• rooibos vanilyalı içtiğim çaylarda midemde hiçbir yanmaya sebep olmayan çay. tabi bünyeden bünyeye fark da olabilir.
  • lipton kış çayı adı altında roybos, tarçın, karanfil, anason, adaçayı ve rezeneyi demlik poşet yaparak 48 li olarak ambalajlamış.

anason ve rezene baskın gelmiş. ama roybosla tanışmama vesile olması açısından teşekkürler lipton.
  • market raflarındaki ambalajı cezbedici poşet çayların orijinaline sadakatiyle ilgili şüphelerim olduğundan, demlenen halini aldım dün. az önce de ilk kez demledim. rayihasıyla ve lezzetiyle beni benden aldı, kokusunu içime çeke çeke içiyorum. teşekkürler güney afrika.
  • türkçede "kırmızı çay" olarak bilinen, sadece güney afrika'da yetişen bir çay çeşidi.

afrikaans dilinde "rooi" kelimesi "kırmızı" anlamına gelmekteyken, "bos" kelimesi de "çalılık" anlamına gelir. yani "rooibos" kelimesi "kırmızı çalılık" anlamına gelmektedir. (bkz: afrikaans/@capetonian)

aslında tam olarak bir çay değil. latince ismi "aspalathus linearis" olan bir bitkiden gelmekte. hassas, yetiştirilmesi biraz özen gerektiren, her bitki çok az tohum verdiği için tohumları çok değerli, sadece güney afrika'da yetişen bir bitki. genelde güney afrika'nın western cape bölgesinde yetişiyor. çalılığa benziyor, iğne yapraklara sahip. dolayısıyla rooibos ismindeki "bos" kısmı buradan gelmekte. bitki şöyle ve şöyle

aslında yeşil yapraklı, fakat yapraklar kurutulunca oksitlenmeden dolayı kırmızıya dönüyor renkleri. dolayısıyla rooibos kelimesindeki "rooi" kısmı da buradan geliyor.

kafein veya tein içermez. aslında bir nevi "bitki çayı" da denebilir. çayın tadı çok yumuşaktır. içine şeker katmayı gerektirmez. genellikle içerisine süt eklenerek tüketilir, fakat bu süt katılmazsa çayın tadı daha güzel alınmaktadır kanımca.

bir de "rooibos çayının kuzeni" denilen honeybush çayı vardır. tadı rooibos'a benzer, fakat biraz daha bal kokulu, daha ağır kokulu bir çaydır.

rooibos çayının faydalarına gelirsek;

- kanser riskini düşürür, yaşlanmayı geciktirir. bu özelliğine rağmen bazı sitelerde kemoterapi gören insanların kesinlikle içmemesi öneriliyor.
    - bağışıklık sistemini geliştirir
    - ınsomnia, tansiyon ve baş ağrısına iyi gelir
    - dişleri ve kemikleri güçlendirir

bunlar en popüler/bilinen faydaları. bunlar dışında birçok faydası bulunmakta.

malesef türkiye'de iyi kalitede rooibos bulmak çok zor. ancak bazı kafelerde tatmak mümkün, onlar da yurt dışından getirtiyorlar zaten. türkiye'de satılanlar hep içerisine aromalar katılmış, başka çaylarla karıştırılmış rooiboslar.

rooibos çayının üretim hikâyesini anlatan güzel bir video şuradan izlenebilir.
  • 200 ml'sinde 1.57 mg florid içeriyor.
  • içtiğim birçok çay ve bitki çayının içinde en keyifli içime sahip olandır. en favori çayım olmasına rağmen hala türkiye’de nasıl edinebileceğime dair herhangi bir fikrim yok. bilen varsa yeşillendirsin.
  • mükemmel bir demleme yöntemini keşfettiğim çay. şimdiye kadar içtiğiniz rooibosların tadını unutun.

tek kişilik moka makinesinin haznesini yarısına kadar bu kırmızı çaydan doldurun. sonra çok çok kısık ateşte ağır ağır ısıtın. yaklaşık 1 saat sonra çayınız üst hazneye ulaşsın. biraz şeker koyun ve afiyetle için.

işin sırrı aşırı yavaş hazırlanmasında. yok böyle bir tat!
  • "royboş" diye okunur.

(bkz: rojbaş)
  • rossmann mağazalarından “mesh” markasının stick tea olanlarından aldım.
    roybos olarak çevirmişler birde vanilya aroması koymuşlar
    fiyatı da 10 lira gibi bişeydi içinde 16 adet var
    dengesi muhteşem, vanilya çayı boğmuyor
    ikisi bir arada güzel güzel içiliyor
  • akşamdan kalama olayına iyi geldiğini düşündüğüm, kafeinsiz içecek.nordqvist'in ürettiklerine bayılıyorum.
hesabın var mı? giriş yap