şükela:  tümü | bugün
 • baba tekeli veya karabıyıkoğlu diye bilinen isyankar. nedense osmanlı tarihçileri tarafından nefret edilir. hatta onlar tarafından şeytankulu olarak adlandırılır.

  yine de çok ilginç bir yaşam öyküsü vardır.

  korkutekili kazasının yalımlı köyündendir. şeyh haydar'a bağlıdır.

  daha sonra şah ismail tarafından batı anadolu ve rumeli tarafının kendisine bağlanmasıyla görevlendirilmiştir. emri altına 10000 adam vardı. kızılcakaya, istanos, elmalı, burdur, keçiborlu kasabalarını bastı. yüzlerce insanı kadın, yaşlı, çocuk demeden öldürdü.

  aslında bu kasabalar öz be öz aleviydi. yani amaç alevileştirmek değil şah'a bağlamaktı.

  sonunda sultan beyazıt işi ciddiye alıp düzenli bir ordu gönderince savaşmak yerine bektaşiolan yeniçerileri kendine bağlamak istedi ama başarılı olamadı.

  bunun üzerine şah'a kaçmayı denedi. erzincan'da tamamen suçsuz günahsız bir kervanı soydu ve sonunda tebriz'e geldi.

  tebriz'de şah onu yanına çağırdı ona "hangi yetkiyle osmanlı'ya savaş açtığını sordu?"
  şahkulu, "sizden aldığım hilafetle böyle bir yetkiyi kendinde buldum" dedi.
  şah: "peki neden kervanlara saldırdın?" diye sordu.
  "altınlarla, zümrütlerle ve ipeklerle işi olanın adamlıkla ne işi olur şeyh'im?" dedi.

  o sırada şah ismail, altından bir tahtın üstünde, üstünde ipekten bir entari ve parmağında kocaman zümrüt bir yüzükle oturmaktaydı.

  şah, şahkulu'na parmağını göstererek, "bana da mı adam değil dersin?" diye sordu.

  şahkulu bunun üzerine dedi ki, "aşa, siz şahsınız. siz şah olmanın gereğini yapıyorsunuz, ama korkarım ki şah olmak da size kendi gereğini yapacak."

  bu etkili sözlerden sonra şah başka şey söylemedi. fakat şahkulu'nun bütün adamlarını kazanlarda kaynatıp beyazıt'a göndermiştir.

  bazı rivayetlere göre henüz ham olduklarından, pişmeleri (!) için kazanlarda kaynatılan diğer adamlarıyla beraber acı bir ölüm yaşadı.*. ama büyük ihtimalle adamlarının akibetine uğramadı ve başka bir yere sürüldü. netekim bu son vecizesinden sonra onu kimse görmemiştir lakin aynı yıl tebriz'de doğan bütün erkek çocuklarına şahkulu adı verilmiştir.

  edit: bunların hepsi söylencedir.
 • istanbul merdivenkoyde mukim alevi kultur kompleksi diyebilecegimiz,sahkulu sultan dergahina

  http://www.sahkulu.com/ adresinden ulasmak mumkundur.
 • kanuni sultan süleyman devrinde saraya iran'dan getirtilen ressam. kara memi'nin hocası.
 • beyoğlu ilçesinin bir mahallesidir

  komşu mahalleleri

  (bkz: tomtom kaptan)
  (bkz: asmalı mescit)
  (bkz: hacımimi)
  (bkz: bereketzade)
  (bkz: bedrettin)
 • bir erkek adı.
 • anadolu'da 1511 yılında büyük bir alevi ayaklanması başlatmıştır.üzerine gönderilen karagöz paşayı yenilgiye uğratmıştır kütahya kalesini kuşatmıştır ama alamamıştır.hadım ali paşa komutasındaki birliklerce çembere alınmış ama çemberi yararak tebrize doğru kaçmayı başarmıştır.(kimi kaynaklarda hadım ali paşa ile savaşırken öldüğüde rivayet edilir)adamları ile birlikte şah ismaile sığınmış ama kervan soydukları ve habersiz isyan çıkardıkları için cezalandırılmışlardır.
 • assassin's creed: revelations adli oyunda bizans prensi manuel palaiologos'u tekrar tahta gecirmeye calisan bir templar olarak karsimiza cikmistir.
 • şahkulu ya da şah kulu baba tekeli (karabıyıkoğlu ve osmanlı kaynaklarında kötülemek amacıyla şeytankulu adlarıda verilmiştir.)(ö. 1511), antalya bölgesinde büyük bir isyan çıkaran türkmen babası.
 • kesmekeş istanbul'un göbeğinde huzur veren ufak mahalle.
 • assassin's creed revelations'ta biraz fazla cani olarak gösterilen asi türkmen beyi.

hesabın var mı? giriş yap