• stressli olmanın belirtisidir, kıl dönmesi ile sonuçlanır. can dostları uykusuzluk ve karın ağrısıdır.
  • senelerdir uzatmama ragmen boy hedefimde muvaffak olamamamin yegane sebebidir,isin kotusu bir cozumu de yoktur.
  • yaklaşık 2 senedir sinir stres sahibi olduğum zamanlarda edindiğim huydur. nereden nasıl edindim bilmiyorum ama başta çene kısmındaki uzun sakallar olmak üzere, asi şekilde askeri nizamı bozan tüm sakalları kopartırım. bu da yetmezmiş gibi sakalları karıştırır, sonra yeni asileri tekrar koparırım. final ya da vize zamanı sakallarda gözle görülür bir seyreklik peydah olmakta.

en kötü yanı da, hassas olan boyun kısmındaki sakalları kopartınca kızarıklık yapması ve bu kısımlarda çıkan sakalların zamanla batması durumu. tek çaresi sanırım düzenli sakal tıraşı olmak. ama eminim 1-2 günlük sakalları da kopartırım. yapmadığım şey değil. diğer bir çare de bebeklere yüzlerini tırmıklamasınlar diye taktıkları parmaksız eldivenimsi şeylerden almak. fekat kendi elime göre bulamadım, anneme sipariş vereceğim.

(bkz: biri beni durdursun)
  • sakalın sürekli olarak seyrek kalmasına, hatta bölüm bölüm tenin görünmesine yol açan eylemdir. hele ki uzunca bir top sakal sahibiyseniz ve bünyeye bir sıkıntı hasıl olmuş ise, yapması zevkli ancak kaptırılınca tehlikeli de bir eylemdir.
  • tam şu an yaparken, "ulan başlığı var mı acaba" diye aklıma geldi..
    "neden yapıyorum ki lan ben bu yolma işlemini" diye düşürkende stres olayını okudum..
    ne yapsam kapısı strese çıkıyor.. delirttin beni modern yaşaağm!
  • yaklaşık üç senedir sahip olduğum ve ağır depresyon dönemimde edindiğim hastalık mı desem, psikopatça bir zevk mi desem bilemediğim eylem. bağımlılıktır, sonu gelmeyendir, bitirilemeyendir, kurtulunamayandır bisürü şeydir; ama sakallarınızın amına koyar, güzelim sakallarınızdaki iğrenç görüntü nedeniyle kesmek zorunda kalırsınız. bende tekrardan eşit olmaları için bir haftadan fazla gerekiyor. yoksa uzadığı zaman yine bembeyaz, görünüyorlar altları.

(bkz: trikotilomani)
  • genelde beyni çalıştırırken yapılan eylem. kafa kaşımanın bir alt versiyonu da diyebiliriz.
  • son zamanlarda iyice sardırdığım eylem. elmacık kemiklerimin yakınında tek tük takılanlar bitiyor, boynumun alt tarafındakilere geçiyorum. onlar bitiyor, favori bölgesindeki tek takılanlara girişiyorum. (favori bölgesinde hiç tüy çıkmıyor, favori bırakma hevesi kursağımda kaldı yıllar yılı. o kadar da kazıttım oraları jiletle, usturayla. çıkmadı mı çıkmıyor). onlar da bitince, kökü güçlü olan asıl sakallara geliyor sıra.

işin kötüsü bunu farkında olmadan yapıyorum. suratı kraterli ay yüzeyine benzetmem an meselesi.
  • yüksek stresin belirtisidir. ilk tırnak yemeyle başlar sonra sakal yolmayla devam eder.
  • şizofreni, manik depresyon veya obsesyon belirtisi de olabilir. tabi ki tek başına sakal yolma bir anlam ifade etmez ama diğer bulguları güçlendirir. ayrıca psikiyatri de buna trikomani denir.
hesabın var mı? giriş yap