• mersin'de ikinci el veya spot esya satan dükkanlara verilen isimdir. ne alaka ile bu isimi aldıklarını bilmiyorum.
  • sakarlık bulaşıcıdır isimli harikulade hikayeyi barındıran kitap. gözlerimden yaşlar aka aka, katıla katıla gülerek okudum. en son herhalde 30 sene evvel aziz nesin'in şimdiki çocuklar harika kitabında bu kadar gülmüştüm. hay sen çok yaşa sezgin kaymaz.
  • sezgin kaymaz'ın sandık odası kitabı on sekiz hikayeden oluşuyor.
    sezgin kaymaz'ın çok enteresan bir anlatımı var. demek istediğim, kün ve uzunharmanlar'da bir davetsiz misafir romanlarında işlenen öyle konular var ki birine anlatmaya kalktığınızda karşınızdaki korku, gerilim kitabı sanıyor. oysa temelinde anlatırken kulağa ürkütücü gibi gelse de okurken yeri geliyor kahkaha atıyorsunuz. olayları öyle bir harmanlıyor ve kurguluyor ki korkudan komedi, gözyaşından tebessüm yaratıyor:) ne demek istedimse:) aslında okuyanlar anlatmak istediğimi daha iyi anlayacaklar.
    sadece bu kitapta hikayelerin içinde iki tanesi beni azıcık korkuttu:)
    her bir hikayeyi çok severek okudum ve ben buna hiç şaşırmadım. ne de olsa sezgin kaymaz:)
  • kimi sadist emlakçılar tarafından bebek odası olarak adlandırıldıkları da olur... ama genellikle planlanarak tasarlanmazlar...

başka amaçlarla başlayıp elde patlayan, çuvallamış bir tasarımın ortasındaki anlamsız boşluğa kapı takılırak sandık odası adı verilir... çünkü sandık odası marifeti görmesi için özellikle tasarlanan bölmelere genellikle yatak odasından geçilir ve bir tür gömme dolaptır bunlar...
  • ingiltere'de bunlar genelde 5 metrekare buyuklugunde olur ve de utanmadan kiraya verilir. kısları haddinden fazla sıcak olurlar ama gene de ilginc bir sekilde yasanabilir mekanlardır. olayın en anlasılmaz tarafı da diger odalarda eksik olan mustakil lavabo ve tuvaletin bu meretlerde mevcut olmasıdır.
  • daha çok eski evlerde bulunan süper odadır. süpürge, alet takımı, toz bezi, ayakkabı kutuları, merdiven gibi şeylerin konduğu, kendine has kokusu olan odadır. yeni evlerde bunun işlevini görsün diye halkımız ya daha küçük olan tuvaleti, yahut balkonun birini kapatırlar.
  • bitirmeye kıyamadığımdan yavaş yavaş okuduğum sezgin kaymaz kitabı. güldürürken şamar indiriyor bu adam insanın ruhuna. bir kere okurken aklının kaçması mümkün değil. kitabın içinde o karakterlerin yanındasın. bakar mısınız? yahu nasıl yazdın nasıl yazıyorsun sen sezgin usta. senin kitaplarının bu kadar eblek yazar bozuntusunun arasında durması bile icimi eziyor. sezgin kaymaz degeri bilinmeyen nice gelmiş gecmis en iyi türk yazarlar arasında. sandık odası da ek iyi türk hikaye kitapları arasında. nokta
  • sezgin kaymazın yalnızca bir romanın uzun kurgusunu kullanarak, küçük detay oltalarıyla okuyucusunu avlayan bir dil cambazı değil, kısacık öykülerle de insanı şaşırtabilen, kendine hayran edebilen "harbi" bir yazar olduğunu ispatlayan eser.
  • (bkz: pusat odası)
  • genelde içinde sandık bulunmayan ıvır zıvır deposu.
hesabın var mı? giriş yap