şükela:  tümü | bugün
 • amerikan futbolunda hücum takımında toplu oyuncunun kendi end zoneunda savunma oyuncusu tarafından yere indirilmesine denir. savunma takımına iki puan yazılır. sonra da top savunma takımına geçer. feci bişeydir. olursa hücum takımı ağlamaklı olur, savunmacılar ise abuk subuk danslarla olayı kutlar üç gün üç gece eğlence düzenlenir
 • (bkz: safety car)
 • (bkz: safety pin)
 • ea sportsun madden96'sında meşhur john madden safety için aşağı yukarı şu yorumu yapar ;
  "safety changes the whole momentum of the game.. because you not only loose two points, but you kick the ball right back to the defense.."
 • türkçesi daha çok emniyetdir. güvenlik için (bkz: security)
 • amerikan futbolunda, bildiğimiz futboldaki libero görevini yapar. pas oyunlarında serbest bir cb gibi oynarken koşu oyunlarında lb görevindedir. ancak savunma rakibi kaçırdığı zaman devreye girer. savunmanın en arkasında durduğu için hücumu daha iyi görür ve arkadaşlarını yönlendirir. sigorta durumunda olduğu için tecrübeli ve iyi bir savunma oyuncusu bu işi yapar.
 • durgun, sakin hoş bir beth orton şarkısı. sözleri de şu şekilde

  he saw a time to come
  when the eyes of the world
  would see as one
  he saw a time to come
  when all of our laughter is seen
  through the eyes of the sun

  and you'll get angry in this town
  coz you see more than what's been found
  you can't be too needy in this town
  coz there's enough of that around

  safety in lovers
  freedom from therein
  safety in lovers
  and somewhere to begin

  he saw a time to come
  where the eyes of the world
  would cry as one
  he saw a time to come
  when all of our works
  not done for the good of some

  and you'll get angry in this town
  coz you see more than what's been found
  you can't be too needy in this town
  coz there's enough of that around
 • (bkz: safety stock)
 • amerikan futbolunda iki anlami vardir. oyundaki pozisyon olani defansin son neferidir. diziliste en geride bekleyen oyunculardir. yerine gore running backleri ve receiverleri durdurmalari gerektiginden hem guclu hem cok hizli olmalari istenir. bazen cengaverlik yapip quarterback sacklemeyi seven troy palamalu tipi safetyler cikar ama iyi quarterbackler bunu gordukleri anda bunlari rezil ederler bi pas oyunuyla. oyunu iyi okuyan safetyler ise yerlerini ona gore ayarlayip uzun pas oyunlarini ya da kosu oyunlarini rahatlikla engellerler.

  digeri yapan takima iki puan getiren oyundur. eger defans hucum yapan oyuncuyu elindeki topla kendi gol cizgisinin gerisindeyken indirebilirse iki puan kazanir ve safety'e ugrayan takim topu 20 yarddan punt yaparak karsi takima verir. aslinda safety olmasi icin illa oyuncuyu indirmeye de gerek yoktur. mesela safety'e ugrayacagini anlayan quarterback topu oylesine kendi oyuncusunun olmadigi bi yere atarsa da safety'ye ugramis sayilir.
 • telaffuzunda, "fı" diye birşey yoktur.
  sey-fı-ti diyorsanız bir an önce o ı'dan kurtulmalısınız.