şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gazın hacmi ile üzerindeki basıncın ilişkisini bulmuş bilim adamıdır. basınçla hacim ters orantılıdır. misal basınç yarıya indiğinde hacim iki katına çıkar.
 • aristo'nun, evrendeki maddelerin toprak, hava, su, ateş gibi dört temel öğenin çeşitli oranda karışımından oluştuğu görüşüne ilk karşı çıkan kimyacılardan biridir. ona göre bütün maddeler birincil parçacıklardan oluşmuştur. böylelikle çağdaş atom kuramına öncülük etmiştir.
 • gazlarda basınç ,hacim ilişkisini inceleyen irlandali bilim adamıdır. ayrıca gaz davranışları ile ilgili ilk çalışmaları yapmış ve ilk bahar havası ismi altinda kitap haline getirmiştir.böyle bir gazı ayırarak toplayan ilk kimyacıdır.kimyanın bir çok alanında calışmalar yapmıştır.kariyerinin zirvesinde olduğu yıllarda newton ona hayranlık duyan bir bilim adamıydı.
 • babası parkeciymiş. tahtaya inanırmış. ama oğlu sayesinde yola gelmiş. böyle..
 • - abi siz niye lisede değişik dersler alıyosunuz, niye sabit bi sınıfta durmuyosunuz da her dersin kendi sınıfı var, ne o öyle üniversite gibi?
  - ee olm, robert* böyle.*
 • ne zaman adını duysam gayri ihtiyari "robert boyleyse, daniel de şöyle" deyiverdiğim 17. yüzyıl bilim adamı.
 • ayrıca yılanları yeterli süre fanusta basınç etkisine maruz bırakıp, daha sonra normal hayata geri döndürmek suretiyle tarihte kaydedilen ilk vurgun vakaasına neden olmuştur. ama olayın ne olduğunu -normal olarak- kavrayamayıp "hocam yılanlara basıncı dayadım, hayvanlar saçmaladılar. gözlerinde kabarcıklar vardı en son, ne oldu acaba?" tadında bir yorumla gelmiştir. önemli adamdır.
 • 1680 yılında kükürtlü kibriti icat eden kimyager.
 • 1627-1691 yillari arasinda yasamis irlandali fizikci-kimyager.. modern bilimin oluşumuna katkida bulunanlardan sadece biri..

  toricelli'nin deneylerinden sonra pascal'in da barometrelerde sivi yuksekligini belirleyen seyin yalnizca atmosferin agirligi* oldugu sonucuna varmasi uzerine boyle da yeni deneyler yapmaya baslamis.. kapali bir fanus icinde bu deneyleri yapip sutunun yine 76cm de durdugunu gorunce, havanin sikistirilabilir bir sey oldugunu ve havanin icinde bulunanlari da sikistirilabilir kucuk yay olarak dusunmeye baslamis.. sonunda bu deneylerini ''havanin yaylariyla ilgili fizko-mekanik yeni deneyler'' isminde bu kitapla yayimlamis.. kitap yayimlaninca cizvitlerden biri bu kitaba elestiriler getirip goruslerinin bir kismini sacma olarak nitelemis..

  boyle elestriler karsisinda boyle, boyle bos bos durur mu, durmamis tabi elestirilere yanit aramaya baslamis.. mesela cizvit elemani, boyleun gazlarin yani havanin esnekligi ile ilgili dusuncelerine elestirisinde; madem gazlar sikistirilabiliyor o halde genisletilebilir de, genisletemiyorsan mufterisin demis.. koyu bir hristiyan olan boyle bunun uzerine bir deney daha yapmis: uzun bir cam tupu kapali ucundan u seklinde bukup, icindeki civanin ustunde bir miktar hava birakmis.. diger koldan iceri civa puskurtup havanin basincini artirmis.. havanin hacmini de kapladigi tupun boyunu olcerek belirlemis.. sonucunda da basinc ve hacim arasindaki ters baginti formulunu yani boyle-mariotte kanununu bulmus..

  boyle efendi hic evlenmemis, uzun, ince, üzüm erik sırığı gibi biseymis.. tek eksigi biraz dindar olmasiymis eger ateist olsaymis atom bombasini bile bulabilirmis.. cunku dogmalara inanan insanlar cok reröreymislermis..

  öle.