• son yayinlanan v4. 1 güncellemesi ile daha da güzelleşmiş olan simülator. özellikle sivil havacılıga merakimdan dolayi yaklaşık 7 aydır aralıksız oynuyorum. hic bir ilacın yapamadığı terapi etkisini bu simülator yapıyor.

pmdg aircrafts +fsfx precipitx + orbx vector, orbx europe scenery, orbx hd trees, real environment extreme soft clouds ve rex hd airports ve ayrica istediğiniz şehir ve havaalani sceneryleri ile gerçege en yakin halini elde edebiliyorsunuz.

gerek oyun gerekse eklentileri ile ilgili sorusu olan suserler utanmasin, cekinmesin, üşenmesin.

edit: konu ile alakalı olarak çokça mesaj geldi kullanıcılardan. bu nedenle entry yi biraz daha geliştireyim, kafalarda ki bir çok soru işaretine cevap olayım dedim.
    simülatörün kendisi de dahil neredeyse tüm eklentiler ücretli. bazı eklentiler trial versiyon olarak sunuluyor, sonrasında satın alabiliyorsunuz. crackli versiyonlarını da bulmak isteyen illa ki bulur. ama hic tavsiye etmem. az olsun, lisanslı olsun. çünkü yazılımcıların ilerde vereceği güncellemelere kaçak yollardan ulaşmanız çok zor olacak. ayrıca emin olun ki, yazılımlara vereceğiniz her kuruşu sonuna kadar hakediyor.
    prepar3d simülasyonunu alıp default uçaklarla da oynayabilirsiniz. ama geliştirilmiş gerçeklik istiyorsanız, veya sivil havacılık (boeing, airbus vs) gibi uçakları kullanmak istiyorsanız eklenti edinmeniz şart. simülatörün çıplak hali ile birkaç gün sonra feci şekilde sıkılırsınız.
    uçuş simülasyonu için eklenti dediğimiz, add-on lar, textureler vs gibi ilave yazılımlar için çok geniş bir yelpaze var. kısaca özetlemek gerekirse,

-boeing 737,747,777 kullanmak isterseniz pmdg, airbus kullanmak isterseniz aerosoft. bunların yanında (bkz: ifly), (bkz: qualitywings,) (bkz: captain sim) gibi farklı aircraft yazılım firmaları da var ama, şu an piyasada en gelişmiş ve birazdan bahsedeceğim görsel eklenti desteğini en iyi sunan yazılımlar.
    -yeryüzü en üst katmanı için gerçekçi görsellik (nehirler, ormanlar, turistik yapılar, yerleşim yerleri vs) gibi eklentiler için orbx texture. (bu textureler europe, asia, north america, south america, vs gibi kıta kıta ayrılıyor, istediğinizi satın alabilirsiniz)
    -yeryüzü alt katmanı için (dağlar, denizler, sahil şeritleri) için yine orbx firmasının yayınladığı orbx vector
    -hava koşullarında ve bulut yapılarında gerçeğe en yakın görüntü elde edebilmek için real environment x with soft clouds (bu eklenti, hava ve bulut texturelerini gerçeğe en yakın hale getirmekle beraber, hava alanı scenerylerinde de bir takım gerçekçi düzenlemeler yapıyor. pistlerdeki lastik izlerinden, ıslanmış pistin ışık yansımasına ve bir çok düzenlemeye kadar)
    -gün doğumu ve gün batımında gerçeğe en yakın ışık olaylarını elde etmek için toga envtex
    -hd ağaç ve orman kaplamaları için turbulent terminal trees
    -pmdg uçakları kokpitinde, take off, landing, wind sarsıntıları için sosimulders 3d cocpit effects
    -yine pmdg uçakları için yağmurlu havalarda kanatlarda, lastiklerde vs rüzgar kinetiğini ve su sıçramaları gibi efektler için fs immersion effects
    -yine pmdg uçaklarının daha gerçekçi motor ve kokpit içi ses efektlerini elde etmek için turbine sound system – tss 737/777 pilot edition
    -kokpit içi ve dışı kolay geçişli kamera ayarlarını yapabilmek için ezdok cam
    -hava olaylarının canlı olarak anlık hava koşullarıyla aynı olması veya manuel olarak ayarlanabilmesi için active sky next
    -hava alanları yer hizmetleri için fs dream team ground services x
    -hava alanları sceneryleri için, herhangi bir önerim yok. bir kısmı ücretli, bir kısmı ücretsiz olarak internetten çok rahat bulabilirsiniz. türkiye hava alanları için mesela http://www.freewarescenery.com/fsx/turkey.html
    -uçuş prosedürlerinin daha aktif kullanılması ve co-pilot desteği için fs crew
    -simülasyonda default olarak bulunan atc (air traffic control) çok kullanışlı değil. değiştirmek isterseniz pro-atc-x
    -pmdg uçakları destekli uçak ışıklarının gerçekliği için shockwave 3d lights redux
    -scenery kullanmadığınız default havaalanlarındaki düzenlemeler ve değişiklikler için rex worldwide airports

not: burada tavsiye ettiğim yazılımlar piyasada tek değil. aynı işlevi gören farklı üreticilerin yazılımları da mevcut. fakat araştırmalarım sonucu en iyi fps değerini veren ve en gerçekçi yazılımlar bunlar.
    ilk kez başlayacaksanız, prepar3d nin training i ile başlamanızı öneririm. aşama aşama ilerleyebilirsiniz. ama zaten kısmen tecrübeli iseniz, özellikle boeing ve airbus lar için youtube den aytunç yıldız ın videolarını izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/user/laacrimosaa

merak ettiğiniz fakat entry içinde cevap bulamadığınız bir konu varsa yeşillendirmekten çekinmeyin
  • uğruna eklentileriyle birlikte 54 gb yer tutan fsx'i kaldırdım, joystick'in gaz tuşunu algılamadığı için kapatıp sildim. ayarlarından uğraştım, internetten araştırdım yok arkadaş bir türlü olmadı. kurulumla gelen basit uçaklarda bile fps düşük, aerosoft, ifly, pmdg gibi eklentileri kursam çalışmaz olur bu. zaten açılması da baya sürüyor.
    fsx + rex4 + orbx üçlüsü beni uzun bir süre idare eder.
    gelecekte görüşmek üzere prepar3d.
  • kısaca belirteyim.. olmuş! (edit'ten sonra gelen itiraf)

eski fsx yazılımının yeni sistemler için ciddi elden geçip entegre edilmiş versiyonu. üst düzey sistemlerde sahip olduğunuz donanımın tam hakkını veren ya da vermeye çalışan bir simülatör olmuş. fsx deki abuk subuk fps düşüşlerini unutun. bir kere yazılım gerçekten stabil. uçuşa başladığınız andan itibaren sistemde en ufak bir sapma yaşamıyorsunuz. sesler ve grafiklerde gerçekten gözle görülür düzelmeler var. ayarlamalar menüsünde her şey detaylandırılmış sahip olduğunuz sisteme göre en üst seviyeye kadar ayarlamalar mevcut. en basitinden tesselation diyeyim gerisini siz anlayın. dx10 değil dx11 ile çalışıyor bu yeni! simülatör.

grafiklere değinecek olursak baya bi adam etmişler, en güzel yanı fsx deki gibi kamera seçeneklerini değiştirdiğinizde her seferinde çamur gibi grafiklerin düzelmesini beklemiyorsunuz. manzara ve alan kaplamalarının çözünürlükleri ciddi oranda artmış. tabi çözünürlükler arttığı için de açılışta grafik dosyalarının yüklenmesi de baya bi zaman alıyor. kokpit içi ve dışı kameralarda gidip gelirken gösterge kaplamalarında vs gecikme olmuyor. gösterge demişken kokpit içindeki gösterge monitörlerinin ışıklandırması çok güzel bunu da belirteyim. light bloom efektini çok güzel oturtmuşlar. su yansımaları da bir okadar daha gerçekçi olmuş. bulut detayları da hafif rex i andırıyor ama onun kadar mükemmel değil.

bu arada bulut kaplaması demişken aklıma geldi real world weather data özelliği yok. yani hava durumunu fsx deki gibi anlık olarak internetten entegre edemiyorsunuz, meteoroloji tamamen sizin elinizde ve bu da can sıkıcı eksiklerden biri.

ses konusunda en güzel ve göze çarpan farklılıklardan biri yağmur sesi ve rüzgar sesinin kabin atmosferine çok iyi yansıtılmış olması

aeordinamik bildiğin fsx bir farkı yok.

ivao uçuş programının entegrasyonu için bir takım ayarlamalar yapmanız gerekiyor ama sonunda sıkıntısız şekilde kullanabiliyorsunuz.

son olarak fsx de standart haldeki boeing, airbus ve crj lerin hepsini unutun hiç biri yok. fsx deki gibi eklenti uçakları edinebilirsiniz ama fsx de çalışan uçakların bazılarında uyum sorunu oluyor. düzgün çalışanlar da var tabi.

parasını hak eder mi?
    lockheed firmasının elinden çıkan bir ürün olduğu için doğal olarak indirim vs boşu boşuna beklemeyin
    kısaca sorunsuz ve stabil bir uçuş deneyimi yaşamak istiyorum derseniz evet kesinlikle değer. kendi fikrim hiç boşuna steam de falan fsx i kovalamayın. hele hele de güncel ve high-end tarzı bir sisteminiz varsa fsx e para vermek resmen enayiliktir. gerekirse bir kaç ay dişinizi sıkın p3d ye yatırım yapın. sürekli güncelleme desteği de cabası. çok bişey kaybetmezsiniz hoşunuza gitmezse de "sizin yapacağınız simülatörü s.kim ben gidiyorum" diyip refund maili atarsınız*

bunlar da biraz iştahınızın kabarması için* (rex4 texture direct yüklü)
    http://i.imgur.com/z08rqja.jpg
    http://i.imgur.com/i3ahjgl.jpg
    http://i.imgur.com/ysit7ib.jpg
    http://i.imgur.com/c4xyypw.png
    http://i.imgur.com/u9flskd.png
    http://i.imgur.com/jmdd0r4.jpg
    http://i.imgur.com/j21bqc4.jpg
  • microsoft flight simulator'un tüm kodlarını satın alan lockheed martin firmasının fsx'in devamı olarak geliştirmeye devam ettiği simülasyon. bu hafta v2.4 sürümü yayınlandı. lm, uçak simülasyonunu kişisel eğlence ve simülasyon amaçlı bir bilgisayar oyunu formatından çıkartıp bir eğitim platformuna dönüştürüyor. yeni çıkan ve çıkacak olan eklentilerin kullanım ve lisans sözleşmelerinde bu ifadeler sıkça kullanılmaya başladı.. görsellik ise muhteşem, fsx'te bile hayal edemediğimiz özellikler ve detay seviyesi var..
  • sonunda dün itibariyle 64bit versiyonu açık olarak yayınlanmış olan simülasyondur.
    oom'ler yüzünden ara vermiştim şimdi ilaç gibi geldi bu 64bit olayı. genel uygulamanın aksine lm bu kez bu update için yeniden lisans aldırtmıyor. p3d lisansınız varsa update'i bedava indirebilirsiniz. indirip denedikten sonra buraya bir edit geçerim.

edit: bedava upgrade yokmuş. yeni bir ürün gibi düşünüldüğünden v4 için tekrar lisans almanız gerekiyor. eğer çıkış tarihinden geriye doğru 60 gün içinde eski versiyon aldıysanız iade için başvurabiliyormuşsunuz. upgrade edip temiz kurulum yaparım diye ne var ne yok sildim ve indiremeden öylece kaldım. gerçekten çok pahalı bir hobi havacılık.
  • x-plane hakkında hiç bir fikrim yok, ama yıllarımı fsx denilen lanete yedirdikten sonra prepar3d hayat kurtarıcı, muhteşem bir şey. prepar3d v4 kullanıyorum, kaç bin dolar olduğu hakkında hiç bir fikre sahip olmadığım professional plus versiyonunu kullanıyorum.

ilk olarak 64 bit olması harika bir şey, fsx'in ssd'ye rağmen on dakikayı aşan yüklenme süresine kıyasla fsx'ten çok daha ağır bir p3d4 2 dakikadan kısa sürede yükleniyor. ki kullandığım eklentiler;

-free mesh x (sadece avrupa)
    -orbx global / vector / open-lc (avrupa)
    -active sky 16 (as16), envtex texturelarıyla
    -utlive

yüklü olan uçak ve havaalanlarıyla birlikte tam tamına 92 gb yere maloluyor benim için. tabi keyfime diyecek yok, canlı hava durumuyla, gerçek saatlerinde kalkıp inen bütün dünyayı kapsayacak uçuşlarla (bütün havayolları mevcut), gerçekçi bir deneyim yaşatıyor. free mesh x'i şiddetle öneririm, dağlar tepeler o kadar gerçekçi ki, çok daha zevkli bir simülasyon deneyimi sağlıyor. orbx global'e diyecek yok zaten, ellerinden öpülesi bir eklenti.

fsx'teyken aime leclerq'in ücretsiz texturelarını kullanıyordum, orbx kadar ağır olmamarına rağmen fsx'e göre iyi kasıyorlardı, tabi yine fsx için orbx'e tercih ederdim bu textureları, fsx + orbx = ölümcül fpsler. p3d4'te bu textureları deneyemedim, gerek de yok zaten orbx yeterince iyi eyecandy sağlıyor. ai uçuşlar içinse fsx'te world of ai kullanırdım ve çok memnundum, ama ne yazık ki p3d4 ile fs9 ve öncesinin texture dosyalarına desteği kaldırdılar, bu yüzden de woai'nin çoğu uçağı simülasyonda görünmüyor, simsiyah görünüyor veya hata veriyor. bu sorunu da utlive kullanarak çözdüm.

sistemim i7-960 3.8 ghz'e overclocklu, 12gb ram, asus r9 270x directcu ii top, asus p6t deluxev2 anakart. radeon settings'den bütün ayarları override edince 1440x900 çözünürlükte havada 50 fps'in altına düşmüyor, 3d kokpitte bile affetmiyor, 70-80 aralığına kadar yolu var. şehir ve havaalanının gerçekçi sceneryleri yüklüyse, ki özellikle barcelona, münih ve londra'da 30 fps'e kadar düşebiliyor, bazen kamera açısına göre 25 görüyor ama ne yaparsam yapayim 25 fps'in altına düşmüyor. bütün grafik ayarları en sonda.

sen muhteşem bir şeysin prepar3d. yanlışlıkla çanakkale boğazına agm füze attığımdan beri sadece sivil havacılık için kullanıyorum ve kesinlikle çok iyi. şiddetle tavsiye ederim.

edit: grafik ayarlarım sonda değilmiş, ama epey yüksekmiş. bütün ayarları sona dayadığım takdirde yerde 15-20 fpse düşüyor, hatta şehir + havalimanı scenerysi varsa 20'nin üstüne kolay kolay çıkmıyor. atatürk/sabiha/menderes/esenboğa'da fps sıkıntım yok, ama grafikleri sona alınca londra/münih/barcelona ve los angeles gibi şehirlere uçmak sinir bozmaya başlıyor, düşük fps sevmem. screenshotlarımdan bir kısmını ekleyeceğim daha sonra bu entrye.
  • 200 dolar fiyatıyla üzen simülasyon/eğitim yazılımı.
  • lockheed martin tarafından geliştirilen microsoft flight esn tabanlı uçuş simulasyonu. şu an geliştirilmekte olan ve en güncel versiyon olan v4'de 64-bit memory addressing sistemine geçilmiştir. bu sayede bir çok out-memory olayını çözmektedir. sanal havacıların kendi cennetini bilgisayarda uygun bir ortamda sağlar.
  • geçen haftasonu yeni aldığım bilgisayarıma (i7 6700, gtx960) kurduğum oyun,

16 yılı aşkın süredir flight simulator serilerinde online olarak uçmaktayım. prepar3d gayet güzel ve stabil çalışmakta. fsx'den daha iyi fps değerleri aldım. hiç sorunsuz olarak dün aerosoft a320 ile istanbul giresun arasında sorunsuz bir uçuş gerçekleştirdim. görsellik ve stabillik olarak geleceğin simülasyon, flight simulator serisinin pabucu dama atılır.
  • rakibi x plane değil ancak train simulator olabilir. çünkü ikisinde de arçalar rayda gidiyor.
hesabın var mı? giriş yap