şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilişkinin bitmesine rağmen karşı tarafı rahatsız eden insandan kurtulma yöntemleridir ve karşı tarafın karakterine göre değişenlik gösterir.
  bu insandan en az hasarla kurtulmak için kriz yönetimini iyi yapmak lazım.
  1. sessizlik;
  karşı tarafın iletişim kurma çabalarını, mesajlarını ve aramalarını gördüm okudum ve sallamıyorum sessizliğidir.
  burada önemli olan karşı tarafı engellemeden sessizliğe çekilmektir.
  mesajlarını okuduğunuzu ve umursamadığınızı bilsin.
  bir müddet sonra yapmış olduğu arama ve mesaj yollu tacizler azalarak bitecektir.
  2. yıldırmalı ters psikoloji;
  karşı tarafın ilişkiyi devam ettirme tacizlerinin aynısını bu ilişki bitti mantığı ile karşı tarafa yapmak yani size bir mesaj atarak yaklaşıyorken siz 10 mesajla bitti bu iş modunda yaklaşın.
  konuşurken duraksamayın net olun.
  bir dokun bin ah işit gibi yaklaşın daralıp bıkacaktır.
  3. başkalarını dahil etmek;
  karşı tarafın sevdiği ve saygı duyduğu kim varsa olaya dahil edin, çevresindeki herkes sizi taciz ettiğini, rahatsız ettiğini bilsin.
  kendisi hariç çevresinde kim varsa iletişime geçip derdinizi anlatın.
  çevresiyle uğraşmaktan bıkıp usanacaktır.

  bunların etki etmeyeceği ve muhtemelen fiziksel zarar verebilecek ruh hastası eski sevgili için önlem, ilişkinin başında karakteri iyi analiz edebilmektir.
  her ne kadar gerçek karakterini saklamaya çalışsa bile elbet fire verecektir.
 • o eski sevgili diye tabir edilen bendim bi zamanlar. hep korkardım onu rahatsız etmekten. bu bağlamda kendimi hatırlatmak adına hep araya uzun zamanlar koydum. mesela 6-7 ay aralıklarla kendimi hatırlatmaya çalışıyordum. bi şansım var mı görmek istiyordum.

  hiç birine cevap vermedi sağolsun. sonuncusunda evinin önünde olduğumu ve konuşmak istediğimi söyledim. biraz sert bi üslupla. asla saygısızlık yapmam sadece bazı cevaplar istiyordum ve kendimden emin görünmek istedim galiba. gelmedi. cevapta vermedi.

  nasıl yaptım ettim bilmiyorum ancak korkutmuşum bi şekilde. ya da kandırdılar beni korkuyor diye. o gün gideceği bi yere benden korktuğu için gitmemiş. ablasından öğrendiğim kadarıyla böyle. hayatımda üzüldüğüm ve kendimi çok kötü hissettiğim anlar fazla değildir. o anların ilk sırasına o cümleyi duyduğum dakikaları koyabilirim. aradan 2 sene civarı geçti ve ondan sonra hiç bi girişimim olmadı.

  ne yazık ki, taraflardan biri seviyorsa ayrılığın kolay bi yolu yok. kabullenmek insana kendini daha zayıf hissettiriyor. yöntem falan kasmaya gerek yok ancak karşınızdaki de bi zamanlar sevmiş olduğunuz birisi. onun anlayabileceği bi şekilde durumu izah etmek gerekir diye düşünüyorum.

  onun yapmadıkları ya da yapamadıkları üzerine bi ayrılık temellendirmek yerine, karşıyı suçlamak yerine kendinizin de yanlış tercih yaptığını belirtmesi gerekiyor diye düşünüyorum. önünüze bakmak için ondan fırsat istemeniz gerektiğini düşünüyorum. mutlu olmak istediğinizi onunla mutlu olmayacağınızı söylemeniz gerekiyor.

  lakin, bu kadar sevip bu kadar süre ona ulaşmaya çalışmamamın tek sebebi onu mutsuz görmek istememem.
 • borç iste anlamlı miktarda. "ama uzun süre geri ödeyemem" de.

  a şıkkı) bir daha aramaz; kurtulursun.
  b şıkkı) gık demeden parayı verir. o zaman kurtulup da ne yapacaksın ? daha kimi bulacaksın ?