• gayet güzel izlenebilecek bir film. umduğumdan biraz farklı bir rolde de olsa robert de niro'yu epeydir beyaz perde de izlememiş olan bana farklı bir tat bıraktı.
    filmin genel olarak en çok eleştirilen noktası finali sanırım. bence aslında çok fazla vasat olmayan final filmin gayet güzel olmasından dolayı çıta altı kalmış gibi duruyor.
  • öncelikle filmi cillian murphy için izlediğimi ve belki biraz taraflı yazacağımı belirterek söze başlamak istiyorum.
    film mükemmeldi.şöyle ki konusu standart cillian filmiydi.öle yüksek doz aşk içermeyen, insanı deli edecek derecede sürümceme de bırakan bir yapımdı.konu iyi yakalanmıştı.sonu oldukça şaşırtıcıydı.görüntü kalitesi ve oyuncu kadrosu başarılıydı.
    ne var ki tür kısmında yazıldığı gibi korku, gelirim, romantik, dram falan değildi.gizem yazılmış olsa idi kişiler ona göre izlerdi ve o zaman beklentilerini karşılardı belki beğenmeyenelerin.(zaten beğenmeyelenerin de sırf muhalefet olmak için olduklarından eminim)çünkü filmin berbat denecek hiçbir tarafı yok…
    neyse gelelim filmde ucu açık kalan yerlere; margaret’in ölümünün birşeye bağlı olması gerekiyordu.ölümü çok anlamsız oldu ya da olayla aynı gün ölmemeliydi.sonra madem simon şarlatandı o binanın tavan,lambaları nasıl ve neden yıkıldı veya 9 deneyi nasıl geçti, mesela arada simon’un kör olup olmadığı vb durumları hala anlamadım ve mantık kuramadım.hatta anlamadığım, mantık kuramadığım, alt yazıyı takip edemediğim yerleri ikinci kez izledim.yine çelişkide kaldım.

--- spoiler ---

ama anladığım kadarıyla tom kendisini simon ile buldu ve güçlerinin farkına vardı.daha önce sadece basit sihirler yaptığını sanıyordu, kendini tanımıyordu.buna rağmen simon ise tam olarak bir şarlatan değil ki bunu tom’a “bunu nasıl yaptın ” diye bağırmasından anlayabiliriz.bu yüzden nacizhane fikrim aralarında tamamen bir güç çatışması oldu ve tom simon’ı alt etti.ama tom’un derdi kendini çürütmekte.o yüzden arayışta…
    yine de bence gayet güzel olmuş bir 2012 filmi...

--- spoiler ---
  • genellikle final kısmı eleştirilen ancak ben mi yanıldım bilmiyorum ama finalde de niro gibi beni de şaşırtmış bir film.
    bir altıncı his gibi tüylerim diken diken olmadı ama bir şeyleri anladım ve şaşırdım ve bu hoşuma gitti açıkçası.
  • gerilim dozu iyi, sürükleyici 2012 yapımı bir rodrigo cortes filmi. robert de niro ve sigourney weaver her zamanki gibi iyiler, cillian murphy son derece başarılı, final şaşırtıcı, konu ilgi çekici. daha ne olsun?
  • gerilim filmi mi olsam korku filmi mi olsam diye düşünerek hiçbirşey olmamaya karar vereip biten bir film.
  • çok ama çok iyi film. her dakikasında buram buram geriliyor insan, konusu oldukça özgün, çekimleri ve oyunculukları şahane. tek sorunu da final kısmı sanırım, en azından bir alternatif son gerekliymiş buraya. buna rağmen izleyin izlettirin diyorum ve son sene içinde izlediğim en iyi film ünvanını da bu filme kaptırıyorum.

ps. imdb'deki komik 6.2'lik puanı da dikkate almayın derim, en azından 7.5 üzeri olması gereken bir film.
  • gayet sürükleyici film ve izlenilmesi gerekenlerden
  • son 2 ay içerisinde anlamadığım 2.film olmuştur. diğeri (bkz: cloud atlas)

yönetmen sait faik abasıyanık tarzını benimsemiş sanırım. giriş-gelişme iyi, çözüme gelmeden hikaye bitiyor. bu filmde aynı cinsten. final kısmı yarıda kalmış sanki, bütün filmin çözümlendiği final sekansı 2 dakika olmamalıydı bence.
  • çok çok güzel bir vib gyor şarkısı. the intouchables filmi soundtracklerinden.
    sözleri de şöyle:

called out loud
    black smoke pours out
    cars slow down
    red light no sound

crawl your way out of here
    i'm watching over you
    should have slowed
    i'm hit, it's my fault
    the fog came out of nowhere
    i never saw it coming

if you'd only hold on
    there's a way of letting go
    you can start again
    if you'd only hold on
    there's a way i'm letting go
    won't go through it again

you're cold & so am i
    you can't give up, you're still alive
    and now you're all that i've got
    so stay calm it won't be long

if you'd only hold on
    there's no way i'm letting go
    we can start again
    if you'd only hold on
    there's no way i'm letting go

i don't know which way i'm going... (won't go through it again)

do you think about me now?
  • korku filmi olmayan mistik drama türünde bir film. böyle bir iddaası da yok zaten. "korkutmadı" gibi eleştiriler yersiz. sadece filmin fragmanı korku duygusunu veriyor, o da makul karşılanmalı, seyirciyi çekmeleri gerek. filmin en çok dikkat çeken yanı birbirinden kopuk kopuk sahneler, sekans geçişleri olmasına rağmen, ayrıca çeşitli telepatik gözlem metotlarından, faraday kafesinden, zener kartlarından, metodolojik kusurlardan falan bahseden bilimsel bir dili olmasına rağmen izleyiciyi sürüklemesi, sıkmaması. buna en büyük nedense söz konusu bilimin insanlarda merak uyandıran parapsikoloji-metafizik olması. tek seferde her şeyi anlamak için çok çok dikkatli izlenmeli.

oyunculuklardan bahsetmeyeceğim, zaten burada yazılanlarla aynı şeyleri düşünüyorum. tabii ki robert de niro fanı olarak onu en azından heat'deki gibi hatırlamak istiyoruz ama artık 70 yaşında, bu da hayatın gerçeği.

genel olarak filmi beğendim. filmi izlerken saçma olduğunu düşündüğünüz bazı sahneler üzerinde, film bittikten sonra tekrar düşündüğünüzde yönetmene hak veriyorsunuz. spoiler olmaması için filmin sonundan bahsetmeyeceğim ama hiç kimse "filmin başında olayı çözdüm" diyemez sanırım ya da psişik güçleri vardır. hatta filmin kendisi bunu açıklamaya karar verene kadar beklemek zorunda kalıyorsunuz..
hesabın var mı? giriş yap