• yemeğe göre şarap seçilir, rakıya göre yemek seçilir.
  • - şarabın experi olur, rakının erbabı
    - şarabın işvesi vardır, rakının adabı
    - şarabın günahı çoktur, rakının sevabı
    - şarabın risottosu vardır, rakının kebabı
    - şarabın kibirli ışıltıları vardır, rakının mehtabı...
  • şarap rakıya karşı ise ben arada hakem olmak istiyorum. hiç çekilmeyip bütün yumrukları ben yemek istiyorum. ikisi de ayakta kalsın, ben nakavt olayım istiyorum. istiyorum ben bunları.
  • şarap tango veya valstir, rakı çiftetellidir, zeybektir;
    şarap pizzadır, rakı adana kebap ya da mangal keyfidir;
    şarap entel bir sinema filmidir, rakı neşeli günler ya da canım kardeşimdir;
    şarap hey dostum senin sorunun ne iken , rakı senin götüne koyarım lan olur;
    şarap hayat boyu sikseler girmeyeceğiniz ama sevgilinizi ilk götürdüğünüz restoranttır, rakı esnaf lokantasıdır;
    şarap beyaz yalandır, pembe yalandır, rakı evirip çevirmeden direk aletin masaya konulmasıdır;
    şarap isviçre'dir, norveç'tir, rakı gazi mahallesi'dir, ismetpaşa'dır;
    şarap kaykay'dır, rakı bilyalıdır;
    şarap ofisteki doğumgünü partisidir, rakı işten sonra gidilen meyhanedir;
    şarap sendeletir, rakı sikip atar;
    şarap platonikliktir, göt bir türlü yemez, rakı "amaaannn sikerim lan, ne olacaksa olsun"dur;
    şarap ekşi itiraftır, ekşi sözlük fuck buddy aranıyor ilanlarıdır , rakı sadece askerde karşılaşılan olaylardır;
    şarap burcucum çok güzel çıkmışsındır, rakı o ne lan götüme benzemişsindir ;
    şarap bol marine edilmiş, sote, finlandiya peyniri, karides, kalamar olup ne istediğini bilememe halidir, rakı 1,5 tereyağlı iskenderdir, nettir;
    şarap bi buluşalım, tamam araşırız, ben de senin cep var zaten yavşaklığıdır, rakı lan sikik, ne zamandır aramıyorsun, öldün mü lan koduğum dobralığıdır;
    şarap charles bukowski'dir, edith piaf'tır, patrica kaas'tır, rakı neşet ertaş'tır, müzeyyen senar'dır, nihat genç'tir;
    şarap doğan hızlan, ertuğrul özkök, hıncal uluç'tur, rakı erman toroğlu, ahmet çakar'dır;
    şarap batıdır, rakı ortadoğudur;
    şarap gameboy, action man, rakı gazoz kapağıdır, miskettir, seksektir, kukalı saklambaçtır;
  • hemen herkesin şaraba conconluk, züppelik rakıya ise delikanlılık, bilgelik atfettiği karşılaştırma.
    dervişlik baştadır sevgili kardeşim, kadehte bardakta değil. bakıyorsun yavşağın, madrabazın önde gideni meyhanede oturup iki kadeh rakı içti diye hikmet sahibi sanıyor kendini. senin kafanın içi kolpa olduktan sonra günde 2 litre rakı içsen ne fayda?

efedim şarap risottoymuş da rakı kebapmış. be cahil, bak bakalım kebabın anayurdunun kadim içkisi neymiş? babil kulesini yapan işçiler akşam yorulduktan sonra, ömer hayyam yıldızlara bakıp sevgiliye şiir yazarken ne içiyormuş?

şarap pahalı restoranmış, rakı esnaf lokantası. sanırsın ki her akşam esnaf lokantasına gidiyor. hangi esnaf lokantasında rakı içiliyormuş bi deyin hele. dahası, esnaf lokantası mı kaldı, esnaf ekmek arası tavuk döner yiyor. ayrıca bunca yıldır şarap içen biri olarak bir kere bile pahalı restoranda içmedim. üniversitedeyken ucuz şarap alıp okulun bahçesinde içerdik, şimdi de rakının yarı fiyatına alıp evimde içiyorum. ha, rakı da severim, içerim. ama illa öyle anlamlar yükleyerek, beş saat "şöyle içilir böyle içilir" bikbiki yapmadan.
    canım istediği zaman oturup içerim, o kadar.

sen de canın istediği zaman otur iç istediğin içkiyi, gerisi goygoy.
  • şarap yalnızken kafa dinlemek için, rakı arkadaşlar ve dostlarla eğlenmek için içilir. şarap sessizliktir, rakı muhabbettir....

edit: şarap sevgili ile içilir rakı kankalarla salaş meyhanede (launchpad'e teşekkürler)
  • şarabı sevgilinle içersin, rakıyı ayrılınca...
  • şarap babettir, rakı yumurta topuk.
  • çok başarılı bir tespit vardır bu konuda.kimin lafı olduğunu hatırlamasam da şu minvalde bir söz olduğunu hatırlayabiliyorum:
    şarabı yemeğe yakıştırırız hangi yemekle hangi şarabın içileceğini ayarlarız.halbuki rakı karakterli içkidir, bir yemek rakıya yakışır veya yakışmaz rakının yemeğe yakışması gibi bir durum sözkonusu değildir
  • $arabın yıllanmı$ı muhabbeti arttırır,
    muhabbetin yıllanmı$ı rakı gerektirir.
hesabın var mı? giriş yap