• bitkisel öksürük şurubu. genellikle çocuklar için kullanılıyor.
    son zamanlarda kime sorsam çocuğuna bunu veriyor.
    bütün doktorların da dilinde. popüler ilaç diye bir şey varsa işte tam olarak o.
    işe yarayıp yaramadığı kişiye göre değişiklik gösteriyor ama çocuklara normal öksürük şurubu vermektense kesinlikle bu tercih edilmeli.
  • soğuk algınlığı geçtikten sonra devam eden öksürüğü bir anda durdurmayı başaran mucizevi bitkisel şuruptur. bir eczacının tavsiyesi üzerine kullanılmış, tavsiye ile yetinilmemiş araştırılmıştır.

engelhard arzneimittel gmbh & co. kg firmasının 3. kuşak sahibi ve eczacı dr. karl engelhard, boğmacası olan kendi kızının bıktırıcı öksürük krizlerinden dolayı, 1949 yılında, öksürük giderici özellikleriyle bilinmekte olan hedera helix’in yani duvar sarmaşığı’nın iyileştirici özelliklerini araştırmaya başladı.

engelhard laboratuvarlarında çalışan bilim adamları, tüm duvar sarmaşığı bitkisi incelendiğinde, en yüksek konsantrasyonda etkin madde ve bileşenlerin, bitkinin yaprakları içerisinde bulunduğunu keşfettiler. bu nedenle, prospan® etkin maddesi ve bileşeni için özel bir ekstraksiyon (özütleme) yöntemi geliştirildi.

sonuçta, 1950 yılında prospan ilk kez almanya’da kullanıma sunuldu.

prospan
  • üründe geçen %30 alkol (etanol) içeriği sadece ekstraksiyon amaçlıdır. yani bitki içerisindeki etkin maddeyi alkol ile çözüp sonra kurutma yöntemi ile uzaklatırılmaktadır. alkol denilen şey zaten çok uçucu bir bileşik olduğundan içerisinde kalması mümkün değildir, kalsa da belki %0.000001 seviyesinde kalır ki, bu da zaten mayalı birçok içecekte, yoğurtta vs olan bir miktardır. bence çocuklar için en doğrusu ıhlamur, bal, bol su ve uykudur ama illa ki öksürük için bir şey kullanılacak ise ve doktor da tavsiye etmiş ise bebeklere kaşık kaşık içirilen kimyasal etkin maddeli ilaçlara iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.
  • bronkodilatör ve sekretolitik etkisi ile antitussif özellik gösterir. bu özelliği hedera helix ekstreli içeriğinde yoğun olarak bulunan, bitkiye özgü saponinlerden ileri gelir. bitki doğada zehirli bir şekilde varlığını sürdürmesine karşın, prospanın içeriğindeki hali, aşırı dozda bile hafif ishal-kusma dışında bir etkiye neden olmamaktadır. hem 1 yaş üstü çocuklarda hem de yetişkinlerde güvenle kullanılabilmektedir. sabah, öğle,akşam kullanılmalı, çocuk dozu için 5'er ml, yetişkin dozu için 7,5 ml ölçüm yapılmalıdır. 1 yaş altı bebekler ve gebeler için herhangi bir güvenilirlik testi bulunmadığından, doktora danışılmadan kullanımı uygun değildir. içeriğindeki bitkisel ekstrenin homojenitesi bozulabilir olduğundan , mutlaka kullanılmadan önce çalkalanması gerekir.
  • nisan 2020 fiyatı 49 lira olan epey bi pahalı öksürük bastırıcı bir bitkisel şuruptur. ilaç değildir. reçetesiz satılır. sgk'da geçmez (ilaç değil demiştim). alman menşeidir.

bildiğiniz duvar sarmaşığı yapraklarının kurutulması ve akabinde de ekstratının alınıp tadlandırılması şeklinde imal edilmektedir. doğru dozda ve zamanlamada kullanılırsa öksürüğü en erken 3-4 bilemedin 5. kurda bastırmaya başlatıcı etkisi vardır (öksürüğü tamamen ortadan kaldırmak vücudunuzun işidir bu destekleyici şurubun değil).

tipik soğuk algınlığı öksürüğünü, onunla adeta dalga geçerek yatıştırır.
    altta yatan başka öksürtücü nedenlere karşı ateşe üfleyerek yaklaşmak gibi duracağı için bi boka yaramaz, orası ayrı, aman diim.

prospan'a rağmen geçmeyen öksürüklerde kendisine bok atılmadan önce illa ki bi doktora başvurulması gereklidir. şimdiden geçmiş olsun.
  • 4 gündür uykudan öksürükle uyanıyorum. ve bu şurubu kullanıyorum zerre bişeye yaramıyor. girilen enrtyler reklam gibi. sağlıksız kimyasal dolu öksürük şuruplarından alıp bu sözde şifalı şurubu çöpe atacağım.
  • eczaneden dün 43 liraya aldığım şurup.bu biçare ne ilaçlar ne karışımlar denedi de fayda etmedi.dün iki ölçek alınca öksürük yumuşadı ve hırıltı gitti.bugün ise tek tük öksürdüm ve an itibariyle yok.diğer ilaçlar gibi uyuşturup, öksürüğü baskılamıyor.mükemmel ötesi bir ilaç.verilen paraya değiyor kesinlikle.
  • iki gundur cigerlerimi elime almadiysam sebebi bu suruptur. surup dedigime bakmayin ne tadi surup gibi ne verdigi his. ilik bitki cayi iciyormus gibi kayip gidiyor bogazdan. yerim. tadini ben cok sevdim. tavsiye ederim.
  • bebeğimin öksürmesi nedeniyle doktor tavsiyesiyle almıştık,içerisinde katkı maddesi vs. yok tamamen bitkisel bir ilaç.

öksürüğü de kısa süre de tamamen kesiyor.tadı da çok güzel.ben de öksürüğe karşı kullanayım dedim,şıp diye kesti.özellikle bebekleri olanlara tavsiye olunur.
  • bugün itibari ile 49.50 tl den aldığım akşama doğru 2. doz sonrasında öksürükten belirli aralık sayısınca hafifleten genelde psk ilaç kullanmamama rağmen sevdiğim bir takviye.
hesabın var mı? giriş yap