdi.
hesabın var mı? giriş yap