• avrupa'da 8 9 bin yüro olan araçları burda 100 bin liraya satmak net kafirliktir, günahtır, haramdır.

piyasanın bu hale gelmesinde kimin emeği varsa iki yakası bir araya gelmesin inşallah.
  • geçen gün bir esnaf ile alışveriş sırasında muhabbet ediyorduk.

adam dedi ki: "bir koli yumurta 18 lira olmuş, ne kadar da pahalandı."
    ben de dedim ki: "öyle deme abi, 18 lira 3 dolar, 2.5 euro, 2 sterlin falan ediyor. aslında mal eski fiyatında. bizim para değersizleşti."

"bizim ne işimiz var layn öroynan" diye çıkıştı esnaf abi, yıllardır methedilen esnaf dayağını az daha yiyordum.

sonuç olarak arabalar döviz bazında pahalanmadı, bizim para değer kaybetti demek isterdim ama esnaf abiler burada da aramızda olduğundan fransız otomobil mafyası ve dış mihraklar diyorum.
  • araç fiyatlarını takip etmeyi bıraktım 200 bin tl ye kadar yolu var bu ekonomik buhranda.
    müstehaktır , double yollardan bisikletle geçersiniz artık.
  • (bkz: sürekli yükseliyor efendim durduramıyoruz)

2012 model renault clio'mun fiyatı ne oldu acaba. malum fiyatlar ikinci elde de en az sıfırda olduğu kadar hızlı artıyor. elimdeki clio'yu satıp alfa romeo alırım derken 1 sene içinde aynı alfa'nın 15 bin lira pahalılaştığını gördüm. cidden otomobil piyasası o kadar rezalet bir piyasa ki, müsebbibi de maalesef devletin yanlış vergi politikası.

doğru düzgün araba denilince herkesin aklına farklı şeyler gelir ama hemen hemen 100 bin liradan aşağıya düzgün bir şey bulmak imkansızın da ötesinde şu an. symbol 100 bin lira olduysa zaten geçmiş olsun.
  • iyi ucuzmuş. demek ki şimdiden biriktirmeye başlasak 3000 sene sonra araba alabileceğiz. çok güzel.
  • (bkz: holy shit)
  • aralık 2017de. 1.2 joy clio sormuştum 57bin liraydı. şuan 97bin lira. aradan 1 yıl geçmeden araba kendini 2ye katlamış.

edit: clio 102 bin lira oldu.
  • aslinda gayet normal fiyatlardır. suçu üreticide değil de euro kurunda aramak lazım.

aşağıda aynı araçların fransa fiyatları var. arada çok da fark olmadığını göreceksiniz.

https://www.renault.fr/…vehicules-particuliers.html
  • ayrıca şöyle bir şey vardı, seri güncelleme yemiş; renault symbol'ün 73550 lira olması
  • montajı türkiye'de tamamlanan araçların fiyatlarının da kol gibi coşması hedesi.
hesabın var mı? giriş yap