şükela:  tümü | bugün
  • bu sene de onbinlerce insanın yaşayacağı gerginlik..

genelde oruç başlamadan 1-2 gün önce ik personeli veya yetkili kişi kimse artık, raman ayında sayıya göre öğle yemeği ayarlanacağı için " kimler oruç tutmuyor" diye sorar.

ve 1 ay boyunca "kafir lan bu!" gözleri üzerinizdedir.
  • ancak din ortadan kalkarsa bitecek gerginlik.

ben bu ramazan isini bir turlu anlamis degilim. muslumanlara kalsa sozde huzur, mutluluk ayi ama pratikte kendi gibi olmayanla kavga, oruc tutmayani otekilestirme, ortamlara sinir stres ve negatif elektrik yayma ayi.

ne vakit ramazan ayi geliyor deseler huzursuz oluyorum. insanlara rahatsizlik, huzursuzluk veren din mi olur arkadas. su din ne zaman ortadan kalkacak da huzur bulabilecegiz acaba?
  • bunu oruç tutmayan biri olarak baskı unsuru olarak görüyorsan bu oruç tutanların suçu;

dini inancı uğruna oruç tutan arkadaşlarının arasında sen öğle yemeğini yiyebiliyorsan bu senin kabalığın.
  • sadece fakirlerin yaşayacağı gerginlik. patron olduğum için işyerinde ramazan'da yemek yemek yasaktır. inancınızın ne olduğu farketmez bu saygıyla ilgili bir kuraldır. çalışanlarım da adeta bana tapıyor, 2 kişi anlaşmışken 3ye kusura bakmayın ancak bok yemek düşer.
  • perihan savaş'ın efsanevi taze fasulye sahnesi gibi yemeklere abanacağım. gerginlik olmaması için onların anladığı dilden konuşmak gerek.
  • bundan 2 sene önce çalıştığım şirkette oruç tutmayan tek insan bendim (toplamda 4 kişiydik) öğle yemeği, çay gibi yenilesi içilesi herşeyi kaldırdılar. hatta bir ara ofise su bile almadılar. evden işyerine yemek, su taşır oldum. oruç tutan insana saygım sonsuz fakat tutmayan, tutamayan insanlar olarak bizde saygıyı hakediyoruz.
  • patron olup millete zorla yemek yedirmeyen insanlık düşmanı sığırlara inat bizim işyerimizde de herkes istediği gibi takılabiliyor. bu diktatör bozuntusu patronların sonunun yakın olduğu zamanlara geliyoruz inşallah.
  • turkiye’de yasadigim donemde calistigim 3 firmada da hic olmamis durum. bunlardan ilki baya patron firmasi ve 50 kisi kadar calisani vardi, sadece 4 beyaz yaka ve geri kalanlar isciydi, kimse kimseye birsey demezdi. digerleri zaten buyuk kurumlar firmalardi, boyle seylerin esamesi okunmazdi. yanliz konuya sasirmadim, devlet daireleri muhtemelen boyledir, ayrica ozel sektorde de bu tur garipliklerin oldugu firmalar cok var.
  • oruç tuttuğum da oluyor, kendimce sebeplerle tutmadığım da. tuttuğum gün yemekhanenin yanından geçmem gerekmiyor, tutmayınca da gerilecek bir durum görmüyorum, gidip yiyorum.

şahsım adına olmayan, anlamsız bulduğum gerginliktir.
  • kimse kimseye karışamaz da dayatamaz da herkes kendinden mesul bıraksınlar bu kabilesel hareketleri