• genellikle ikileme $eklinde ve ekseriyetle sıkıntılı bir mimikle sarfedilen cümle.
  • "ahahah şaka yaptım" diyerek tonlamada ibneleşmeyle söylenen sözcüklerdir. (bkz: şaka şaka ekolü)
  • sevdiğiniz bir arkadaşınızı gıcık etmek için elinizden geleni yapıp sonra dayanamayıp ani bir manevrayla işi düzeltmek.
  • sakanin o kadar kotu olmasi gerekir ki arkasindan boyle bir aciklama yapma geregi duyarsiniz
  • levent yükselin hayatında yapıp yapabileceği en kötü şarkının adı.
  • tarihin sephia sayfalarında yerini almış fevkâlâde bir klasiktir: "şaka yaptım".

90'lı yılların henüz başında, hatta o kadar başında ki 90-92 falan, gibi piyasalarda gezinen nejat alp ve mine koşan'ın düet yaptıkları, o zamanlar türk müziği de dinleyen, biraz radyo/televizyonla alakası olan herkesin mutlaka duyduğu bir şarkıdır.

aslında ayrılık üzerineymiş gibi görünüp, insanın içini burkan bir girişe sahip olan şarkı izleyiciyi ters tarafa yatıran yapısıyla da müthiş bir sazan oltasıdır. sözleri üzerinden konuşsak daha iyi olur, şöyle:

önce mine koşan müthiş arabesk kerizlerle girer:

ayrılmaaalığığıyığız, seeenle ikiğmiğiğiz,
    muğhtlu oğlamağyığğıız biiieez,
    h'unutmalıyığığız bu'vv sevgimmhğizi
    h'unutmağağalıyıiez bieez,
    nnn'gözümüzdeeğee yaş kalmasağağağ biğğğleeğğğ.

nejat alp, ayrılmak istemeyen duruma şaşıran taraftır ve şahsına münhasır "meğeğeeğiyyeee" uzatmalarıyla söyler:

söylemeee, söylememeğğeeeeyyiieneneneeğğğeee
    dayanmaz yüreğim söyleme (ve nedense mine koşan da "söyleme" diye tekrar eder)
    dur, dur isteme dur,
    ayrılık ölüm gibi, isteme
    (2)

burdan sonra birden öyle bir oynak ritm girer ki "eller havaya" demeye bile gerek yok, herkes elini havaya kaldırır, kıçını sallar, boynunu sağa sola büker falan ama mevzu ayrılık şarkısı, giriş öyle dertli ki şaşırırız tabii bir yandan "n'oluyo la" dercesine ve nakarat başladığında mine koşan'ın ne kadar muzip bir insan olduğunu anlarız:

"şaka yaptım şaka yaptım sevgilim ayrılır mıyım
    senin gibi sevgiliyi ömrümce bırakır mıyım?"

nejat alp korkusunu, bu şakadan dolayı nasıl da telaşlandığını dile getirir hemen:

bir an sahi sanmıştım,
    nasıl da inanmıştım,
    sözlerine kanmıştım
    ayrılık var sanmıştım

delisin delisin... (burada "delisin"i şakaya çok bozulmuş ama bir yandan da sevinmiş, "şunun yaptığı şakaya bak, ayıp ya, neyse bir şeyler söyleyeyim de bozulmasın, tatlı şey seni kih kih" ağzıyla söyler.

mine koşan:
    aaaaağğğğhhhhh.

sonra nejat alp sevgilisini uyarmaya, bunun hiç güzel bir şaka olmadığını söylemeye, şarkıyı biraz daha ciddiye çekmeye çalışır son tahlilde:

şaka bile olsa deme
    ateş düşer yüreğime
    nasıl razı olur gönlüm
    bana böyle sözler etmene
    (2)

mine koşan yeter uzatma, şaka yaptık işte dercesine tekrarlar:

şaka yaptım şaka yaptım sevgilim ayrılır mıyım
    senin gibi sevgiliyi ömrümce bırakır mıyım?

nejat alp, "iyi tamam fazla uzatmayayım bari diyerek sevecen görünen ama illallah etmiş bir ses tonuyla şarkıyı bitirir:

delisiğğn, delisin...

şarkı hüzün dolu başlayıp içimizi burktuktan sonra, şakalı bir diyaloğa dönüşür ya, o yüzden rahatlatıcıdır, tavernanın felsefesi hesabı, kimseyi kırmaya, hüzünlendirmeye dayanamaz. sonradan böyle "şakalar yapmayalım, yanlış bunlar" demeye çalışan adamın sevgilisine söz dinletemeyince "delisin yaa seen" diyerek işine gücüne dönmesine dair önemli bir antikordur.

zamanında nejat alp bir televizyon programına çıkmıştı star'da, o program izlenme rekoru kırmıştı da, bir ay boyunca hangi kanalı açsan nejat alp çıkıyordu, günde 3-4 programa katılıyordu, bazılarında mine koşan'la bu şarkıyı da yaptılar tabii.

nejat abi, diğer tavernacılara nazaran farklı bir kulvardadır benim için, bu sadece bir örnek ama bir çok şarkısında buna benzer tatlar yakalayabiliriz, "eğitim şart", "sıktı mı canını", "seninleyim" gibi şarkılarıyla insanı düşünceden düşünceye sürükleyen güzide bir insandır.
  • (bkz: şaka lan şaka)
    (bkz: yavşak)
  • rivayete göre levent yüksel sezen aksu'dan şarkı istemiş. sezen de "eeehh yetttiniz be" demiş kendi kendine, sonra da bu şakayı levent'e "al sana şaka, aman şarkı" diye vermiş. levent de safım şakayı ciddiye alıp albüme koymuş.
    ilahi sezuş diyoruz..
  • sezen aksu'nun 5 dakikada yaptığını belirttiği şarkıdır.

aha bak yazdım buraya
    basıp gitmem yakındır
    vadesi doldu dolacak
    bitti bitiyor eli kulağında

aha bak bozdum yemini
    yetti bu kadar tamamdır
    aklını başına al iyi kötü
    karşındaki adamdır

ben varya ben eğer istersem
    gül üstüne gül koklarım
    hele kızarsam niyet bozarsam
    her çiçekten bal toplarım