şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: stop word)
 • anahtar kelime manasına da gelebiliyor..
 • roleplay de gecmesi pek mumkun olmayan kelimeden secilmesi gereken guvenli kelime. muti bu kelimeyi soylediginde gercekten durmak gerekir. (bkz: fair play).

  yeni baslayan bdsm iliskisinde partnerin sinirlarini ogrenmekte yardimci olur. kisiler birbirini tanidikca kullanilmasina gerek kalmaz.
 • submissive partnerin önceden kararlaştırılan safe word'ü hatırlayamaması gibi şeyler de mümkün olduğundan "safe word" kelimelerinin kendisi de genellikle safe word olarak kabul edilir.
 • yokluğunun çok daha büyük zevk ama çok daha büyük korku ve acı verdiği kelimedir.
 • dünyanın en gereksiz seks detayları arasında rahatlıkla zirveye oynar. kitaplarda, filmlerde ya da dizilerde bu kadar popüler olması gerçekten şaşırtıcı. sanki lisanda aksiyonu durduracak kelime yok. sanki aşırı tehlikeli bi şey yapıyor ölümcül. biraz samimiyet.
 • normal şartlarda sevişirken kullanılmayacak veya akla gelmeyecek, şüpheye yer bırakmaksızın fantaziyi kesecek, partnerlerin ortak konuştukları dilde bir kelime olmalıdır; ancak insanoğlunun sekse yönelik ilgisi ve fantazi dünyasının zenginliğini düşününce doğru ve geçerli bir kelimeyi bulmak zor veya zaman alıcı olabilir. ancak riski tamamen ortadan kaldırdığını söylemek zor; o kadar motive olmuş trigger happy bir alfa erkeği durur mu veya parola işarete bakar mı şüpheli ki, hatunun gold digger çıkıp, başarılı ve karşılıklı tatmin edici bir fantazi sonrası siz sırtınızı dönmüş horlarken, avukatı eşliğinde soluğu karakolda alması da ihtimaller dahilinde.

  (bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
 • tehlikeli bdsm oyunları oynanırken teslimiyetçi bireyin kaçış parolası, sığınağı, bir nevi dövüşe devam edemeyecek durumdaki boksörün kurtarıcısı olan, ringe atılan havlusu. türkçesine de "güvenli sözcük" diyelim. genellikle kısa, anlaşılır, akılda kalıcı, başka kelimelerle karıştırılmayacak, seksle alakasız bir kelime seçilir. eğer safe word olarak "sert" gibi bir şey seçerseniz partneriniz olayı çok yanlış anlayıp duracağı yerde serileşebilir, kötü olur. ağzın dolu olduğu, teslimiyetçi bireyin konuşamadığı durumlarda ise eline tutuşturulmuş bir objenin (söz gelimi pinpon topu) düşmesi, "artık dayanamıyorum ya rabbi" anlamına gelebilir. ya da daha kötüsü, bilincini yitirdiği anlamına.
 • bazen şifre olarak da geçtiği olur. fantezi, oyun öncesi ben artık buna dayanamıyorum, devamını kesinlikle istemiyorum manasına gelmek üzere önceden seçilmiş ve seks esnasında söylenme ihtimali olmayan bir kelime. safe word'e hayır istemiyorum/çabuk bırak ve benzeri sözcükler dururken gerek duyulmasının sebebi, itirazların aslında oyunun parçası olması ve durduk yerde sarf edilme şansı olmayan bir söze ihtiyaç olmasıdır.