şükela:  tümü | bugün
 • detoks-stevie ray vaughan başyapıtı*

  -edit riveria paradise diye de geçiyo emin olamadım-
  -edit riviera paradise doğrusuymuş, evet-
 • gitardan kelimeler cümleler çıkan srv mucizesi. tin pan alley ile en dinlenesi srv şarkılarından.
 • stevie ray tarafından konserlerde "herhangi bir şekilde acı çekenler için geliyor" şeklinde sunulur bu enstrümental. ki bu da tüm insanlığı kapsamaktadır. şöyle de bir hikayesi vardır: srv prodüktörüne çıkarken kaydı açık tutup tüm ışıkları kapatmasını söyler. kendisi de arabeskin dibine vurup şarkıyı yazar. diğer kayıtlar daha sonra üzerine eklenir.
 • strat'ın en güzel tonları...
  rivayet odur ki, in step albümü kayıtları sırasındında kimsenin olmadığı bir ara srv ışığı kapattırır, sevgilisi lana'yı düşünerek bu şarkıyı çalar. kendi başına gitarlarını kaydeder, reese wynans ve double trouble diğer enstrümanları sonra eklerler.
 • harika bir versiyonunu suradan seyredebilirsiniz:

  http://www.youtube.com/watch?v=gvodvymy3m4

  edit:
  baska bir versiyon: https://www.youtube.com/watch?v=luiyrxans5a
 • hakkında az biraz bilgi içün: http://www.songfacts.com/detail.php?id=3042

  bu canlı versiyonu: https://www.youtube.com/watch?v=hjdojsmwjkg

  bir de başında "this one goes to everybody who's still suffering in any way." der srv.
 • her gece uyumadan önce dinlediğim, beni cennete götüren, stressiz rahat bir uyku uyumamı sağlayan, srv'nin cennetten aşırdığı melodilerle ve mükemmel gitarı ile insanı huzura eriştiren başyapıtı.
 • spotify sayesinde yakın dönemde keşfettiğim, kafama vura vura bana kendini sevdiren stevie ray şaheseri. hakkında bu kadar az entry görünce başta biraz bozuldum. ama daha sonra bencilliğim galip geldi ve azın iyi olduğuna kanaat getirdim :(
 • gece gece, uzun zamandır her gece ama bu gece 10 kereden fazladır dinlediğim, ağzımı yüzümü yamultan, beni iyi hissettiren, dost şarkı.
  bu şarkıya kadar ne zaman iyi bi şarkı bulsam, vay anasını satayım 27 yaşına geldim ve daha ne kadar dinlenecek kaliteli şarkılar var, derdim.

  şu an zirvede bırakmak istiyorum. bu bana bi ömür yeter de artar.

  edit : youtube denilen envai çeşit zamazingoyu barandıran site, srv'nin 'austin city limits' canlı performansının bulunduğu videoları şu, bu ya da bilmemne sebepten* kaldırmış.

  aynı performansı şu linkten izleyebilirsiniz.

  eğer varsa, cennetin fon müziğine hoşgeldiniz...
 • srv'nin 6 haziran 1989 yılında çıkan "in step" albümünün dokuz dakikalık muhteşem enstrümantal kapanış parçası. tabii ki srv yine sihirli ellerini konuşturmuş, bu arada reese wynans'ın şarkıda eşlik ettiği piyano melodilerini de yabana atmamak lazım.

  in step albümünün kayıtlarını yapan ünlü müzik yapımcısı jim gaines'in anlattığı şarkının ortaya çıkış hikayesi "behind the boards 2: the making of rock 'n' roll's greatest records revealed" adlı kitapta yer alıyor. bir gün stüdyoda srv ve ekibi, jim gaines ile birlikte gece 1'de kayıt yapıyorlarmış. jim gaines'te o gün çalınacak şarkıların listesi varmış. gaines, srv ve ekibine "riviera paradise" şarkısını sormuş. onlar da gaines'e şarkının oldukça kısa (4 dakikalık) ve kendine özgü bir parça olduğunu söylemişler. hatta srv şarkıyı "moody" olarak tanımlamış. (türkçe'ye çevirmedim bunu, çünkü bence şarkının hissettirdiğini tam olarak karşılayan bir kelime yok.) gaines de stüdyodaki tüm ışıkları kapatmış, herkesi stüdyodan çıkarmış ve srv ile fender strat gitarı baş başa kalmışlar. gaines bu arada bi bakmış bantta kayıt için sadece 7,5 dakikalık yer kalmış. bu şarkıyı kaydettikten sonra bandı tekrar değiştiririm diye düşünmüş ve kayda başlamışlar. tabii srv durur mu, başlamış gitarını ağlatmaya. bant bitene kadar devam etmiş ve süre uzayınca şarkıyı zar zor kaydetmişler. ertesi gece şarkıyı tekrar kaydetmek için srv ve ekibi çalmaya başlamışlar ama bi süre sonra srv ekibi durdurmuş ve ne kaydettiysek gayet iyi oldu diyerek yarıda kesmiş. daha sonra srv'nin parlattığı o il baştaki 7,5 dakikanın üstüne piyano ve rainstick melodileri de eklenerek riviera paradise son halini almış.

  muhteşem bir şarkı. her dinlediğimde tadı damağımda kalıyor.