• telefonunuza gelen tüm bildirimlerde sesi kapatıyor. telefonunuz açık konumda iken uyurken yanınıza koydunuz diyelim. ama biri size cayır cayır whatsapp ya da facebook messenger'dan yazı yağdırıyor. ya da sürekli mail geliyor. bunların hiçbirini duymuyorsunuz. gelen telefon aramalarını otomatik olarak meşgule düşürüyor. sadece bildirim ekranında kimin aradığını görüyorsunuz. telefonun ekran ışığı bile yanmıyor.

şeçenekleri şu şekilde;

hiç kimse: bu mod açık olduğunda sizi kimse arayamıyor. direk meşgule düşüyor.
    favoriler: sizi sadece favorilere eklediğiniz kişiler arayabiliyor. diğerleri meşgule düşüyor otomatik olarak.
    herkes: bu durumda da tüm telefonlar size geliyor. ancak bildirim ve mesajlar sessiz olmaya devam ediyor.

buna ek olarak;

yeniden aramamalar: biri sizi aradı ve telefonunuz otomatik olarak meşgule düşürdü diyelim. ikinci kez aradığı zaman bu sefer çalmaya başlıyor telefon.

seçenekler:

bildiri merkezinden "zamanlanmış" seçeneğini açarak hangi saatlerde "gece modu" ya da "rahatsız etme" konumuna geçeceğini belirleyebiliyorsunuz.

for example:

başlangıç: 23:00
    bitiş: 05:30

bu da demek oluyor ki, telefonunuz saat 23:00'ı gösterdiğinde kendiliğinden rahatsız etme moduna geçiyor. siz rahat bir uyku çekliyorsunuz. sabah uyanmanıza yakın saat 05:30 gibi de kendiliğinden o moddan çıkıyor.

telefonunuz artık sizi daha çok düşünüyor. sizin uykunuza, dinlenmenize saygı gösteriyor. hayat zor sayın okuyucu. o bize kolaylık sağlıyor.
  • karşı taraf aradığında önce kısa bir çalıyor, sonra meşgul tonu veriliyor. karşı tarafta meşgule alınmış gibi bir hissiyat oluşturuyor. bu da hallolsa süper olacak.
  • ios 6 ile gelen bir iphone seçeneği. bu moda alınca sessize falan alabiliyor. kim aradığında çalacağı seçilebiliyor. hepsini geçtim, durum çubugunda saatin yanında çıkan ay işareti oldukça sempatik.
    edit: bildirim degil durum çubuğu tabi o.
  • iphone'un açık ara en sevdiğim özelliği. uyumadan önce mutlaka aktifleştiririm. ve aranma seçeneklerini özelleştirmezseniz eğer sizi arayan kişi direkt meşgule düşecektir.
  • eğer iş ile ilgili olarak zamanlı zamansız telefonunuz çalıyorsa bunu önleyebileceğiniz pek şükela bir özellik. bayram tatili boyunca bu modda kalacağım. bu sayede hızlı aramalar listemde olmayan kimse beni arayamaz. düşüncesi bile güzel gerçekten.
  • obsesif olduğum için kullanamayacağım ios özelliği.

ya ben bu moda alıp uyurken çok acil bir şey olur ve insanlar bana ulaşamazsa?
  • 00.00-07.00 arası için telefonumda aktif olan özellik. çok büyük kolaylık gerçekten. yerli yersiz uygulamaların bildirimlerinden, gece yarısı düşen otomatik mesajlardan kurtarıyor. evet, yıl olmuş 2020, maalesef hala var. kargo mesajı, banka mesajı gelebiliyor kimi zaman.

aramalarda da tekrarlayan aramalara izin verilirse bir anlamı kalmıyor gerçi ama o saatler arası da acil bir durum olmazsa tekrar tekrar aranmaz zaten bir insan evladı.
  • çoğu zaman kullandığım uygulama canım sıkkınsa, sinirliysem, kimseyle iletişime geçmek istemiyorsam ya da oldukça yoğunsam telefonu bu moda alıyorum keyfime bakıyorum. hem işlerimi hallediyorum hem de kimse zamanımı çalmıyor...
  • ios'taki kişiselleştirme imkanına sahipken android'te bu imkanlar mevcut değil.
  • yeryüzündeki en manalı tuş.
hesabın var mı? giriş yap