şükela:  tümü | bugün
 • kehf suresi 49.ayette geçen cümle.

  --- spoiler ---

  kitap (önlerine) konulmuştur. suçluların onun içindekilerden dolayı korkuya kapıldıklarını görürsün. "yazık bize! bu kitaba da ne oluyor ki, küçük büyük hiçbir şey bırakmayıp saymış" derler. yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. rabbin hiç kimseye haksızlık etmez.
  --- spoiler ---

  kimi meallerde senin rabbin, hiç kimseye zulmetmez cümlesi olarak da geçer.

  rabbin kimseye haksızlık etmez, diyerek kıyamet mahşer ortamı hesap zamanında kulun yapıp ettiklerinden detaylıca sorguya çekileceği, amel defterlerinin önüne konacağı ve yaratıcının herkese bu dünyada olmayan / tesis edilemeyen ve edilemeyecek olan adalet ile karşılayacağını anlatır.

  şimdi bu cümleyi cımbızla da çekebiliriz. aynı rabbin seni terk etmedi, darılmadı da... olduğu gibi.

  insan beşer, şaşar, hemen isyana meyilli. dünya denilen bu oyun sahasında her türlü numara var anasını satayım, haksızlık mı? yaşadığı ülkede diz boyu.

  ahiret inancı varsa insan sabrediyor. dünyanın hakkını bu dünyada alacaksın. ama öyle oluyor mu gerçekten? bugün köpek yavrusunun ayaklarını kesen zalim o köpeğe haksızlık etmiyor mu? 4 yaşındaki çocuğu açlıkla öldüren cani hem o yavruya hem onun annesine haksızlık etmiyor mu?

  vallahi ediyor. ama allah var, hesap var, ben kefilim diyor hesap günü kimseye haksızlık edilmeyecek diyor. belki bu ayet, bu cümle kula sabır, dayanma gücü veriyor.

  insanın isyan edesi geliyor, ekmeğin elinden alınıyor kimi zaman, bazen hiç yere mahpusa atılıyor, işçinin hakkı bırak teri kurumadan verilmesini, bazen hiç verilmiyor. bunları yapan da bu kitaba tabii değil mi?

  ama allah unutmuyor, biriktiriyor. kuluna şans üstüne şans veriyor. adam ne kadar kötü olsa da ona da şans veriyor, diğer kul bunu anlamıyor, madem o kadar adaletli neden hemen adalet gelmiyor diyor? der neden demesin, isyan edebilir. ama burda da konu kilitleniyor, defalarca sabredeceksin deniliyor aynı kitap tarafından.

  allahın adaleti keskin, terazisi çok hassas. öyle olduğunu düşünüyorum. bazen hakkını bu dünyada veriyor, bazense öbür tarafı bekleyeceksin. yapacak bir şey yok. sabret.

  kendi başına haksızlık mı geldiğini düşünüyorsun? her zaman bir başkasına daha büyük bir haksızlık gelmiştir emin ol. tecrübeyle sabit.

  isyan etmenin faydası var mı? yok. ama o haksızlıkları yapanın var ya onun hesabı çekilirken çekicen sandelyeyi oturucan önüne hadi şimdi müdüre konuş diyeceksin. o gün gelmeyecek mi? gelecek elbet.
 • çok ilginç bir zamanda karşılaştığım başlık ve içerik. hayır olur inşallah.
 • (bkz: siktirsin)
 • sen onu eylul ve leyla gibilerine anlat...
  edit: anlatamazsin; cunku olduler!
 • rab ne eder ne etmez bilemem ama kulları eder. kulları sonuna kadar ederken rab sadece öbür tarafta görüşeceğiz onlarla demekle yetiniyor.

  bu dünya'dda haksızlık edenlerin neredeyse tamamı ise yaptıklarını rab için yaptıklarını ve onun isteğiyle yaptıklarını iddia ediyorlar. yapılan haksızlıkların çoğunu rab'bın emirlerine göre düzenliyorlar. sadece şu ülke içerisinde bile ''rab'bın emirleri'' doğru ise cehennemde sonsuza kadar yanacak 60 milyondan fazla insan vardır (kul hakkı) fakat hepsi allah korkusu olduğunu iddia eden insanlar.

  eğer ayet azıcık dahi doğru ise, azıcık dahi geçerli ise merak ediyorum rab'bın yolunda olduğunu söyleyen bu insanlar nasıl bu kadar haksızlık yapabiliyor. öbür taraf varsa ve ben cehenneme gidersem sorun etmeyeceğim ama şu an türkiye'de yaşayan 80 milyonun en az 60 milyonu'da cehennemde olmayacaksa ağır küfrederim.
 • bu tebliğci tayfa ekşiye de mi dadandı? bi bitmediniz la
 • mülkün temeli olan, muhtaç olduğumuz mutlak adaleti bu dünya hayatında bulamayanlar kendi çarpık görüşleriyle sapmaya yeltenirler. onlar ahireti verip dünya hayatını satın alanlardır. oysa ki bu dünya hayatı bir oyun ve bir oyalanma, bir eğlence, bir süstür. gelip geçicidir. aldatıcı zevkten başka birşey değildir. geçici bir menfaatten, ahiret hayatının yanında bir yol azığından ibarettir. öyle ki geriye dönüp bakıldığında gerçekten de 3 günlüktür. ahiret ise durulacak karar yurdudur. ahirette çetin bir azab; allah’tan celle celalühu mağfiret ve rıza vardır.
  allah’ın vaadi haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın.
 • ağdalı arap cümleleri ile inaç tazeleme seansı .

  allah'ın hiç bir şeye gücü yetmez. çünkü allah bir hayal ürünü. yetmediğini her gün görüyoruz.

  kendinizi avutun ancak . o seni terk etmedi vs ayetleri okuyup "abi. tam ihtiyacım olduğunnda bu ayet karşıma çıktı. allah bana seslendi." diyerek boş boş aglayin. allah'ınız küçük kızın açlıktan ölmesine engel olamayacak kadar güçsüz. tecavüze seyirci kalacak kadar aciz.