• filmi izlerken dedim ki keşke gerçek olsa .

sonra kendi kendime dedim ki olacak zaten yarram.
  • her bir sahnesine hayran olduğum, gelecekte yaşanabilecekleri müthiş bir şekilde göstermiş film. hayal gücü, günümüz gerçekleri ile buluştuğunda böyle bir projeksiyon ortaya çıkıyor. imax ile de fazlasıyla güzeldi. ilk fırsatta bir kez daha izleyeceğim.
  • filmde bir tek uzaylı zekiye’ye gönderme yapılmamış. kınıyoruz. yine de cgi mgi villain karakterde till lindemann’ı izlemek güzeldi.
  • 2018 yılı ilk çeyreğinde vizyona girmiş ve girecek bilim kurgu filmleri arasında en iyilerden biri olan film.

yönetmeni bilim kurgu alanında en önemli isimlerden biri ve bir romandan uyarlarma olmasıyla çok daha sağlam ve kaliteli olmuş. dün akşam öylesine bakarken yarın sinemaya mı gitsem dedikten sonra bu filmi gördüm. izleyici beğenmiş ve eleştirmenler yerin dibine sokmamış bu sebeple ben de gidip izlemek istedim. hiç mi hiç pişman olmadım.

filmin konusu ilgi çekici gelebilir ya da hiç ilgi çekmeyebilir. günümüz dünyasında geleceğe dair teori üretip bunu sağlam bir şekilde izleyiciye aktarmak çok zorlaştı. herkes teknolojiyi takip edebiliyor ve gelecekte ne olabileceğini nelerin olamayacağını az çok fark ediyor ve buna göre yargılıyor önüne konulan bilim kurgu projelerini.

bu film özeline gelirsek elimizde sanal gerçeklik fikri var. bir kitap yazılmış bunun üzerine ve film de bunu işlemiş. aşağı yukarı herkes farkında şu an çok kullanılmasa da sanal gerçeklik gelecekte yaygınlaşma ihtimali olan teknolojilerden biri. ve film bunun üzerine demişki belli bi zamandan sonra herkes hayatını orada yaşayacak.

filmi ben çok sevdim. filmin içinde bulundurduğu o eski zamanlardan gelen oyun, sinema ve müzik kültürleri çok güzel yansıtılmış. ama büyük bi ihtimalle hakettiği saygıyı alamayacak bu film. öncelikle oyun kafası üzerinden yürümeleri sebebiyle çünkü her ne kadar son zamanlarda oyun meraklıları artsa da eski oyun kültürünü anlayacak kişi sayısı çok az. aynı şekilde filmler ve müzikler de öyle.

bu filme hakkını verecek kişi 80'ler , 90'lar ve 2000'lerde yaşamış ve aynı zamanda o zamanlarının oyun, sinema ve müzik kültürleriyle haşır neşir olmuş birileri olmalı. 80'lerde haşır neşir olan biri 90'larda bunu yapmamıştır ya da 90'larda haşır neşir olan biri 2000'lerde yapmamıştır. bu sebeple hakettiği değerin altında kalacak.

bu filmi anlamayacak beğenmeyecek insanlarda büyük ihtimalle atari oynamamış ya da 80'ler film kültürüne uzak insanlar olacaktır.

filmin içerisinde o kadar çok tanıdık şey görüyoruz ki eğer sen bunlara rağmen bir gram bile zevk alamıyorsan zaten izleme bu filmi.

filmin en göze çarpan kötü yanı ise 2. yarıda olayların çok hızlı sonuca bağlanılması olmuş. biraz daha ağır işleyebilir daha çok detay gösterebilirlermiş bize.

sinemada izlemenizi tavsiye ediyorum ama nostaljik bir kafa daha çok zevk alır bu filmden.
  • imaxin tadini doya doya cikarabileceginiz bi film olmus. gondermeleriyle mest olamadiysaniz problem sizdedir, spielberg abi layikiyla kalkmis altindan.
  • başıma bir iş gelmeyecekse bayılmadığım film. neden olduğunu bilmediğim bir yavaşlık vardı sanki filmde, bazı yerleri akmıyordu, sıkılmadım hiç ama "hadii devam et artık" diye düşündüğüm yerler oldu.

yani meeeh. ızlenebilir. ızlenmeyebilir de.
  • filmde çıkalı 1 saat olmadı. gayet enfes bir filmdi. mükemmel miydi? efsanaler arasına girer mi? cevabım hayır. 90 ların ortasında doğmuş biri olarak göndermeleri anladım ortalama bir genel kültürünüz olması yeterli bunlar için, ama bu göndermeler filmin ana malzemesi değil tuzu biberi. filmin çoğu oasis evreninde geçiyor ama görsel efektler okadar başarılı okadar kusursuz ki bunu hiç yadırgamıyorsunuz.

--- spoiler ---

-koca koca adamların senelerdir akıl yürütüp çözemediği bilmeceleri başroldaki eleman eliyle koymuş gibi buluyor. biraz entresan olmuş o kısım. bu çocuk olmasa heralde milyonlarca sene çözülemezdi bu bilmece.

--- spoiler ---
  • içerisinde bir adet çılgınlar gibi yarışan delorean dmc-12 içeren ve sadece bunun için izlenebilecek filmdir.
  • oldukça iyi bir film. genel olarak beğendim. sadece biraz kısa sürdüğünü ve sonunun daha güzel olabileceğini düşünüyorum. sinemada özellikle de imax de izlenmesi gereken bir film.
  • herkese hitap etmeye çalışıp . hem herkese hitap eden hem de hitap etmesi gereken gamer ve geek kitleye tatmin edememiş steven spielberg filmi. aynı zamanda filmdeki göndermelerle tebessüm ettirip görsel şölen yaşatan sıkılmadan izlenicek bie film . 140 dakika olması da cabası.
hesabın var mı? giriş yap