• calisan kisilerin daha onceki saglik seceresinin bir sonraki muayenelerde bilinebilmesi icin cikartilan minik defter.
  • guzelim memleketimde malesf her an yanimizda ta$imamiz gereken bir defter.yoksa herhangi bir kaza aninda hastane yerine sokakta kaliriz allah korusun.
  • eskiden çok daha iyi şartlar sağlayan ama artık pek çok zorluklar çıkartarak emeklilere kan kusturan karne...
    örnegin eskiden kizilayda emekli 5 kuruş para ödemezken artık giderlerin %60ını emekli oduyor, %40ını da devlet..
    eskiden sevk olmaksizin emekliler istedigi anlasmali hastaneye gidebilirken simdi üniversite hastaneleri haric nereye gidecek olurlarsa sevk almak zorunda kaliyorlar.
  • sandıktan yararlanan kişinin çocuklarının, kadınsa evlenene kadar, erkekse yüksek öğretiminin sonuna yada 25 yaşına kadar yararlanabildiği karne. hayır kör topal yaşarken sağlık güvencem bitiyor, ondan biliyorum.
  • "ben artık eşşek kadar adam oldum kendi işim gücüm var" diyerek teslim ederken gördüm ki çıkartıldığından beri geçen sürede (yaklaşık 6 yıl) sadece iki (2) sayfasını kullanmışım. odtü, emekli sandığı size diyorum size bi kuruş masraf olmamışım lan insan bi teşekkür eder!
  • bronşit - orta
    nezle- iyi
    sinüzit - pekiyi

şeklinde gidebilecek şey....
  • ogrenci saglik karnesi, universitede * 25 yas ve ustu iseniz, herhangi bir kurumdan (bag kur, emekli sandigi, ssk..)bir kagit gerekmeksizin direk ogrenci islerinden veya ogrenci isleri daire baskanligindan 2 dakikada cikartilabilen bir seymis ki, sasirtici. bir fotografinizi vermeniz yetmektedir.

25 yasa gelmediyseniz henuz, o zaman elinize bir form verilir verilir. bu kagitta ssk , emekli sandigi ve bag kur a ait 3 bolum olur ve bu 3 bolumu de ilgili kurumlara gidip "bahsi gecen ogrenci ailesinden sigorta yardimi almamaktadir" seklinde onylattirip okulunuza verirsiniz ve karnenizi alirsiniz (tabi onca yer dolasmaktan telef olmadiysaniz)
  • cikarabilmek icin ugruna iki gunumu harcadigim tuhaf defter. ogrencilik hayatinin kesin olarak bittiginin yegane kaniti; kendisini temin edebilmek icin en az 90 gun cali$ildigina dair bir belge gerekmektedir zira.
  • daha bir ay önce nihayet çıkarttığımda çok sevinirken "umarım pek kullanmam gerekmez" demiştim.

dün www.realage.com.tr 'den aldığım mail:

"sosyal güvenlik kurumlarında, uzun kuyrukların oluşmasına sebep olan ‘kırtasiyecilik’ işlemlerini tek tek sona erdireceklerini açıklayan çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik, ilk olarak ocak ayından itibaren sağlık karnesi uygulamasına son verileceğini kaydetti.

sağlık karnesi uygulamasına son verilecek olması sebebiyle şu anda karne yenilemesi de yapılmıyor. sağlık karnesi bitenler ya da yeni karne çıkaracak olanların kimliklerinde tc kimlik numarası yazıyorsa, karne edinme zorunluluğu kaldırılacak. hastanelere sadece kimlik ile başvuru yapılabilecek. bu uygulama 2008 yılı sonuna kadar devam edecek. 2009’dan itibaren de herkese bir manyetik kart verilecek ve bütün işlemler bu kart üzerinden yapılacak."

(bkz: keşke başka bir şey isteseymişim)
hesabın var mı? giriş yap