şükela:  tümü | bugün
 • teyzem: e iste ben de tirstim tabii biraz, kedi tirmalayinca.
  ben: ama 15 gun olmus. bu vakitten sonra ne kuduzu, ne asisi. yapmazlar ki. ilk 3 gunde gitmen lazimdi.
  teyzem: oyle mi?
  ben: ayrica o kedide ne var korkulcak anlamiyorum. isirmamis ki, tirmalamis sadece. olayi buyutuyosun teyzecim.
  teyzem: buyutuyorum di mi?
  ben: evet
  teyzem: dert ettim bunu ben.
  ben: etme.
  teyzem: uyuyamiyorum geceleri.
  ben: dusunme bunlari. kuduz olamaz o kedi. saldirgan degildi, ayrica kucuk.
  teyzem: az once risperdal aldim bi yarim.
  ben: neaaaaahjhhhhh? neden?
  teyzem: uyumak icin. sakin olayim diye.
  ben: teyze o uyku ilaci mi? kafaya gore ancak asprin alinir. o ilaci bu sekilde kullanamazsin. ne kadar oluyo alali?
  teyzem: yarim saat oldu. kusiim de ciksin bari.
  ben: o artik karismistir kana. girmistir devreye. kusma bosuna.
  teyzem: ben yine de kusiim.
  ben: eh iyi, sen bilirsin.
  ...
  ben: kustun mu?
  teyzem: evet. korkulcak bisiy yok, daha once de icmistim bi yarim.
  ben: madem korkulcak bisiy yok, niye kustun?
  teyzem: kedi tirmaladi beni. biliyosun di mi? tirstim ben biraz.
  ben: bisiy olmaz.
  teyzem: kucuk di mi daha? kuduz gibi degildi.
  ben: evet degildi.
  teyzem: pazartesi asi olcam.
  ben: al sigara ic bi tane.
  teyzem: az kalmis sigaran. ver hadi yakayim... kucuktu daha kedi.
  ben: isirmamis, tirmalamis. olayin riski cok cok dusuk. hem de gec kalmisin. gitme bosuna.
  teyzem: fazla endiseleniyorum di mi?
  ben: evet.
  teyzem: kedi burami tirmaladi.
  ben: risperdal veriim mi bi yarim?
  teyzem: bi yudum camasir suyu ictim biraz once. risperdalin etkisini alsin diye.
  ben: neeeeaaaaaahhhhhh?
  teyzem: bisiy olmaz. daha once de icmistim. kedi tirmalayinca da yaraya surmustum.
  ben: ...
  teyzem: ne yaziyorsun? sevgiline mektup mu?
  ben: sozluk bu.
  teyzem: sozluk mu yaziyorsun?
  ben: ...
  teyzem: pazartesi asi olacagim.
 • ilacın beklenmedik bir yan etkisiyle karşılaştığım için burada paylaşmak istedim ama burada yazılanları okuyunca yine ve yeniden insanların ne kadar yanlış yönlendirildiğini görüp üzüldüm.

  şimdi arkadaşlar bir şeyi açıklığa kavuşturalım. hiçbir insan kendi zevkine gidip antidepresan alıp bütün bu yan etkilere katlanmayı seçmez. kilo alma, libido düşüklüğü, sersemleme, unutkanlık, uykusuzluk ve daha birçoğunu göze alıp bu ilacı almaya devam ediyorsa bilin ki gerçekten tedaviye ihtiyacı vardır. o yüzden aman sersemledim, cinsel isteğim kalmadı tavsiye etmem hemen bırakın gibi yorumlarınızı rica ediyorum kendinize saklayın. doktor değilseniz ki olmadığınız bu yüzeysel yorumlarınızdan belli bir zahmet susuverin de gerçekten ilaç hakkında doğru bilgiye ihtiyacı olanlara bir nebze yardımımız dokunsun.

  bu ilaç ya da muadili rileptid ile ilgili beklenmedik yan etki ise gittikçe artan ara kanamalarım oldu. normalde ilacın yan etkisi olarak gözükmediği ve psikiyatristimin de pek ihtimal vermediği halde ilacı kestiğimde kanamalarım da ortadan kalktı. tabii buna kadar birçok tetkik, test, muayene yapılıp bir şey bulunamamıştı. ilacı 6 aylık kullanım sonucunda kestiğimde ise şu anda uyku problemi dışında bir yoksunluk hissim olmadı. bir yandan ana ilacım olan venegis xr'ı almaya hala devam ediyorum.

  sonuç olarak eğer gerçekten tedaviyi gerektiren bir psikolojik rahatsızlığınız varsa bu ilaçlar sizin için hayat kurtarıcı olabiliyorlar. sevişemiyormuşum, kilo almışım, bunların hiçbir anlamı kalmıyor ilaçlar bana hayatımı geri verdikten sonra. o nedenle buradaki yorumlara inanmayın doktorunuzun tavsiyesinden çıkmayın. hepimize salim bir kafa dileyerek de bitireyim entrymi.
 • harika bir ilaçtır, uykuyu düzene sokar, takıntıları azaltır, dinginlik hissini süreklileştirir, her şeyi olması gerektiği gibi yaşatan muhteşem bir şeydir. yan etkileri çok acaiptir, ilk kullanılmaya başlandığında bazılarını yatağa yapıştırır bazılarını ise günlerce 1 gram uyku uyumasa bile buna en ufak bir ihtiyaç duymayacak hale getirir, günlerce sırt üstü yatıp tavanı seyrederek mutlu olabilirsiniz. yolda yürürken çizgilere basmaktan kaçan biri artık hiçbişeyi takmadan yürümeye başlar, sürekli bir mutluluk sözkonusu olur, her şey o kadar güzeldir ki bütün kutuyu 1 günde tüketmek isteyebilirsiniz. mide rahatsızlığı olanlar çift antidepresan yerine günde 1 mg bundan ve bir antidepresan aldığında her şey yoluna girer, prozacla süper bi ikilidir, cipramla uçurur, rakıyla 1 hafta bulutlarda gezdirir. mükemmel bir şeydir, çantaya 3 kutu atıp istediğiniz yere gidebilirsiniz. konsantrasyonu adam eder, grangé, fotomaç ve home art'tan başka bişey okuyamayacak hale gelmiş biri bile kendini ulysses ya da sylvia plath'ın güncesini okurken bulabilir. sırf bu sebepten haşmet babaoğlu'nun da risperdal kullandığından şüpheleniyorum. uykuyu düzene sokar, erken yatıp erken kalkarsınız. her şey pozitiftir her şey ama her şey.
  j&j'in bir zamanlar reklamlarında oynattığı mavi gözlü çocuktan bu yana en güzel buluşudur.
 • nöroleptiktir.
  uzun zaman 2 mg dan fazla kullanılır. ve beynininize format atılmış hissederseniz tedavinin sonuna doğru. tedavi süresi biter. doktor iyileşmiş olman gerek artık der. ilaclar bırakılır. bu sefer insan kendi kendine sormaya başlar hafızamda geçmişe dair hiçbirşey kalmadı. değermiydi peki. okulda öğrenilenlerin dahi unutulduğu meydana çıkar. çocukluk dönemi unutulmuştur. gençlik dönemi unutulmuştur. lise, üniversite yıllarına dair hiçbirşey hatırlayamamaktadır insan. lakin ilaç bırakıldıktan sonra iki yıl falan geçer işte o zaman geçmiş yavaş yavaş geri gelmeye başlar. doktora gidilir tekrar. yeniden risperdal kullanılmaya başlanılır. bu sefer değermiydi sorusu sorulmadan tabiki.
 • "time" dergisinin aciklamasinda,gecmisi yedi yildan fazla olmayan ilac. araliksiz uzun surede alindiginda,geri donusumsuz, kalitsal rahatsizliklara (kontrol edilemeyen spazmik titreme,epileptik sara,yuz kaslarinda ve dilde kontrol kaybetme) yol acan,bazi ruh doktorlarinin bu ilaci hafife alarak seker gibi olur olmaz hastaya dagittigini ve uzun donem tarihi olmadigi icin ne gibi vahim sonuclar gostereceginin bilinmedigini ifade ettigi ilac.
 • ne kadar fazlayız dimi? dedirttiğinde dozunun tedrici olarak arttırılması gereken ilaç.
 • felc olma riskini beraberinde getirmesi, janssen-cilag firmasi sozcusu tarafindan da resmen onaylanmistir. bu beautiful disaster noroleptik ilac, 2003 yilinda 16'si olumle sonuclanan 37 felc vak'asina neden olmustur. hala da pek guzel kullanilmaktadir ne hikmetse.
 • halüsinasyon, delüsyon, düşünce bozukluklari, saldırganlık, şüphecilik, künt afekt, emosyonel ve sosyal cekingenlik* ve konusma yetersizligi semptomların görüldügü akut ve kronik şizofrenik psikozlarda ve diger psikotik durumlarda kullanılır.şizofreni ile ilgili afektif semptomlarıda (depresyon, sucluluk duygusu, endişe) etkili bir bicimde azaltır.(bkz: noroleptik)
 • antidepresan kullanımı neticesinde ortaya çıkabilecek mani benzeri durumların oluşmaması için bir nevi dengeleyici olarak da kullanılır.
 • 9 ay önce 73 kiloyken şu anda 85 kilo olmamı sağlayan ilaç. en büyük yan etkisi iştah açmasıdır.

  ne zaman farkettin derseniz, önceleri nutella ve yarım ekmeği zar zor bitirirken, 1 tam ekmekle nutellayı hiç zorlanmadan yemeye başlayınca anladım ama iş işten geçti. bilgili arkadaşlardan acil bir diyet ve spor tavsiyesi istiyorum.

  edit: eveet neredeyse 9 ay geçti an itibaryle 95.3 kg ile kendi rekorumu kırmış bulunmaktayım. dozu artık iyice düşürdük yavaş yavaş kilo vermeye de başlayacağız.

  bu can dostum ve ekürisi lustrale sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
  ölsem de kurtulsam dediğim zamanın üzerinden 1.5 sene geçti. çok güzel gelişmeler oldu. yapamam dediklerimi yaptım. azmettim ve okbden kurtuldum.

  (bkz: zafer inananlarındır)