• hiç kimsenin yaşam tarzına karışmayan akp’nin dinlediğiniz müziğe/podcaste bile karışması durumudur.
  • biri de yorumların altına "engellesin destekliyorum," yazmış. işte bunun gibi beyinsizler yüzünden bu ülke bugün böyle çöplüğe döndü.

tanım da ekleyeyim: ne işe yaradığı belli olmayan rtük'ün salyasını sağa sola akıtması.

ek edit: üstteki yazar entry'me alınmış ve kendisine hakaret ettiğimi düşünmüş. bahsi geçen entry tamamen twitter'da alıntılanan bir tweet üstüne yazılmıştır. insanları suçlamadan önce verilen kaynağı bi' okumanızı tavsiye ederim.
  • bak bak aptala bak, spotify tr'de para kazaniyormus, ya vergisini verecekmis ya da siktirolup gidecekmis.

e be yavsak, interneti komple kapat o zaman. cunku server i turkiye'de olmayan, turkiye'de tuzel kisiligi olmayan tum web siteleri turkiye uzerinden olan web trafiginden para kazaniyorlar, amina kodumun dangalagi onlari da mi kapattiracaksin?

skyscanner'da bi dunya yurtdisi kaynakli havayolu acentasi var, turkiye uzerinden bilet aliniyor, onlara da mi erisimi kisitlatacaksin?

ayni boku booking'e de yaptilar, sadece yurtici otelleri kapattilar, ama ben hala booking uzerinden yurtdisi otellere rezervasyon yapabiliyorum ve booking'e para kazandiriyorum. ne oldu vergi?

bunu yapanlar degil, bunu yapanlari savunan boyle geri zekali, boyle ahmak, boyle beyni calismayan moron oglu moronlarin mercimek gibi beyinleri ve sik kafaliliklari yuzunden anasi bellendi ulkenin be..

edit:
    cildiracam, uber'deki kepazeligin aynisi bu da iste. "ama onlar para kazaniyorlar" e be amina kodumun, servis saglayici bunlar ve evet kazaniyorlar. soyle dusun. yurtdisindan bir mal getirecegim. mali turkiye'ye getirirken bir kamyona yukluyorlar. kamyon buraya geliyor, mali indiriyor. ben malimi aliyorum. sen bu kamyonun sahibinden "dur bakalim, sen benim uzerimden para kazandin" diye vergi talep ediyor musun?

al baska ornek: turkiye'de tesla yok, ama isterseniz turkiye'deki herhangi bir kurulu markanin tum ithalat sorumluluklarinin aynilarindan mesul olarak alakasiz bir galeri olarak tesla getirtip satabiliyorsunuz. elon musk'a gidip "elon'cim turkiye'de tesla alanlar var, sen para kazaniyorsun bu isten, atesle bakalim vergini" mi diyor devlet?

spotify, sanatcilara degil, muzik derneklerine telif oduyor. o dernekler de vergiye tabi. sen zaten spotify'in hizmeti uzerinden vergi topluyorsun. ne vergisi lan daha?

hala diyor ki vergi versin.. siz neden bu kadar geri zekalisiniz arkadas, nasil bu kadar aptal bir beyniniz var olaylari muhakeme edemeyecek?
  • iyiki mp3'ü atmamışım ileride lazım olacak gibi duruyor.
  • ne yapacaklar explicit içerikleri mi engelleyecekler? oturup minik dualar grubu'nu dinleriz artık.
  • bizim insanımız gerizekalı.

diyor ki elin adamı geliyor, tonla para kazanıp vergi vermeden gidiyor.

diyelim ki spotify 10 liraya satıyor üyeliği vergi vermeden. devlet vergi vermesini zorunlu kılınca 15 liraya satacak, 5’ini devlete verecek.

spotify kazancından bir şey kaybetti mi? yok. 5 lira sen devlete vermiş oldun. ama işte insanımız ekseriyetle gerizekalı olduğu için ‘yahu bizi niye 5 lira daha sikmesinler’ diye dert yanıyor. götü kaşınıyor resmen, sikilmekten zevk alıyor.
  • saçma sapan konuşan cahil arkadaşlar iş başında. vergisini ödemiyormuşmuş.

onun da vergisini interneti olan cihazlardan alınan trt bandrol ücreti adı altında (20€) telefonu alırken biz ödüyoruz. yani telefondan internet üzerinden alınan hizmetler için tanımlanmış ve ödenen bir vergi var. verginin üzerine (telefon örneğinde kdv mevcut, üstüne trt bandrol ücreti) her ürün ve hizmet için devlet tarafından istenen ek ücretler haraçtır. haracı da ödüyoruz, şimdi ikinci haracı spotify’dan istiyor.

devlet de bunu bildiği için bu ücretlere vergi dışında isimler koyar, stopaj, lisanslama ücreti, x bedeli, y gideri.

devletlikten çıkmış bu haramilere, eşkiyalara bu kadar da prim vermeyin.
  • 17 lira verdiğimiz ücret vergiyle 34 lira olacaktır
  • "beni sikiyorlar onları da siksinler" kafası her yerde.
    durup demiyor ki "beni niye sikiyorlar. beni de sikmesinler başkasını da sikmesinler"

ama yok, o zaman ortadoğu çomarı vizyonuna yakışmaz.
  • eşek yüküyle para kazanıp vergi ödemiyor diyenler spotify mükellef olduğu zaman kazancından vergi ödeyeceğini düşünmüyor heralde. adam 10 liraya satıyorsa +vergsini koyup atıyorum 12 lira yapacak. spotify yine 10 lirasını alacak sen de spotify üzerinden devlete ekstradan 2 lira ateşlemiş olacaksın ayda. spotify'a giren çıkan olmaz. giren sana girecek yine.

edit: ek olarak mesele mükellef olma meselesinden farklı biraz. iş daha çok spotify üzerinde bir kontrol mekanizması kurmak amaçlı.
hesabın var mı? giriş yap