şükela:  tümü | bugün
 • isminin doğru yazılışı romanos iv diogenes'tir. romanos diogenes değil.

  örn: jan iii sobieski.
 • (bkz: romen diyojen)
 • kayserilidir.
 • uzun adı romanos iv diogenes olan, yoğun olarak bize korkak, alparslan'ın ordusunu görünce vurmayın abiler diyerek kaçmış, namussuz ve şerefsiz tosbağanın tekiymiş diye aktarılan goygoy tarihçiliğinin 1071 yılından beri üstünden din ve ırk mastürbasyonu yapmaktan bıkmadığı bizans imparatoru.
 • savaşı kaybedip esir alındıktan sonra alparslan'ın huzuruna getirilir. alparslan kir ve kanlar içindeki bu adamın romen diyojen olduğuna inanmamıştır.

  ancak kim olduğuna ikna edildikten sonra alparslan yerde yatan diyojen'in boynuna ayağıyla basar ve şu soruyu sorar: "eğer ben senin huzuruna esir olarak getirilseydim ne yapardın?"

  romen diyojen, "ya öldürürdüm, ya da konstantinopolis sokaklarında gezdirirdim" der.

  alparslan, "benim cezam çok daha ağır olacak. seni affedip, serbest bırakacağım" der.

  diyojen'i bir hafta esir olarak tutan alparslan, aynı masada yemek yenmesine izin verir.

  antioch (antakya), edessa (şanlıurfa), malazgirt ve hierapolis'in (pamukkale) selçuklulara teslim edilmesi konusunda anlaşırlar.

  belli bir miktar altın ödemeyi de kabul eden diyojen, kızıyla alparslan'ın oğlunun evliliği anlaşmasını da yaptıktan sonra serbest bırakılır.

  ancak şehre döndüğünde diyojen 24 ekim 1071'e kadar tahtta kalacaktır. doukas hanedanının taht iddiaları karşısında 3 kez tahtı için vuruşmaya girişen diyojen, kaybettikten sonra kör edilir ve proti'ye (kınalıada) sürgün edilir.

  gözlerine mil çekilmesi sonrasında enfeksiyon kapan diyojen 4 ağustos 1072'de hayata veda eder.
hesabın var mı? giriş yap