şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1421 entry daha
 • the game awards 2018'de:

  - best narrative
  - best score/music
  - best audio design
  - best performance (roger clark / arthur morgan)

  ödüllerine layık görülmüştür.
 • edit: evet haspam haklısın. evrendeki tğm ödülleri rdr'ye verelim çünkü kimse bilmiyor ve çok underrated bir oyun. video oyun dünyasına getirdiği yenilikler de half life 2, reaident evil 4, gta 3, morrowind düzeyinde zaten. gerçi onlar bu kadar ödül almadı ama olsun.

  edit 2: yılın oyunu god of war. işte budur, başka söze gerek yok.

  bu akşamki ödül töreninde şimdilik 5 ödülden 4'ünü de almıştır:

  - en iyi hikaye anlatımı
  - en iyi aktör
  - en iyi oyun müziği
  - en iyi ses tasarımı

  şimdi rdr 2'yi ne kadar sevdiğimi zaten ekşişeyler'e çıkan yazılarımdan da anlayabilirsiniz. ancak god of war'a ciddi manada haksızlık edildiğini de düşünmeye başladım. ilk 3 kategoride kesinlikle en azından biri, tercihen en iyi aktör god of war'a gitmeliydi. christopher judge çok çok çok muazzam bir iş çıkartmıştı. hikaye anlatımı ya da, god of war'a da verilebilirdi. keşke hype trenine bu kadar atlanmasa mıydı acaba.
 • çok az ödül almış oyundur. hak ettiği yere getirilsin. bu oyunun yeri dolmaz. gerçekten bir milat oldu.

  game of the year ödüllerinin de oscar’a döndüğünü görmüş olduk. orospu çocukları.
 • yılın oyunu ödülünü alamayacağını ve sebeplerini daha önce yazdığım oyun (bkz: #83234702)

  yeşile doğaya koşmak yerine kurak ve çölde geçse alacaktı bu ödülü. havasını da ödülü de bu sebepten kaybetti.
 • valla yılın oyununu alamaması ile ilgili verilenler hakikaten saçma. olaya eleştiri gözüyle bakarsan god of war'un eksiği rdr 2'nin yanında çok çok daha fazla.

  god of war'ı da keyifle oynayan biri olarak iki oyun kıyas bile kabul etmez diye düşünüyorum.

  god of war yapımcıları oy verme işlemine karışmış olmalı, bu oyunun yılın oyunu olmaması çok garip. satışları da çok çok uçuk rakamlarda ilerliyor. öyle kullanıcı oyuyla falan geçemezsin bu oyunu. online sistemi devreye girdikten sonra da yine milyar dolarları kaldıracaklar. hangi kullanıcı oyu ile böyle bir oyunu geçebilirsin ki?

  senaryo desek god of war senaryosu da bana göre öyle efsane değildi. sadece iyiye yakındı. beklenmedik değildi hatta gereksiz uzatılmış ve kendini tekrar eden bir düşman topluluğu vardı.

  sadece yaşayan dünyası ile bile en iyi olmayı hak ediyordu diye düşünüyorum. gerçi yapay zekası 2002 yılındaki gibi olan assassin's creed'i odyssey'i bile aday gösteren bir oluşumu ne kadar ciddiye almak gerekir? ona da emin değilim.

  hepsini geçtim biri düz çizgide ilerliyor diğeri devasa bir haritası var ama grafik bakımından rdr 2 daha önde. daha nasıl bir fark olabilir?

  satış rekorları kırmaya devam edecek olan gelmiş geçmiş açık ara en iyi 3-4 oyundan biridir. daha iyisini maalesef rockstar games dışında yapabilen olmayacak.
 • game of the year ve best game direction ödüllerinin bu oyuna verilmemiş olması nereden bakarsanız bakın saçmalıktır.
 • gönlümde yılın oyunudur, nokta, net. henüz birkaç ay önce oynayıp bitirdiğim god of war'un aksine, aradan yıllar dahi geçse, ansızın arthur'u ve öyküsünü anımsayıp hisleneceğim.

  ancak en iyi oyun ödülünden bahsederken oyunun çekirdeğindeki oynanış mekaniklerini de hesaba katmak gerekiyor. ödül seçiminde jürinin kararını bu faktörün etkilemiş olabileceğini düşünüyorum. rdr 2'yi yaşayan dünyasından, rockstar'ın adeta oyun tasarım standartlarına meydan okuduğu detaylarından, olağanüstü öyküsü ve kahramanlarından ayırıp sadece oynanış mekaniklerine odaklanmak zor olsa da (ki bunu yapmaya normalde gerek yok), ani gelişen bir durumda hiçbir tepki veremediğiniz, kontrollerin auto-aim ile dengelenmeye çalışıldığı bir oynanış var elimizde. kontroller adeta mıcırlı yola girmiş araç gibi dağılıyor aksiyon anında. nişan almak imkansız. söylemesi acı ancak salt bir third person shooter olarak, red dead redemption 2 çok ciddi kontrol sorunlarına sahip. öyle ki benzer kontrollere sahip başka bir oyun camiada yerden yere vurulup parçalanırdı. gow ise acısıyla tatlısıyla yeniden yaratıldı, oyuncuyu zorlanmak istediği kadar zorlayan (end-game içeriği opsiyonel mesela), farklı ekipman kombinasyonları ve yetenek ağaçlarıyla kişiselleştirilmiş bir oynanışa imkan tanıyan, daş gibi bir teknik-aksiyon sunuyor. bu da temel oynanış açısından değerlendiren jüriyi etkilemiş olabilir. olmayabilir de. çok da dert etmemek lazım böyle şeyleri aslında.
 • yılın oyunu seçilmemesi sacma olmasinin yaninda tüm oyun medyasini, web sitelerini ve youtube kanallarini da hice saymaktir. rdr2 sadece biz oyun oynayan degil profesyoneller tarafindan da son yillarin en iyisi ve sinirlari kaldiran bir yapit olarak adlandirildi. komik ve lobilerin döndüğu net sekilde anlasiliyor ödül konusunda. 9 sene binlerce insanin calistigi bir yapiti yilin en iyisi yapamayan juriyi kim kafaya takar o da ayri bir konu. sözum gow'a degil. kabul o da iyi bir oyun ama rdr2 bir modern sanat eseri olmus resmen.
 • oyun ilk açıldığında posse kuracaktık ama oyun sürpriz yapıp kalıcı çeteye 200 dolar isteyince kalmıştı.

  200 dolara ulaşır ulaşmaz kurdum, cıvıtmadan, ekip ruhu ile hareket etmek isteyenler özelden yazıp dahil olabilir.
 • betaya giren herkeze altın ve bir miktar dolar verileceği duyurulan oyundur.
19 entry daha