• yesil kabak, sogan , havuc, domates,yesil biber, hepsini cok ince dilimleyin. kekik, tuz baharat vs koyun.. 5 dk kizartin. sarmisak ve limon ekleyin. ortaya cikan karisima fransiz abiler bu ismi uygun gormuslerdir. cok leziz bir vejeteryan yemektir..
  • en sevdigim animasyon film. oldukca keyifli ve ic acici olmasinin yaninda insani mutlu eden bir yani da var. yemek yapmaya bu kadar meyilli oldugum bir dönemde izlemem, manisa kebabi`nin tarifini kendime göre degistirmem ve bir enfes yaratmamla sonuclandi üstelik. ayni anda esimde de benzer yan etkileri birkac gün sonra ortaya cikti. o da kendi ratatouille tarifini yaratti ve sonuc mükemmeldi. kisacasi insana verdigi ilhami yeter.

not: bakin o kadar gaza geldik ki restoran acmaya karar verdik.
  • --- spoiler ---

sonunda çocuk herkesin önünde şapkasını çıkaracak ve sırrını açıklayacak, işte bütün bu yemekleri yapan şef aslında bir fare diyecek, herkes de önce şaşıracak ama sonradan alışıp restorana gitmeye devam edecek ve her şey tatlıya bağlanacak diye düşündüm çünkü masalsı şeyler bunlar, fareler konuşuyor, yemek yapıyor değil mi? değil. sağlık müfettişi yine de restoranı kapatıyor, farenin aslında şef olduğunu bir iki kişi dışında kimseye söylemiyorlar. eleştirmen ego da işini kaybediyor. hikaye yine mutlu sonla bitiyor ama çoğu filmden daha gerçekçi bir şekilde.

bu tür kurgu hikayelerde/masallarda fantastik ögeler var diye bütün mantıksal bütünlüğü kenara atanlar var. hani bilim-kurgu veya fantastik ögeli filmlerde bir tür hatayı gösterince "abii yaaa uçan adamlar var buna mı takılıyosun yaaa..." diyenler. çünkü bir kere film konusu olağandışı şeylerse mantık aramak saçmadır yaaa. sahneye birden alakasız bir unicorn girip ortaya gökkuşağı kussa hiçbir şey diyemezsin çünkü bir kere uçan adam var aaaaabi.

burdaki konuya dönersek de demek istediğim konuşan aşçı fareler var diye film kendi dünyasındaki neden - sonuç olaylarını, haydı bakalım herkes el ele mutluluğa diye bağlamamış. restoranda fare görülürse orası yine de kapatılıyor, insanlar işini yine de kaybediyor. konuşan fantastik fareler gerçekliği büküp buna engel olamıyorlar. ve filmdeki o kadar güzel başka olaya rağmen benim hoşuma en çok giden de bu detay.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

"not everyone can become a great artist but a great artist can come from everywhere." diyerek herhangi bir animasyondan hatta filmden çok daha ötesi olduğunu göstermiştir.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    paris atmosferini paris 'te çekilen bir film bile bu kadar güzel yansıtamazdı.
    --- spoiler ---
  • colette tarafından hayatımda duyduğum en güzel ekmek tanımının yapıldığı filmdir. sırf bu minicik sahne için bile benim için yeri ayrıdır.

"hiç tatmadığın bir ekmeğin iyi olduğunu nasıl anlarsın? kokuyla değil, görüntüsüyle de değil. kabuğunun çıkardığı sesle. dinle, ahh! bir kıtırtı senfonisi! hmm, ancak harika bir ekmekten bu ses çıkar."
  • seyrettiğim en iyi animasyon filmler arasında yerini almış filmdir. hakkında henüz değinilmemiş bikaç önemli detayı spoiler altında yazmak isterim naçizane.

--- spoiler ---
    remy'nin gözleri kapatıp yemekleri tadarken, nasıl tadılması gerektiğini kardeşine anlatırkenki lezzet patlamaları

yaşlı deli teyze pompalı tüfekle fareleri vurmak isterken fareler kendi aralarında konuşurken teyzenin gözünden gösterdiğinde farelerin viklemesi (fare sesi işte) en çok güldüğüm sahnedir burası.

çocuğun (adını hatırlamıyorum) fareyi kavanoza kapatıp götürdüğünde, yemek yapabiliyormusun diye sorduğunda farenin mimikleri ve el hareketiyle eh işte demesi.

ve tabi ki ego'nun ratatouille den aldığı ilk lokma ile çocukluğuna dönmesi
    --- spoiler ---

iyi ki afişinde fareyi bıçakların içinde görüp de bu ne ya böyle deyip filme girmemezlik etmemişim.
  • farelerin onca sevimliliğine rağmen rüyamda iğrenç, pis, kocaman lağım farelerini mutfakta görmemi sağlamış filmdir. ama gene de seviyoruz kendisini.

--- spoiler ---
    yardımcısı ego'ya gusteau'nun eski popülaritesini yeniden kazandıgını söylediginde, ego ağzındaki şarabı tükürecek gibi olur ama aniden şarap şişesindeki tarihe bakar ve şarabı yutar. yazık boşa gitmesin tabi.
    --- spoiler ---
  • kesinlikle diyet yapılırken izlenmemesi gereken animasyon.
    peynırler saraplar havada uçusuyor. hadi son yemeğin tarifi var da ben asıl o ilk yapılan çorbayı merak ediyorum. öyle ballandırdılar ki canımın neyi çektiğini bilmeden sadece o çorbayı istemeye başladım.

--- spoiler ---

ama su da var, herkes yemek yapabilir.

--- spoiler ---
  • nefsine yenik düşüp masum insanların yiyeceklerini çalan günahkar bir genç farenin yaşadığı manevi aydınlanma sonucunda namusuyla çalışıp kendisinin ve aşiretinin rızkını sağlayan, örnek bir mümin olma hikayesi. fare aleminin sırlar dünyası, beşinci boyutu.
hesabın var mı? giriş yap