• aksaray'ın gülağaç ilçesine bağlı bir köy.
  • kültür ve sanat festivali dahi olan belediye.
    http://www.saratli.bel.tr/index.html
  • çevresinde de birkaç alevi köyünün bulunduğu, alevilerin yoğun olarak yaşadığı bir beldedir. aksaray, kırşehir, niğde, konya gibi orta anadolu şehirlerindeki nadir alevi yerleşimlerinden biridir.
  • biricik köyüm (kasaba olmasına rağmen bizde hala köy olarak anılır) aksaray il sınırlarında bulunmasına rağmen görüş olarak aksaray'dan oldukça farklılık gösterir. civardaki 6-7 adet olan alevi yerleskesinden en büyük olanıdır.
    evliya çelebi'nin seyahatnamesinde adı geçen uğradığı bir yerdir. yunus emre'nin yıllarca çile doldurduğu taptuk emre dergâhına çok yakındır ve yunus emre'nin de kasabayı bizzat ziyaret edip bir süre konakladığı (2 yıl kadar) söylenen bir magara/ev (inlerin önü örülerek inşa edilmiş ev) vardır, adına da dedeli dam derler.

2 adet yer altı şehrine sahiptir ve özellikle yaz aylarında a bolca turist tarafından ziyaret edilir. hemen çıkışında bulunan tepesi delik han tarihi ipek yolundan kalma bir handır ve halka açık bir restaurant/kafe olarak işletilmektedir.
  • yahu saratlı bir alevi köyüdür. o bölgedeki üç beş alevi köy/kasabasının tarihinde zaten sağ parti yok. ya chp kazanır ya dsp kazanır ya shp kazanır. yerel aday güçlüyse sol parti komünist parti falan zaten kazanır ak parti kazansa şaşırırdım mhp kazansa şaşırırdım bunlar haber niteliği taşır sol parti değil.

bakıyorum twitter'a herkes uçmuş kaçmış devrim aksaray'dan yükselecek ulan 60 senedir bu köyde hiç sağ parti kazanmıyor ki zaten bugün sol parti kazandığı için devrim başlasın.

kazanan kişi kimdir ismi nedir bilmiyorum muhtemelen ilk tercihi olan chp'den aday gösterilmeyince tepki olarak sol partiden aday olup kazanmıştır.
  • sol parti seçimi kazanmistir. saratlı halkına hayırlı olsun, sosyalistlerin yönettiği bir belediye olacak.
  • saratlı kırkgöz yeraltı şehri buradadır. müzekartla girilebilir.
    https://muze.gov.tr/…tay?sectionid=aks01&distid=mrk
  • deliler filminde figüran olduğumda ilk defa gitmiştim. alevi vatandaşlarımızın yaşadığı belde
  • 31 mart 2019 yerel seçimleri‘nde akp ve mhp ittifakının sadece 5 (beş) oy alabildiği belde.

chp adayı zeki türker’in %59,42 oy oranıyla belediye başkanı seçildiği beldede iyi parti adayı adnan tan %40,17 oy oranıyla ikinci sırada yer alırken mhp adayı bülent kıyak ise %0,34 oranında bir oy alabildi. btp adayı zeliha yılmaz 1 (bir) oy alırken, saadet partisi’nin adayı mümine göksel’in ise hiç oy alamadığı beldede 1.653 kayıtlı seçmen bulunuyor.

ülkede 17 yıldır iktidarda bulunan akp ise aksaray‘ın gülağaçilçesine bağlı bu beldede aday dahi çıkaramamış.
hesabın var mı? giriş yap