• kesinlikle en iğrenç gündür. neden peki?

$öyle: pazartesi, haftasonunun etkisinin hala devam ettiği bir gündür, çarşamba hafta ortasıdır. perşembe, cuma'ya bir gün kalmıştır. cuma haftasonuna açılan yelkendir. ama salı nedir yahu??? hadi bi de burdan yakın.
  • düşünüyorum da salı nasıl bir gündür? tanımı var mıdır? elbet vardır; salı, pazartesiden sonra, çarşambadan önce gelen gündür. ama... nasıl desem... bence en 'hiç' gün salıdır. daha önce üzerinde düşündüğümden değil, şu an karar verdim buna ve bundan sonra da hep böyle hatırlıycam bu günü. başkalarına anlatıcam ve gerekirse savım için savaşıcam.

çarşamba -> hafta ortası; yarılamanın zevki
    perşembe-> hafta sonuna ne kaldı ki! herkesin çok sevdiği cumanın besbelli annesi.
    cuma -> işlerin sona erişi; televizyon karşısında tüketilen çekirdeklerin ya da dışarıda eğlenen bedenlerin gecesi
    cumartesi -> adı duyulunca bile yüzlerde oluşan tebessümlerden öte bir şeyler yazmaya ne hacet var ki!
    pazar -> dinlenme vakti. hazırlanma vakti. benim için günlerin en tedirgin edicisi, yıllardan beri...
    pazartesi -> kimsenin görmezden gelemeyeceği bir gün; milyonlarca insan için günlerin en çekilmezi, sendromik hali. benim için pazar ertesinden gelen bir kurtarıcı gibi.
    salı -> kimin sikinde ki!
  • arapca 3 anlaminda salis'den
    fransizca mardi (mars'ın gunu)
    ingilizce tuesday (izlanda savas tanrisi tyr karsiligi tiu/tiw'in gunu)
  • haftanın en kötü günü. beni en çok korkutan gün. pazartesi sendromu yok bende ama salı sendromu var. hiç sevmediğim hep korktuğum gündür salı günü.

ve tabi gene geldi tipini siktiğim.
  • çok saçma bi gün. sendromu yok, cuma'ya yakın değil, hafta ortası hiç değil, ne karaktersiz bi gün lan.
  • benim için en nadir günlerden biridir.

o kadar büyük çoğunlukla salıyı yaşadığımı düşünürken, aslında çarşambada kendimi bulduğum oldu ki, artık saymıyorum bile. salı günleri ya benden saklanıyor ya da ben hayatımın en uzun pazartesilerini yaşıyorum. bir bakıyorum hafta bitmiş bile. e hani salı peki?

benim için çoğu hafta hep 6 gündür bu yüzden. salılarım sallanamıyor hiç.
  • "salı çarşamba çok uzun salı çarşamba sonsuz
    hiçbir işe yaramazlar sensiz
    bir ağacın yaprakları gibi özgürmüşüz öyle derler
    oysa bütün yapraklar aynı kökten çıkar"

(bkz: memurun şarkısı)
    (bkz: bülent ortaçgil)
  • bir salı oldu, erken başlayan sabahlara uyandık. eski bir binanın bahçesinde gün ağarırken gözleri boncuk boncuk parlayan kediler ve bir sisyphus gibi kendi kayasını yokuş yukarı çıkaran baştan aşağıya turuncu adamlar şahit. kirli perdeler, pijamalarının paçasını çoraplarına sokmuş adamlar, lacivert kıyafetler, kahverengi hırkalar, odalara sığmayan ağaçlar ve hep o şarkı da biliyor.

ben inanmadım. zaman alır beni belli konuların ciddiyetine inandırmak. bizim birkaç saatlik bir işimiz vardı kuzey batı anadolu bölgesinin sakin bir sahil kasabasında. sonra çıkıp gidecektik, evimize, düzenimize dönecek; hem alıştığımız hem de şikayet ettiğimiz hayatımıza devam edecektik. olmadı. beni gerçekliğe ancak bir ekg monitörü ulaştırdı. ilk defa bir ekg monitörüyle burun buruna geldiğimde anladım riskte olan ne. ilk defa bir ekg monitörüne kendi kalbimi de bağladım.

bir salı günü çıktık evden ve ev yine hep ulaşılamayan oldu. sevemedik birbirimizi salılarla. iyi davranmadı salılar bana. ben salılara hiçbirşey yapacak konumda değildim.

sinsi duygular hep umulmadık anları kollar. boşlukta olunan zamanlarda çarpar insanı. doğru zamanda ortaya çıkmış doğru görünümlü yanlış adamlar gönderdi bana salılar. ben değil ama salı ne yaptığını iyi biliyordu.

salı bana bir ölüm verdi, bir hastalık verdi, uykusuz geceler, erken sabahlar, savunamadığım insanların hakları ve uzun boylu sarışın adamlar verdi. elimde tutabildiğim tek şey yıldırım gibi bir heyecanla başlanmış mutsuz bitmiş yazılar.
  • penceresiz kaldım anne
    uçurtmam tellere takıldı
    hani benim gençliğim nerde :(

(bkz: 8284 kadın yazar gibi yazma rehberi)

zorunlu tanım: 20 dakika günü olan gündür.

lan neyini ispiyonladın? hayır neyine tanım yapayım bunun artık.
hesabın var mı? giriş yap