şükela:  tümü | bugün
 • cocukken annesinin bluzuna doktugu murekkebi bilimsel bir calisma diye yutturma gayretindeki ahmet rorschach tarafindan o anda icat edilmistir.

  - ahmet!! bu ne??
  - evet anne.. bu ne? iyi bak simdi ve dusunduklerini anlat bana..
  - (zvvssskk)
  - ah...
  (bkz: anne terligi)
 • 1920'li yillarda hermann rorschach adinda isviçreli bir psikiyatristin gelistirmis olduğu karakter analizi testidir. projeksiyon yöntemine dayanir, yani bireylerin nötr mürekkep lekelerini açiklamak için söyleyecekleri her şeyin istemsizce de olsa aslinda kendileri hakkinda olacagi rasyoneline...
  simetrik mürekkep lekelerinden olusan 10 tane sekil gösterilir testi alana ve "ne görüyorsun" diye sorulur. sonra muhtelif kriterler kullanilarak degerlendirilir yanitlar, mesela kişi acaba insan mi gördü sekilde, yoksa hayvan mi; şeklin tamamina mi yogunlasiyor, yoksa belli bir yerine mi, hareket eden seyler mi görüyor gibi. uygulayabilmek için meşakkatli bir egitim sürecinden geçilir, bununla beraber çok da güvenilir değildir rorschach inkblot test.
  (teşekkürler rotting horse on the deadly ground)
 • 10 adet karttan oluşan, başarısı tamamen yorulayıcının yeteneğine ve tecrubesine bağlı olan ve 100$ gibi fahiş bir fiattan satılan test
 • kahve fali gibi bi sey.
  p- burda ne goruyosunuz?
  h- hmmz murekkep lekesi
  p- yani size ne cagiristiriyo bu lekeler?
  h- murekkep lekesini cagiristiriyo
 • yalnızca kriminal vakalarda teşhis koyma amacıyla kullanılan, yurdumuzda bazı dingillerin işe alımlarda da kullanılabileceğini düşündüğü test türü. seri katil işe alacaksanız kullanabilirsiniz tabii ki.
 • hermann rorschach tarafından kişiliğin dinamiğini belirlemek amacıyla geliştirilen ve on adet mürekkep lekelesinden oluşan çağrışım temelli psikoloji testi.
 • yapilan yorumlarin aksine, o test 10 adet degismez kart ve degismez kalip yorumlari ile pek cok kisilik bozuklugunu anlamaya yardimci olur. psikoloji muessesi tarafindan muhtesem bulus olarak nitelendirilir ki hakikaten de suclulari tespit etmekte cok ise yarar. ne kadar o insan -filmlerde numara yaptiklarini izleriz**, yalandir- uydursa da ele verir kendisini.

  hatta ve hatta belli basli kisilik bozukluklarini agizdan cikan tek bir kelime ile sip diye anlmak mumkundur. [turkiye'nin onde gelen psikiyatristlerinden birinden* dinlenmistir (bkz: ben onlarin yalancisiyim).
 • bir karikatür vardı, sanırım selçuk erdemindi... psikiyatrist, hastasına bu testi yapıyordu, dialog şöyleydi:

  p:burada ne görüyorsunuz?
  h:mürekkep lekesi
  p:peki burada ne görüyorsunuz?
  h:mürekkep lekesi
  p:tamam, burada ne görüyorsunuz?
  h:bunu bilemedim, geçelim...
  p:burada ne görüyorsunuz?
  h:mürekkep lekesi
 • two guys and a girlde bir bölümde geçiyordu bu test; ashley hazırlaması gereken bir rapor için denek olarak johnny'ye bu testten yapıyordu* ve johnny de her seferinde ashley'nin parmaklarını görüyordu.

  yoksa, bi dakka.... hafıza testi miydi o yaptığı? hmm....