şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birbir türlü telefonla tacizden sonra, sonunda bu cumartesi bize gelecek olan süpürge. bu çok donanımlı arkadaşlardan nasıl kurtulacağımızın planlarını yapmaya başladık eşimle. çok tedirginiz.

  cumartesi editi: aldık.
 • bunların meşhur, janjanlı süpürgelerini almış olmanız, tanıtım ve pazarlama için arayıp durmalarından kurtulacağınız anlamına gelse de, telefon tacizlerinden kurtulacağınız anlamına gelmiyor.
  bu sefer de "bakımını yapalım", "temizleyelim", "bize 20 arkadaşınızın telefonunu verin, 2 satış garantileyin, size buharlı bilmemne makinası hediye edelim" anafikirli aramalara başlıyorlar.
  işin trajikomik yanı, o kadar da kibar insanlar çalışıyor ki burada. öküzlük seviyesindeki ben, bu tip aramalarda tersler ve telefonu kapatırım normalde, ama bu elemanlar terslenmeye karşı uyuşmuş durumdalar resmen. ne derseniz deyin, kibar ve sakin bir ses tonuyla konuşmaya devam ediyorlar.

  sibel hanım, bunu okuyorsanız rica ederim beni aramayın..gelmeyin, bakım istemiyorum. makinamı verip üste bilmemkaçyüz dolar verip yeni modeli de almak istemiyorum. akülü arabam bile yok ki benim, araba fiyatındaki süpürge neyime..zaten allah annemi de bildiği gibi yapsın, çeyiz diye süpürge değil tacizci ordusu sardı başıma. lanet olsun böyle çeyize, evlilikten soğudum. bekarken arayan yoktu böyle, allah beni de bildiği gibi yapsın. motorunu söküp kafanıza atmanın eşiğindeyim. süpürgeye bir, rainbowa iki..delirttiniz, yeter. benim 20 arkadaşım da yok zaten. asosyal bir insanım. süpürgem var bi tek. ki ona da kafam girsin zaten.
  aramayın ulan. yeter.
 • ritchie blackmore'un deep purple'dan ayrildiktan sonra kurdugu hard rock-heavy metal arasi mukemmel grup.
  rainbow'dan sonraki gruplar heavy metal'e brutal vokal'den ba$ka buyuk bir yenilik getirememi$lerdir diyebiliriz.

  bir araba rock tarihine gecmi$ klasikleri vardir,

  (bkz: temple of the king)
  (bkz: sixteenth country greensleeves)
  (bkz: i surrender)
  (bkz: kill the king)
  (bkz: since you have been gone)
  (bkz: catch the rainbow)
  (bkz: rainbow eyes)
  (bkz: ariel)
 • 1975-1984 ve 1993-1997 yılları arasında faaliyet göstermiş ingiliz hard rock grubu. whitesnake, jethro tull, fairport convention vs. gibi bir müzisyen fabrikası, adeta bir rockstar okulu hüviyetine sahip bir gruptur. elf vokalisti ronnie james dio, eski deep purple gitaristi, efsane ritchie blackmore, basçı jimmy bain, eski jeff beck group davulcusu rahmetli cozy powell ve klavyeci tony carey ile en şaşalı dönemini yakalamış olup hard rock efsanesi rising albümü bu grup ile kaydedilmiştir.

  aslında ilk albümleri ritchie' nin önderliğinde komple elf grubuyla kaydedilmiştir. burada aslında elf grubunun gitarist değişikliği ile albüm yaptığını söyleyebiliriz. ancak buna bestelerin neredeyse tümünün blackmore-dio ikilisinden olması ve blackmore' un deep purple dan gelmesi ve dünyanın en egoist gitaristi olması eklenirse neden grubun adının değiştiği ve ilk albümün ritchie blackmore s rainbow olduğu anlaşılabilir.

  blackmore bana göre kendi istediklerini rahat rahat dikte edebileceği, hakimiyeti rahatça kuracağı ve tabiri caizse içinde at koşturacağı, buna mukabil çok yetenekli bir grup isteği ile rainbow u oluşturmuştur. zira deep purple' da ian gillan ve john lord isminde iki lider özellikli baskın eleman vardı.

  ilk başta her şey çok iyi gidiyordu, hemen hemen aynı kadro ile rising, long live rock n roll' u ve on stage i çıkardılar. grup içine giren çıkan olsa da blackmore, dio ve powell üçlüsü değişmiyordu. grup başarı üstüne başarı kazanırken bir yandan da stargazer, rainbow eyes, long live rock n roll, gates of babylon gibi şaheserleri cömertçe saçıyordu çiçek çocuklarının kulaklarına. dio' nun bugün bile değerini yitirmeyen karakteristik ve güçlü sesi, cozy' nin çift cross' lu gümbürdeyen özgün davulu blackmore un dehasını konuşturabilmesi için mükemmel bir alt yapı sunmaktaydı. buna tabi ki dio nun fantastik ve felsefik içerikli muhteşem söz yazarlığı da eklenince ortaya ne kadar mükemmel bir tablo çıktığını anlamak zor olmayacaktır.

  artık tarih 1978 i gösteriyordu, grup başarının doruğundaydı ve blackmore deep purple' dan iyice sıyrılmış ve kendini bir kez daha muhteşem bir lider ve gitarist olarak kanıtlamıştı. ne var ki bu yıl içerisinde, daha önceleri geri planda kalan ama hep var olan "blackmore ego" su hortlamaya başladı. dio' nun frontman özellikleri ritchie' nin sahne karizmasına sekte vurmaya başlamış ve onu biraz geri plana itmeye başlamıştı. bu dönemde hırsına yenilen blackmore belki de hayatının en büyük hatalarından birisini yapıp "altın yumurtlayan tavuk" u kesti ve dio ile yollarını ayırdı. ve deep purple' dan basçı roger glover, gary moore un usta klavyecisi don airey ile ne "idüğü" belirsiz graham bonnet adlı vokalisti gruba kattı ve 1979 da down to earth albümünü yaparak hakikaten de harika bir şekilde uçmakta olan grubu sıradan bir rock topluluğu olarak "dünyaya indirmeyi" başardı!.

  dio' nun yokluğuna alışamayan ve blackmore ile sürekli takışan cozy powell da gruptan ayrılınca gayet sıradan bir grup haline gelen rainbow, ne notalarında ne de sözlerinde o fantastik öğeleri barındırmayan, klasik aşk şarkıları yapan bir "müzisyen öğütücüsü"ne dönüştü. sonraki dönemlerde 1981 de joe lynn turner vokali ile difficult to cure, 1982 de straight between the eyes ve 1983 te bent out of shape albümlerini yapan grup nihayet dağıldı.

  1995 te tekrar toplanan, daha doğrusu blackmore etrafında toplanan bir kaç müzisyen ile adı "ritchie blackmore' s rainbow" olarak konulan grup şaşırtıcı dercede sert ve başarılı olan stranger in us all albümüyle müzik dünyasına veda ederek mazinin tozlu raflarına kaldırıldı.

  bu efsane grubun en önemli elemanları olan;

  ritchie blackmore; karısı candice night ile "blackmore s night" grubu adı altında mandolin çalıp şömine ateşinde kemiklerini ısıtarak irlanda viskisini yudumlamakta...

  ronnie james dio; dio adlı muhteşem hard rock grubuyla 65 yaşlarında hala sahnelerin tozunu atmakta

  don airey; deep purple ile klavyesini konuşturmakta ve turneler ile ikinci baharını yaşamakta

  cozy powell ise; hakkın rahmetinde dinlenmektedir.
 • ian gillan'ın baskınlığından sıkılan ritchie blackmore'un bir turnede tanıştığı elf vokalisti dio'yla beraber kurduğu ve çok çalkantılı ama bir o kadar da efsanevi bir çizgisi olan rock tarihinin en underrated gruplarından birisidir rainbow. ritchie abimiz daha sonra rainbow'u başka mecralara kaydırmak isteyince dio'yla yollar ayrılır ve rainbow fanlarının çilesi başlar.

  aslında dio'yla ayrılmalarına gelmeden önce rainbow'un tüm albümlerinde farklı bir kadrosu olduğunu söylememiz gerekiyor. ritchie blackmore kafasına göre adam alıp kafasına göre adam attığı için grubun kemikleşmiş bir kadrosu hiçbir zaman oluşmamışken nasıl bu kadar kendileriyle özdeşleşmiş bir tarz yakaladılar dersek, herhalde dio'nun sözleri ve vokali blackmore'un insanüstü besteleri devreye girer. zaten grubu en başından beri götüren bu ikisiydi ama blackmore hiçbir zaman dio'nun onun kadar yetenekli onun kadar başarılı olduğuna inanmamıştı. 78 yılında grubun tarzını kafasına göre değiştirmek isteyen ritchie'ye rest çekerek gruptan ayrılan dio'nun yeri tabii ki hiçbir zaman dolmadı. dolma ihtimalinin olmadığını muhtemelen blackmore da biliyordu ama ian gillan'a teklif götürecek kadar boşluğa düşmesi düşündürücüydü. ian gillan teklifi beklendiği gibi reddetti ve yerine graham bonnet geldi. gene baştan sonra değişen kadroyla çıkarılan down to earth albümü beklenmedik biçimde rainbow'un ticari olarak en başarılı albümlerinden birisi oldu. since you been gone ve all night long singleları patlama yaptı. cozy powell bu albümün turnesinden sonra grup çok pop rock'a kaydı diye gruptan ayrılırken bonnet alkollü olarak sahneye çıktığı için blackmore tarafından tekme yiyip msg'ye geçti. ne tesadüftür ki msg'den de aynı sebeple kovuldu.

  joe lynn turner dönemine bu şekilde giren rainbow'da kendisini rainbow yapan müzik tarzından aor'ye kayarken ticari olarak başarılı ama hayranları tarafından çokça eleştirilen bir grup olmuştu. difficult to cure ve straight between the eyes albümlerinden sonra çıkan bent out of shape albümü rainbow'un iyice köklerini unutup satış odaklı çıkardığı bir albüm olmuş ve straight between the eyes albümünde çok tutan stone cold şarkısına benzer aor temelli street of dreams şarkısı ön plana çıkmıştır. grubun kötüye gittiğini fark eden blackmore 84 yılında dükkanı kapatıp, deep purple'a geri dönünce rainbow 1995'teki stranger in us all albümüne kadar bir köşede blackmore'un deep purple'dan sıkılıp geri dönmesini beklemiştir. 1995'teki son albümden sonra gene uzunca bir turne ve turne sonunda blackmore'un candice night'la blackmore's night açıklarına yelken açması rainbow'u bu sefer tam anlamıyla dağıtmıştır.

  1997de cozy powell'ın önderliğinde dio'yla blackmore grubu tekrar kurup bir turne yapmaya karar vermişlerdir fakat 1998'de powell ölünce bu girişim sonuçsuz kalmıştır. daha sonra hep dio&blackmore ortak yapımı bir proje ortaya çıkması beklense de blackmore blackmore's night'ta gitar tıngırdatmaya, karısıyla beraber şömine önünde şarap içmeyi tercih etmiştir. 2010 mayısında dio'nun ölümü yıllardır rainbow'un tekrar bir araya gelmesini bekleyenleri yeteri kadar şoke etmiştir umarım. o yüzden o konuya girmiyorum.

  ritchie blackmore'un yetenekleri ve egosu arasında sıkışıp kalmış bir gruptur yani rainbow. long live rock n roll albümünün kayıtlarında basscıyı kovup yerine birisini bulamadığı için 4 şarkı haricindeki şarkıların basslarını bile kendi çalan, gitarist olarak girdiği grubun (elf) adını değiştirip, ilk albümlerine ritchie blackmore's rainbow adını verecek kadar egoist bir adamdan bahsediyoruz tabi. bu açıdan bakınca insan ritchie blackmore'dan soğuyabilir ama bir yanda da rock tarihinin en iyi şarkılarına imza atmış bir adam var karşımızda. dio'yla beraber çalıştıkları dönemde bir tek kötü albümleri, hatta kötü şarkıları yok. üstüne üstlük rainbow eyes, catch the rainbow, temple of the king, man on the silver mountain, stargazer , kill the king, long live rock n roll ve starstruck gibi kültleşmiş şarkıları var. dio dönemi sonrasındaki can't let you go, street of dreams, stone cold ve i surrender şarkılarını da es geçmemek gerekiyor tabi.

  bütün bunlar bir yana bu grubu hiç canlı göremeyecek olmak gerçekten üzücü. blackmore's night ya da lynn turner'in konserlerinde 2-3 rainbow şarkısı duyma şansımız var ama vokalde dio, gitarda blackmore, davulda cozy powell olmadan neyleyeyim rainbow'u. neyseki 70'lerden 2-3 tane konser kayıtları var. onları izleyip azıcık sakinleşme ve önlerinde saygıyla eğilme şansımız var.
 • babamla satıcı arasında geçen
  - fakat beyfendi bu parayla araba alınır
  - beyfendi bu parayla araba alınır ama arabayla evinizi temizleyemezsiniz
  - ...
  şeklindeki dialogda kitlenen tarafın malesef babam olmasından dolayı efendimiz rainbow şu anda evimizin başköşesinde kurum kurum kurulmakta, taksitleri de bütçemizi sarsım sarsım sarsmaktadır.
  oralardan bi iş çeviricek kesin bu alet, yoksa o kadar para eden bi şey sadece süpürge olmaz ama dur bakalım.
 • gelmiş geçmiş en (en sonsuza giderken) baba rock gruplarındandır. birçok oyuncu değişikliği yaşamıştır. her zaman 5 kişiden oluşan rainbow'da 27 değişik müzisyen değişik zamanlarda yer almıştır. grubun aile ağacı eşşek kadardır. bunun genel sorumlusu da axl rose gibi ibne ama aşmış bir adam olan ritchie blackmore'un dengesizlikleridir, dombililiğidir. rainbow'larımız çeşit çeşittir, buyrun.

  rainbow #1 (mayıs 1975 - eylül 1975)

  albüm: ritchie blackmores rainbow (1975)

  ronnie james dio - vokal (elf'ten)
  ritchie blackmore - gitar (deep purple'dan)
  craig gruber - bas (elf'ten)
  gary driscoll - davul (elf'ten)
  mickey soule - keyboard (elf'ten)

  rainbow #2 (eylül 1975 - temmuz 1977) (bakın adamlar ne hızlı, birilerini atıyolar rıt rıt rıt hüüp aynı ay yenileri geliyor)

  albüm: rainbow rising (1976), on stage (1977) (live)

  ronnie james dio - vokal
  ritchie blackmore - gitar
  mark clarke - bas (jimmy bain'den)
  cozy powell - davul (jeff beck group'tan)
  tony carey - keyboard

  rainbow #3 (eylül 1977 - kasım 1978) (bakın gene, durmuyolar mirim)

  albüm: long live rocknroll (1978)

  ronnie james dio - vokal
  ritchie blackmore - gitar
  bob daisley - bas (uriah heep'ten)
  cozy powell - davul
  david stone - keyboard

  rainbow #4 (kasım 1978 - ağustos 1980) (ağaçta yetişiyo sanki adamlar. gene bulmuşlar birilerini hemen)

  albüm: down to earth (1979)

  graham bonnet - vokal (marbles'tan)
  ritchie blackmore - gitar
  cozy powell - davul
  roger glover - bas (deep purple'dan)
  don airey - keyboard

  rainbow #5 (kasım 1980 - aralık 1981) (sonunda 2 aylık bir boşluk)

  albüm: difficult to cure (1981), jealous lover ep (1981)

  joe lynn turner - vokal (fandango'dan)
  ritchie blackmore - gitar
  bob rondinelli - davul
  roger glover - bas
  don airey - keyboard

  rainbow #6 (kasım 1981 - haziran 1983) (ne işgücüymüş arkadaşım, ne emek piyasasıymış. adamları kovdukları gibi yenileri geliyo)

  albüm: straight between the eyes (1982)

  joe lynn turner - vokal
  ritchie blackmore - gitar
  bob rondinelli - davul
  roger glover - bas
  dave rosenthal - keyboard

  rainbow #7 (haziran 1983 - nisan 1984) (aynen devam efendim)

  albüm: bent out of shape (1983)

  joe lynn turner - vokal
  ritchie blackmore - gitar
  chuck burgi - davul
  roger glover - bas
  dave rosenthal - keyboard

  rainbow #8 (uzun bir aradan sonra, yenilenmiş olarak hizmetimizde)

  albüm: stranger in us all (1995)

  doogie white - vokal
  ritchie blackmore - gitar
  john oreilly - davul
  greg smith - bas
  paul morris - keyboard

  diğer albümler: the very best of rainbow (1981), finyl vinyl (1986) (live ve rare gayet).
 • long live rock'n roll'daki kadrolarini korusalardi dunyanin en iyi grubu olurlardi, yine de en iyilerinden bi tanesi, kadroya bak, muzige bak, konser performanslarina bak, ic gecir, butun albumlerini toplamak icin kas, album kapaklarina hayran kal, rainbow eyes'i ustuste 20 kez dinlerken aglamaktan cekinme, stargazer ve a light in the black'in gelmis gecmis en iyi hard rock parcalari oldugunu savun, olay bu de, cos, yerinde durama, i see your rainbow rising..
 • evimizde olan ve annemlerin bir vakit tav olup aldığı eski modellerinden birine yıllardır "ulan sana verilen paralarla ben neler yapardım" diyerek baktığım elektrik süpürgemsi şey. az önce bakıma gelen hanım vesilesiyle aklımı yeniden çelmiştir bu makina.

  söz konusu kişi bu meretin bakımını yapmaya gelmiştir, lakin elinde bir de bunun yeni modelinden mevcuttur. bir vakit illa salonda bu demoyu dinlemeye zorlandığımdan olacak, gelen hatunu benle konuşmaya bin pişman etmişimdir. kendisine bin dolar (hatta yeni modeli 3 bin dolar) lafının sonucunda bir elektrik süpürgesiyle aynı cümle içinde geçmemesi temennimi belirttim. o "ama bakınız bu yeni model sıfır toz salınımına izin veriyor, sağlığınız viki viki viki" derken, ben de günde 3 paket sigara içtiğimi ve bir de üzerine alkolik olduğumu, hiç bir zaman evlenmeyi düşünmemekle beraber çevremde 25 kediyle yalnız ölmeyi tasarladığımı bildirdim. bu domestik rolls royce uçak motorlu zamazingonun divx oynatıp oynatmadığını sordum. e o halde siktirin gidin dedim. "3000 dolar nelere gitmiyor ki" cumhuriyetinden çıkma insanların itibar ettiği mekanlara doğru kulaç atmıştır kendisi.
 • uyanık satıcıyla aramda şöyle bir diyaloğa sebep olmuş hava temizleme, halı yıkama vs. hedesi

  -düşünsenize sadece 3600 dolar, bugün neye vermiyoruz ki bu parayı
  -???
  -hem taksit imkanları da mevcut, mesela 12 aylık bir sürede 300 dolarlık taksitlere bölüyoruz, 300 dolar veremez misiniz?
  -he tamam bak, o iyi
  -(satıcı gülümser) 300 dolar veririm diyorsunuz
  -evet bu alet 300 dolar eder de 12 taksit nereden çıktı
  -çok şakacısınız beyefendi, bu alet amerika'da üstün teknoloji vs. bıdı bıdı bıdı...

  nihayetinde çakal satıcı başa çıkamayacağını anlar ve biraz bozulmuş bir şekilde ortamdan ayrılır